Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skartajās valstīs turpinās ĀCM izplatība – Polijā pagājušajā nedēļā ĀCM uzliesmojumi konstatēti trijās mājas cūku novietnēs, Lietuvā – divās, bet Vācijā vienā mājas cūku novietnē.
Līdz ar to Lietuvā ĀCM šogad konstatēts jau sešās novietnēs, Vācijā – trijās, bet Polijā – 23 novietnēs. Visās šajās valstīs slimība tiek konstatēta arī meža cūkām, kas ir galvenais slimības rezervuārs dabā.
Atgādinām, ka Latvijā pagājušajā nedēļā ĀCM konstatēts 46 meža cūkām. Tādējādi šogad meža cūkām Latvijā reģistrēti jau 774 ĀCM gadījumi, kas ir gandrīz trīs reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā laika periodā. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) brīdina – ir sācies labības kulšanas laiks, kas ir vēl viens paaugstināta riska periods vasarā, kad ĀCM pavisam viegli var tikt no lauka ienests vai ievests novietnē – gan ar labību, gan pakaišiem, gan cilvēku apaviem un tehnikas riteņiem.
Vienīgais veids, kā pasargāt mājas cūkas no saslimšanas, ir stingra biodrošības ievērošana saimniecībā ik uz soļa – jādezinficē transporta līdzekļu ritošās daļas, jāmaina un jādezinficē apavi pirms došanās novietnē pie cūkām un jāievēro citi biodrošības pasākumi.
Galvenais noteikums – cūkas un tām paredzētā barība nedrīkst nonākt nekādā kontaktā ar savvaļas dzīvniekiem. Tas nozīmē ne tikai to, ka mājas cūkas nedrīkst laist ārā, bet arī to, ka tās nedrīkst barot ar zaļbarību, piemēram, piemājas dārzos pļautu zāli, pārtikas produktu pārpalikumiem un citiem termiski neapstrādātiem augu izcelsmes produktiem, kuriem ļoti iespējams ir piekļuvušas meža cūkas. Šī paša iemesla dēļ nedrīkst lietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāziņo veterinārārstam.
Avots: Pārtikas un veterinārais dienests