Sestdien, 5.februārī, Ogres novada Lēdmanes pagastā, vietā, kas atrodas tikai aptuveni četru kilometru attālumā no bērnu izklaides parka Avārijas brigāde redzēts pieaudzis lācis.
Tas izskrējis no meža dzinējmedību laikā. Dzīvnieks šķērsoja mednieku līniju desmit metru attālumā no tuvākā mednieka, tādā ātrumā, ka aculiecinieks nav paspējis to ne nofotografēt, ne nofilmēt plēsēju.
“Lācis skrien pa mežu daudz ātrāk par cilvēku. Kad visi saprata, kas tas bija par dzīvnieku, dzinēji ātri vien bija ārā no masta,” stāsta medību dalībnieks.
Pēc tam visi ilgi pētījuši ķepaiņa atstātos pēdu nospiedumus. Vaicāti, cik liels bija lācis, mednieki atzina, ka uz visām četrām skrienot, augstāks nekā pieaugušam vīrietim līdz jostasvietai. Par novērojumu tiks ziņots, nosūtot pēdu nospiedumu fotogrāfijas un vietas koordinātes.
Par lāču novērojumiem vai to klātbūtnes pierādījumiem, piemēram, pēdām, izkārnījumiem, postījumiem vēlams ziņot Latvijas valsts Mežzinātnes institūta Silava zinātniekiem, kas veic šo dzīvnieku uzskaiti. Epasta adreses attiecīgi: lacumonitorings@gmail.com. Nov
Par citu lielo plēsēju – vilku un lūšu novērojumiem aicinām ziņot ik reizi, arī nosūtot epastus Valsts meža dienestam vai izmantojot lietotni “Mednis”. Tas ir svarīgi, ja vēlamies iegūt patiesus datus par šo sugu populācijas stāvokli.
Fotogrāfijas stingri ieteicams uzņemt, izmantojot telefona aplikāciju “NoteCam” vai līdzīgu lietotni, kas fotogrāfijai uzreiz pievieno koordinātes un laiku. Pretējā gadījumā šo liecību var uzskatīt par neverificējamu. Ja tiek lietota lietotne “Mednis”, tad bildes ar koordinātēm var uzņemt ar aplikācijas palīdzību.
Par iespējām ievākt svaigus DNS paraugus, lai noskaidrotu, vai lācis ir “sens paziņa” vai “jaunpienācējus”, lūgums ziņot pa telefonu 26320528, Silavas vadošajam pētniekam, Dr.biol Jānim Ozoliņam.