Līdzšinējā pieredze Baltijas valstīs un Polijā liecina, ka meža cūkas ir Āfrikas cūku mēra (ĀCM) rezervuārs un izplatītājs. Būtiskākie slimības izplatīšanās ceļi ir dzīvniekiem kontaktējoties ar inficētiem ķermeņa šķidrumiem, kā arī būtiska loma vīrusa saglabāšanā un izplatīšanā dabā ir meža cūku līķiem. ĀCM vīruss ir ārkārtīgi izturīgs. Atšķirībā no Klasiskā cūku mēra (KCM), izveidojušās antivielas dzīvniekiem imunitāti neveido un nepasargā no atkārtotas saslimšanas. Šī iemesla dēļ līdz šim vakcīna pret ĀCM nav izstrādātā, kas padara ĀCM apkarošanu meža cūku populācijā ārkārtīgi sarežģītu. Šī iemesla dēļ vienīgais efektīvais veids kā ierobežot ĀCM izplatību, ir radikāli samazināt meža cūku populāciju. Jo īpaši būtiski tas ir teritorijā, kur slimība vēl nav konstatēta. Efektīvākais veids kā īsā laikā samazināt meža cūku skaitu, ir mērķtiecīga meža cūku mātīšu medīšana.
Paraugu noņemšana, iesaiņošana, pārvadāšana
• Veicot dzīvnieku sekciju un/vai noņemot paraugus stingri ievērot biodrošības pasākumus un nepiesārņot vidi!
• Ņemot orgānu paraugus, izvairīties no to kontaminācijas ar apkārtējās vides mikrofloru.
• Katrs paraugs jāiesaiņo vienreizlietojamā, noslēdzamā un marķētā trauciņā vai maisiņā.
• Uzglabā un transportē ūdens necaurlaidīgā konteinerā, temperatūrā +4°C (Nesasaldēt)!
• Uz laboratoriju nogādāt pēc iespējas īsākā laikā!
Laboratoriskai diagnostikai nosūtāmais paraugs – vīrusa antigēna vai antivielu noteikšanai
1) Asins paraugs – nomedītam dzīvniekam asinis ņem no sirds, sirds somiņas vai pārgriežot jūga vēnu (v.jugularis) – kakla abās pusēs. Asins paraugam izmanto vienreizlietojamus konteinerus (trauciņus). Paraugam jāņem ne mazāk kā 50 – 80 ml nesarecējušu asiņu (šķidro frakciju).
2) Iekšējo orgānu paraugi no kritušām: ¼ liesas, ½ no vienas nieres, mandeles, daži apzarņa limfmezgli. Nesūtīt – plaušas, sirdi, aknas u.c. orgānus!!!
3) Stobra kaulu vai krūšu kaula paraugi, ja mežacūkas līķis ir sadalīšanās stadijā. Paraugu iesaiņo vienreizlietojamā un noslēdzamā trauciņā vai maisiņā.
Joprojām aktuāli!
Viens no galvenajiem vīrusa avotiem it īpaši rudenī un ziemā, kad līķi saglabājas ļoti ilgi, ir tieši no ĀCM mirušo mežacūku liķi, kas ilgi piesārņo apkārtējo vidi. Tādēļ ir svarīgi nodrošināt to, ka šie līķi tiek savākti!
Par savvaļas dzīvnieku (tai skaitā meža cūku) līķu savākšanu un iznīcināšanu atbildīgas ir pašvaldības. Lai samazinātu slimības izplatīšanās riskus, PVD un Pašvaldību savienība ir noslēgusi vienošanos par rīcību ĀCM inficētajās teritorijās. Atrasta mežacūkas līķa gadījumā, lūgums ziņot attiecīgajai pašvaldībai vai PVD.