Pieci Āfrikas cūku mēra uzliesmojumi mājas cūkām, kopā konstatētas 710 ar vīrusu slimas mežacūkas. Un tas tikai raksta tapšanas laikā. Visticamāk, cūkām nāvējošā vīrusa uzvaras gājiens turpināsies un nemaz tik ātri neapstāsies.
Kurš vainīgs?
Sarunā ar Pārtikas veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja vietnieku Mārtiņu Seržantu par teju vai katastrofālo situāciju valstī saņēmām atbildi – īsti neviens nav vainīgs.
“Pirmkārt, jau pagājušajā gadā bija skaidrs, ka Latgales reģionā mēris atkal ienācis no Krievijas un Baltkrievijas. Saņēmām ziņojumus no Krievijas, ka Pleskavas apgabalā mēris bija konstatēts gan mājas cūkām, gan mežacūkām. Pirmie gadījumi Latvijā arī parādījās pierobežā un šobrīd jau mēs uzliesmojumus redzam Rēzeknes, Ludzas un Balvu novadā. Principā atkārtojas tas pats scenārijs, kas bija 2014. gadā, kad mēri pirmo reizi konstatēja Latvijā. Uzliesmojumus novērojam tur, kur mežacūku populācija pēc iepriekšējā mēra viļņa ir atjaunojusies. Notiek tas, ko paredzējām iepriekš. Atjaunosies populācija, būs jauni mēra uzliesmojumi,” tā Mārtiņš Seržants. “Savukārt Kurzemē mēs novērojam tādu kā atvilni. Mēris aizgāja līdz jūrai, tēlaini runājot, un tagad tas nāk atpakaļ. Novērojam gadījumus Ventspils, Talsu novadā.”
Ko darīt?
Mārtiņš Seržants atklāj, ka šobrīd salīdzinoši daudz slimu mežacūku ir tieši starp nomedītajām. Pirms kāda brīža starp nomedītajām dominējušas mežacūkas ar antivielām, kas liecināja par to, ka rukšiem kontakts ar mēri ir bijis, bet šobrīd situācija ir mainījusies.
“Interesanti, ka vispirms mēri konstatē tieši nomedītajās, tad paiet kāds laiks un jau beigtās atrod mežā. Tā ir interesanta tendence. Ja mednieku klubi jūt, ka to platībās ir atkal parādījušās mežacūkas, noteikti vajadzētu turpināt tās medīt, lai nepieļautu populācijas sprādzienu. Nevajag gaidīt pēdējo brīdi, jo labāk nomedīt tagad nekā vest no meža ārā smirdošus mežacūku līķus. Ar ko medniekiem tas var draudēt? Pavisam vienkārši! Ja platībās atkal parādīsies mēris, mežacūku atkal nebūs vairākus gadus. Tādēļ šobrīd viens no efektīvākajiem veidiem, kā mazināt riskus, ir mežacūkas medīt, it īpaši tur, kur mēra uzliesmojumi konstatēti netālu. Tāpat biodrošības pasākumi obligāti jāievēro mājas cūku fermās, jo mēri iekšā ienest ir pavisam vienkārši – ar sapļautu zāli, kur bijusi slima mežacūka, ar apaviem. Visiem vajadzētu būt ļoti uzmanīgiem! Tas pats attiecas arī uz medniekiem. Ar apaviem, kuri bijuši kājās, apstrādājot mežacūku, noteikti nevajadzētu doties uz pievilināšanas vietu. Apavi ir jādezinficē, tāpat arī apģērbs. Diemžēl vakcīna vēl nav pieejama, lai gan zinātnieki ir spēruši būtiskus soļus tās izstrādē, tomēr vakcīnu mežacūkām nesola turpmāko piecu gadu laikā. Ir svarīgi medniekiem saprast, ka rīcība šodien ietekmēs medību nozari nākotnē. Ja nerīkosimies šobrīd, mēris arī turpmāk plosīsies Latvijā. Sardīnijā tie jau ir 40 gadi! Šī ir lielā mērā pašu mednieku atbildība.”
PVD savukārt šobrīd domā par iespējām, kā atvieglot analīžu nodošanu un procesu padarīt ātrāku, lai, piemēram, karstajā laikā medniekiem nebūtu jāgaida vairākas dienas, lai saņemtu analīzes.
Ziņo par atrastajām beigtajām!
Lai samazinātu Āfrikas cūku mēra izplatību dabā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina ikvienu, kurš ogojot, sēņojot, medījot, strādājot, sportojot vai vienkārši staigājot, atrod beigtu mežacūku, ziņot par to PVD teritoriālajai struktūrvienībai vai vietējai pašvaldībai, kuras teritorijā mežacūka atrasta, un saņemt samaksu.
Informēt PVD par atrastajām beigtajām mežacūkām var, zvanot pa tālruni 29394696.
Atradējiem pa šo tālruņa ā numuru tālākai saziņai nepieciešams paziņot savu kontaktinformāciju, kā arī, izmantojot WhatsApp lietotni, pievienot fotogrāfijas un nosūtīt GPS koordinātes. Lūgums tālruņa numuru neizmantot citiem mērķiem!
Persona, kuras sniegtā informācija ar precīzi uzrādītu beigtās mežacūkas atrašanās vietu, apstiprināsies, saņems samaksu 23 eiro un 10 centus (jeb 30 eiro pirms iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas). Samaksa tiks veikta ar pārskaitījumu nākamā mēneša laikā. Šīs izmaksas tiks segtas no ĀCM apkarošanas programmas, kuru līdzfinansē Eiropas Komisija.
PVD inspektori no mežacūkas līķa paņems paraugu laboratoriskai izmeklēšanai uz ĀCM un sadarbībā ar pašvaldību organizēs beigtās mežacūkas savākšanu un iznīcināšanu.
Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu
Avots: Latvijas Avīze