Pēdējos gadus, kopš Latvijā plosās Āfrikas cūku mēris, maijs ir kļuvis par kluso laiku medību sezonas ritumā. Agrāk šajā laikā varēja medīt pērnās mežacūciņas, tagad ieradumi ir mainījušies un šajā laikā mednieku klubi rīko talkas, būvē un renovē torņus, tīra stidziņas, pārkārto medniekmājas. Lai gan vajadzīgs, tas tomēr ir darbs. Tādēļ te būs dažas idejas, kā medības aizstāt ar kādu aktīvu nodarbi.
Dzīvnieku monitorings
Tuvojoties stirnāžu medību sezonai, var apsekot platības, pavērot stirnāžus, ielāgot to ieņemtās teritorijas. Varbūt pat tos sabildēt, lai sezonas sākumā jau būtu skaidrs plāns. Kurš āzis medījams līdz riestam, kurš būtu pataupāms pēc riesta. Ja vispār ir vēlme saprast, cik, kur un kādi dzīvnieki mīt. Novērojumus var veikt diennakts gaišajā laikā, efektīvi ir arī izmantojot kādas papildu ierīces, lai dzīvnieku monitoringu veiktu naktī. Nakts redzamības binokļi vai monokļi, kā arī termokameras šim mērķim ļoti noderēs. Šādas dažādu zīmolu ierīces piedāvā praktiski visi Latvijas medīblietu veikali. Visu gan izšķir cena un katra iespējas, toties dzīvnieku vērošana un medību platību monitorings ir ārkārtīgi interesanta un aizraujoša nodarbe.
Fotomedības
Principā tas ir tas pats, kas medības, bet ieroča vietā uz mežu iet ar fotokameru. Lai ar fotokameru medītu dzīvniekus, nepietiks ar vienkāršāko ziepjutrauku, lai gan, protams, var mēģināt medījumam piekļūt tik tuvu, lai ieskatītos tā acīs.
Kvalitatīvām bildēm vajag kārtīgu aprīkojumu, bet iesākumam pietiks arī ar amatieru klases instrumentiem. Viena no versijām ir Canon Powershot SX70 HS, aparāts, kas piedāvā 65x tālummaiņu, lai gan jāsaka, ka lielā distancē cieš attēla kvalitāte. Piemēram, alnis bildēts 500 metru distancē. Šo aparātu ērti izmantot arī aktīvajā medību sezonā, jo tas ir neliels, viegls un ērti ieliekams mugursomā atšķirībā no profesionālā aprīkojuma, kas ir smags un apjomīgs.
Protams, līdzās Canon var atrast arī Panasonic, Sony, Nikon, Leica kameras, kāds nu katram zīmols labāk patīk. Fotomedības ir vistuvāk reāliem medību apstākļiem, jo kvalitatīvām bildēm vajadzīga pacietība, kamuflāža, zināšanas, azarts. Bet nav vajadzīga medību atļauja. Ja vēlaties bildēt privātā īpašumā, iesakām to saskaņot ar īpašnieku, lai nesanāk ķibeles.
Makšķerēšana
Viens lielisks dabas resursu izmantošanas veids, ar ko maijā nodarbojas liela daļa mednieku. Tāpat kā medībās, arī makšķerēšanā liela nozīme ir ekipējumam, bet pašiem pirmsākumiem pietiktu ar makšķeri, āķi un pludiņu. Tomēr, pirms sākt nodarboties ar makšķerēšanu, jānokārto formalitātes.
Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību karte nav nepieciešama personām, kas jaunākas par 16 gadiem, kā arī personām, kas vecākas par 65 gadiem, un arī invalīdiem. Makšķerēšanas gada karte maksā 14,23 eiro, bet īstermiņa karte trim mēnešiem – 7,11 eiro. Kartes var iegādāties makšķerēšanas veikalos, pat Latvijas Pastā.
Tāpat jāzina, ka ar šīm kartēm drīkst makšķerēt publiskajos ūdeņos, privātajās teritorijās vajadzīgas īpašas atļaujas. Protams, pirms makšķerēšanas jāiepazīstas, kādi pastāv ierobežojumi attiecībā uz zivju sugām un to makšķerēšanas termiņiem. Ja ir nepieciešams iesācēja aprīkojums, varam ieteikt SIA “Ieroči” veikalus, jo reizē ar medīblietām tur plašā klāstā atrodams arī makšķerēšanas ekipējums.
Šaušanas treniņi
Labākais laiks, kad tam pievērsties. Disciplīna nav no svara, var pat izmēģināt visas – tālšaušanu, lidojošo šķīvīšu šaušanu, šaušanu ar pneimatiskajiem ieročiem skrejošā vai stāvošā mērķī, skrejošo mežacūku ar bisi, skrejošo alni ar karabīni. Iespēju ir daudz. Tāpat var arī piedalīties dažādos tieši medniekiem paredzētos šaušanas pasākumos. Labs piemērs ir angļu sportinga treniņsacensības Zvārdes šautuvē. Speciāla programma ir paredzēta tieši medniekiem. Tā ka bez stresa! Toties treniņi uzlabo šaušanas prasmes, iemaņas un spēju apieties ar ieroci.
Šaušana ar loku
Medības ar loku Latvijā ir aizliegtas, bet tās ir atļautas vairākās Eiropas valstīs. Treniņi Latvijā var notikt, un tiem, kas plāno doties medībās citur, noteikti ir vajadzīgi. Latvijā tiek rīkotas medību loka šaušanas sacensības, kas notiek ar 3D mērķiem, staigājot mežā pa iepriekš iezīmētu trasi.
Vairāk lasiet žurnāla Medības maija numurā