Lai samazinātu mednieku izmaksas mežacūku trihinelozes izmeklējumiem, no 1.decembra, institūta “BIOR” laboratorija piedāvās veikt mežacūku izmeklējumus apvienotos paraugos.
Turpmāk laboratorija piedāvā apvienot līdz pat piecām mežacūkām vienā paraugā, tādējādi ievērojami samazinot mednieku izmaksas.
Paraugu apvienošanu veiks laboratorija. Lai mednieku iesūtītos paraugus laboratorija varētu apvienot, no katras mežacūkas jāiesūta vismaz 150 grami šādi mežacūkas muskulatūras paraugi: diafragmas kājiņas, diafragmas muskulatūru (1. un 2.attēls), mēles saknes (zemmēles) muskulatūru un priekškājas muskulatūru (3.attēls), kas ņemtas no vietas, kur muskulatūra pāriet uz cīpslaino daļu. Līdz ar to, viena mežacūkas parauga izmeklēšanas cena būs 7,33 eiro līdzšinējo 19,04 eiro vietā.
Ja apvienotajā paraugā tiks konstatēti Trichinella spp kāpuri, apvienotajā paraugā iekļautās mežacūkas tiks izmeklētas atkārtoti, lai noskaidrotu ar Trichinella spp invadēto dzīvnieku.
“BIOR” laboratorija norāda, ja iesūtītais mežacūkas paraugs neatbildīs kritērijiem, lai to izmeklētu apvienotā paraugā, klients par to tiks informēts un šis paraugs tiks izmeklēts kā individuāls paraugs, līdzko klients veiks samaksu par individuāla parauga izmeklēšanu 19,04 + PVN.
Paraugu iesūtīšanas kārtība BIOR laboratorijā:
Medniekiem jāizveido pasūtījums BIOR klientu portālā un jāmarķē paraugs ar saņemto pakalpojuma numuru vai jānorāda mobilās lietotnes Mednis piešķirtais identifikācijas numurs.
Svarīgi! Ja iesūtītajos paraugos, kas paredzēti apvienošanai, tiks konstatēti neidentificējami, individuāli nemarķēti mežacūku muskulatūras paraugi, kā arī, ja kādai no apvienošanai iesūtītajām meža cūkām nebūs iesūtīta noteiktā muskulatūra vai iesūtīts nepietiekošs atbilstošās muskulatūras daudzums, tad tā mežacūka netiks iekļauta apvienotajā paraugā un tiks izmeklēta individuāli, par individuāli testēta parauga cenu, vai paraugs tiks brāķēts.
Paraugu iepakošana:
Muskulatūru no individuāliem dzīvniekiem ievietot ūdens necaurlaidīgā iepakojumā, un piešķirt identifikācijas numuru no Klientu portāla vai mobilā aplikācijas Mednis identifikācijas numuru (vislabāk uzlīme uz iepakojuma, lai marķējums neizmirkst un parauga nogādāšanas/sūtīšanas laikā neizzūd), lai tiktu nodrošināta izsekojamība.
Paraugu uzglabāšana:
Paraugi jāuzglabā un jātransportē +5±3 °C grādu temperatūrā. Paraugu nedrīkst saldēt, jo tas var ietekmēt Trichinella spp. kāpuru dzīvotspēju.
Institūta BIOR laboratorija norāda, ka, izmeklējot apvienotus paraugus, samazinās metodes jutība, tādēļ pastāv risks, ka paraugi no mežacūkām ar zemu Trichinella spp. kāpuru invāziju var uzrādīt viltus negatīvus rezultātus. Klientam ir tiesības izvēlēties, vai parauga testēšanu veikt apvienotajā paraugā vai kā individuālu paraugu.
Pareizai paraugu ņemšanai no mežacūkas ir pieejams informatīvs video, kur Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvis stāsta par trihinelozes paraugu ņemšanas pareizu procedūru. Video pieejams YouTube kanālā Žurnāls Medības: Kā pareizi ņemt trihinelozes paraugus no mežacūkas.
Aktuāli! Samazina izmaksas par trihinellu paraugiem! Kur tos meklēt?
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!