Āpša tauki ir populārs tautas medicīnas līdzeklis, taču aptiekās tas nav plaši pieejams. Ir vien daži preparāti uz āpša tauku bāzes, kurus apzīmē ar moderno definīciju – uztura bagātinātājs.
Daudz biežāk taukus var iegādāties internetā vai caur mednieku portāliem un, protams, pie paziņām, kas nodarbojas ar āpšu medībām. Ja aptiekas nesteidz piedāvāt šo produktu, varbūt to iedarbība ir mīts, tā dēvētais placebo efekts?
Ilze Aizsilniece, ģimenes ārste: Man nav nekādas pieredzes ar āpša tauku lietošanu. Nekad neesmu saskārusies vai ieteikusi kādam tos lietot. Ir tik daudz citu līdzekļu. Mans viedoklis – nevajag nogalināt dzīvniekus, lai iegūtu zāles.
Uģis Beķeris, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts: Ir dzirdēts par āpša tauku izmantošanu dažādu slimību ārstēšanā, taču pašam tādas pieredzes un līdz ar to arī viedokļa par šo līdzekli nav. Tāpat esmu dzirdējis par lāča žulti, par melnā bērza čagu vai svaigām gaiļa asinīm, kuras izmanto ķīnieši. Zinu, kad tās jālieto un ko, pēc viņu domām, tās dod. Vēl ir dzirdēts par zirgu smēri dažādu traumu ārstēšanai. Jā, cilvēki izmanto dažādus līdzekļus.
Līga Priedēna, Liepājas Centrālās slimnīcas Fizikālās terapijas un rehabilitācijas nodaļas virsārste: Ir dzirdēts, ka tajā, kas nav klasiskā medicīna, āpša taukus lieto, taču pati neesmu saskārusies. Šķiet, tos izmanto muguras un locītavu sāpju mazināšanai. Pat tirgū tie nav bieži manīti, pretstatā Latvijā populārajiem bebru dziedzeriem.
Anatolijs Danilāns, Rīgas Stradiņa universitātes profesors, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas gastroenterologs: Viennozīmīgi tas ir tikai un vienīgi placebo efekts. Protams, tajos ir daudz vērtīgu uzturvielu, taču nekāda ārstējoša iedarbība nav pierādīta. Tikpat labi varētu teikt, ka cūkgaļai, pienam vai rūgušpienam ir ārstējoša ietekme. Šajos produktos arī ir ļoti daudz vērtīgu un cilvēkam nozīmīgu vielu. Es nesaku, ka āpša tauki ir inde, taču to izmantošana slēpj nopietnus draudus. Sevišķi, ja runa ir par šī tautas medicīnas līdzekļa lietošanu nopietnu un dzīvību apdraudošu slimību ārstēšanai. Cilvēks, kurš tic āpša tauku brīnumainajai iedarbībai, patiešām kādā brīdī var justies labāk. Placebo efekts ir pierādīta parādība, taču tas nebūt nenozīmē, ka slimība ir uzveikta. Ļaunākais ir tas, ka, lietojot āpša taukus vai tos pašus bebra dziedzerus, cilvēks palaiž garām iespēju saņemt kādu no īstiem specifiskiem medikamentiem un pēc tam var būt jau par vēlu. To var teikt par tuberkulozi, gonoreju, vēzi un citām smagām saslimšanām, kuru ārstēšanai tautas medicīna ierosina lietot āpša taukus. Protams, šajā produktā ir daudz vērtīgu elementu un tas var sekmēt atveseļošanos vai organisma imunitātes stiprināšanu, taču tāds pats efekts ir sasniedzams ar pilnvērtīgu uzturu, kurā ir gan augu, gan dzīvnieku izcelsmes produkti. Gribu uzsvērt, ka vegānā pārtika ir vienpusīga un organismam kaitīga. Āpša tauki un bebru dziedzeru uzlējums ir liekami vienā plauktā. Es nesaku, ka šie produkti ir kaitīgi. Tos noteikti var lietot, sevišķi, ja runa ir par kādu funkcionālu kaiti. Turklāt, ja cilvēks vēlas izmantot šo līdzekli un viņam tiešām no tā kļūst labāk, lai notiek, taču tas viennozīmīgi ir tikai placebo efekts.
Jāpiebilst, ka, pētot internetā pieejamo informāciju Latvijas un Krievijas saitēs, bija jāsecina, ka zinātniski apstiprinātas informācijas par āpša tauku iedarbību un ārstējošo efektu nav. Ir āpša taukos esošo vielu uzskaitījums un to nozīmes raksturojumi, bet par testēšanu medicīniskos apstākļos vai ilgākiem novērojumiem ziņu nav.