Ik mēnesi žurnālā Medības piedāvājam rubriku Mazās ziņas, kurā īsā, koncentrētā veidā var uzzināt par dažādiem interesantiem atgadījumiem un pētījumiem. Šoreiz par kādu iniciatīvu ASV, kuras mērķis ir aizliegt bebru medības.
Kā ziņo portāls The MeatEater, mednieku redzeslaukā nonākusi ASV prezidentam Džo Baidenam adresēta vēstule, ko izstrādājusi kāda pseido dabas aizsardzības organizācija. Vēstulē izteikts lūgums visās valsts apsaimniekotajās platībās aizliegt bebru medības. Lūgums pamatots ar pieņēmumu, ka tas palielinās mitrāju īpatsvaru, kas savukārt varētu samazināt klimata pārmaiņu radītās sekas. Biologi, ekologi un mednieki gan brīdina, ka pilnīgs medību aizliegums saasinās konfliktus ar mežsaimniekiem un zemju īpašniekiem. Turklāt tas pilnībā sagraus efektīvu sistēmu, kas līdz šim ļāvusi minētos konfliktus samazināt un vienlaikus uzturēt bebru populāciju pietiekami labā stāvoklī.
ASV bebrus lielākoties medī profesionāli slazdotāji un šis process notiek kontrolēti un ciešā sadarbībā ar biologiem, kas pēta un izstrādā aktuālas līdzsvara uzturēšanas metodes. “Ir visai absurdi lūgt valsts galvam vienpersoniski izjaukt zinātniski pamatotu kārtību, ko nodrošina labākie jomas eksperti,” atzīst labi zināmais medību literatūras autors, raidījuma The MeatEater vadītājs Stīvens Rinella. Vides aizstāvju organizācijas vēstulē norādīts, ka valsts iestāžu interesēs nav aizsargāt bebrus, bet gan izdabāt mednieku iegribām, jo tieši mednieki ir tie, kuru maksātie nodokļi un nodevas ļauj finansēt šīs iestādes.
Kas attiecas uz populācijas stāvokli, vēstules autori nemin, ka tas medību rezultātā pasliktinās, tā vietā uzskaita aizlieguma potenciālos ieguvumus. Nav arī definēts laika periods, kad ieguvumi būs redzami reālajā dzīvē. Nav noliedzams, ka bebriem dabā ir jābūt un tie biotopus ietekmē labvēlīgi, taču praksē ir zināmas vietas, kurās medībām ir izšķiroša nozīme. Lielisks piemērs ir Aļaskas tundra. Tur klimata pārmaiņu dēļ vidējā temperatūra paaugstinās, ziemas saīsinās, veģetācija kļūst krūmaināka, tādēļ pēdējo dekāžu laikā bebru skaits ir būtiski pieaudzis. Bebri šajās platībās atgriežas un ienāk vietās, kur tie līdz šim nekad nav mituši. Kā stāsta Aļaskas Fērbenksas universitātes ekologs doktors Kens Teips, bebru radītās izmaiņas tundrā ir redzamas no kosmosa. Daudzos biotopos bebru radītiem mitrājiem var būt pozitīva ietekme, taču noteikti ne tundrā, kur tādējādi tiek izjaukta mūžīgā sasaluma augsnes struktūra.
Avots: The MeatEater