14. oktobrī tika publicēts Eiropas aizsargājamo sugu saraksts 2021. Tajā tika novērtētas 544 dažādas Eiropā sastopamās putnu sugas. Apkopojumu veicis Birdlife International kopā ar Starptautisko dabas un dabas resursu aizsardzības savienību (IUCN). Šo projektu apmaksāja Eiropas Komisija.
Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācija (FACE) atzinīgi novērtē to, ka 80% no putnu sugām tiek iekļauti sarakstā Nav apdraudēts. Tomēr tiek novērotas arī nepatīkamas tendences, proti, apmēram 30% no visām sugām un 40% no ūdensputnu sugām piedzīvo skaita samazinājumu.
No Eiropā medījamo putnu sugām skaita samazinājums ir novērots mērkaziņai, parastajai pūkpīlei un garkaklim, tāpat arī tiek ziņots par stāvokļa pasliktināšanos baltvēdera un cekulpīles populācijām. Lai gan tiek ziņots par garkakļa, baltvēdera un cekulpīles skaita samazināšanos, tomēr tiek novērots ziemojošo putnu skaita pieaugums. Lai gan samazinās ligzdojošo baltvēderu skaits ES, tomēr ziemojošo putnu skaits tiek lēsts apmēram miljona indivīdu apmērā.
Tas pierāda tikai to, ka ES samazinās ūdensputnu ligzdošanai piemēroto biotopu apmērs, kā arī lielāka uzmanība ir jāpievērš šo biotopu atjaunošanai. Tādēļ FACE aktīvi aicina piemērot labākus biotopu aizsardzības pasākumus, it īpaši attiecībā uz mitrājiem Kopējās lauksaimniecības politikas ietvaros.
Tāpat ziņojumā tiek izcelti vairāki veiksmes stāsti, runājot par medījamām putnu sugām, piemēram, ķerra, kākaulis, baltirbe. Šīs trīs sugas vairs netiek minētas apdraudēto putnu sugu sarakstā, un tagad to populācijas tiek novērtētas kā neapdraudētas. Tāpat arī klinšu baltirbe, klinšu irbe, plukšķis no saraksta Gandrīz apdraudēts pārvietotas uz neapdraudēto putnu sarakstu.
Sarakstā tika ņemti vērā dati no Putnu direktīvas 2013.–2018. gada ziņojumiem, ko papildināja Birdlife International un to partneru savāktie dati.
Mednieki visā Eiropā aktīvi iesaistās putnu populāciju saglabāšanā un aizsardzībā, atjaunojot biotopus, aicinot medīt ilgtspējīgi, kā arī sniedzot datus zinātniskai izpētei.
Pirms dažiem gadiem kākauli Latvijā izslēdza no medījamo putnu saraksta, aizbildinoties ar tā skaita samazinājumu globālā mērogā. Šobrīd tas vairs netiek vērtēts kā apdraudēts.
Galvenie atklājumi
Nav apdraudētas Apmēram 80% putnu sugu
Skaita samazinājums Apmēram 30% putnu sugu un vairāk nekā 40% ūdensputnu sugu
Medījamo putnu sugas
No saraksta Apdraudēts uz Nav apdraudēts pārcelti: ķerra, kākaulis, baltirbe
No saraksta Gandrīz apdraudēts uz Nav apdraudēts pārcelti: klinšu baltirbe, klinšu irbe, plukšķis
Statuss pasliktinājies: mērkaziņa, parastā pūkpīle, garkaklis
Samazināšanās tendences: baltvēderis, cekulpīle
Jāņem vērā, ka vienlaikus ir novērots garkakaļa, baltvēdera un cekulpīles ziemojošo putnu skaita pieaugums
Piemērs – baltvēderis
Par spīti tam, ka samazinājies ligzdojošu putnu skaits – apmēram 55 000 pāru –, suga joprojām ir ļoti bieži sastopama ES. Tiek lēsts, ka apmēram miljons putnu ziemu pavada Eiropā.
Galvenās problēmas attiecībā uz ūdensputniem
– Ligzdošanai piemērotu vietu samazinājums
– Mitrāju atjaunošanai netiek piešķirta pietiekami augsta prioritāte
Aicinājums lēmējinstitūcijām
– Ieviest labākus biotopus aizsargājošus pasākumus, it īpaši attiecībā uz mitrājiem
– Par prioritāru noteikt mitrāju atjaunošanu
– Paredzēt intensīvus sugu aizsardzības pasākumus lauksaimniecības zemē Kopējās lauksaimniecības politikas ietvaros
Avots: FACE