Ir tādas trofejas, kas paliek atmiņā ne tikai tās īpašniekam, bet ikvienam, kas to ir redzējis. Pie tādām var pieskaitīt parūkas āžu trofejas, kas mēdz veidoties ļoti reti.
Medniekam no Lietuvas vārdā Justs Pažerecks palaimējās tādu nomedīt pavisam negaidīti un necerēti!
“Stāsts ir salīdzinoši īss. 2018. gada vasaras sezonas sākumā es vēl nebiju nomedījis nevienu āzi. Braucu pa platībām un vēroju stirnas, aplūkojot binoklī, meklēju kādu interesantu neparastas trofeju. Diezgan strauji kļuva tumšs un es nolēmu doties mājās,” savu stāstu iesāka mednieks.
Netālu no Lekeču ciema, Marijampoles rajonā, pie kanāla mednieks ievēroja stirnāzi: “Viens rags ar trīs žuburiem, otrs līks un uz priekšu noliecies. Bija jau diezgan tumšs un es nolēmu medības turpināt nākamajā dienā. Netālu no tās vietas, pie kanāla auga bumbiere un es nodomāju atbraukt pirms rītausmas un iekārtoties zem koka, no kura pakājes ir labi pārskatāms viss kanāls.”
Nākamajā vakarā mednieks saposās un devās uz iecerēto vietu. Stirnas jau uzsāka savu vakara promenādi.
“Es izlīdu no kviešiem un ar binokli rokās iekārtojos zem bumbieres. Jau sāka krēslot, kad es ievēroju, ka netālu no zāles pieceļas āzis, bet uz galvas tam ir “sireseņu pūznis”. Neko nesapratu un ņēmos vēl reiz vērot binoklī. Kaut kas nesaprotams tur bija. Es neko tādu līdz šim nebiju redzējis un nolēmu zvanīt pazīstamajam taksidermistam. Viņš teica, ja tur ir tas, ko es domāju, tā būs tava mūža trofeja!” sacīja mednieks.
Pēc tam viss noticis ātri. Precīzs šāviens. Meklēt arī ilgi nenācās. Medījums gulējis pāris metrus no šāviena vietas.
Reta veiksme!
Parūka pamatā novērota stirnāžiem
Parūka ir ragu anomālija, kas rodas hormonālo traucējumu dēļ. Bet tos var izraisīt iedzimtas patoloģijas, traumas, stress vai kādu citu iemeslu ietekmēta hormonālā fona nojukšana. Pie iedzimtajām patoloģijām minams kriptorhisms jeb sēklinieku aizture, kad viena vai abas oliņas nenoslīd maisiņā, bet paliek vēdera dobumā vai cirkšņa kanālā. Vienpusējs kriptorhisms vērojams biežāk nekā abpusējs. Tādā gadījumā dzīvnieks visbiežāk ir neauglīgs, jo ķermeņa iekšienē temperatūra ir pārāk liela, lai notiktu normāla spermatoģenēze. Ar laiku nenoslīdējušie sēklinieki atrofējas un samazinās, to funkcionēšana sabremzējas vai apstājas pilnībā.
Cita iedzimta novirze ir hermafrodītisms. Izšķir patieso hermafrodītismu, kad viena īpatņa organismā ir abu dzimumu dzimumorgāni un raksturīgās īpašības, un šķietamo, kad īpatnim ir viena dzimuma primārās seksuālās īpašības, proti, dzimumorgāni un dziedzeri, bet ārienē daļēji vai pilnībā novērojamas pretējā dzimuma iezīmes.