Atsitiens ir kaut kas tāds, par ko klīst leģendas. No tā baidās, un par to dzirdējuši pat nemednieki. Tas var izraisīt nevajadzīgus refleksus, bailes no šāviena, uzsist zilumus, pārsist uzacis un pieri, līdz asinīm sasist pirkstus. Ir mednieki, kas sakostiem zobiem pacieš šo dramatisko inkvizīciju un ir gatavi sprūda mēlīti nospiest tikai galējas nepieciešamības gadījumā. Atsitiens ir viens no tiem faktoriem, kas arī rada pūdeļus, savainotus dzīvniekus, vilšanos un sirdsēstus, lai gan ne vienmēr mednieks to noraksta tieši uz atsitiena rēķina.
Ja gaidi atsitienu, tad jau priekšlaikus aizžmiedz acis, raujies nost no laides un vispār sāc tirināties kā puņķis uz drāts! Domā, ka tas ir pārspīlējums? Nebūt ne! Ja gribi uzzināt, vai baidies no šāviena, palūdz, lai kāds no kolēģiem tevi palēninājumā nofilmē šāviena laikā! Varbūt pēdējā laika garām! patiesībā ir vienkārši atsitiena jautājums.
Atsitiens ir ļoti plaša tēma, un konkrētā gadījumā ar konkrētu ieroci problēmas cēloņu risinājumi ir dažādi. Šoreiz parunāsim par vienu no variantiem. Protams, uzreiz ir jāizšķir gludstobra ieroči un vītņstobra ieroči. Par gludstobriem šoreiz runa nebūs, tā ir atsevišķa tēma. Runa ir tieši par vītņstobra ieročiem un vienu elementu, kura radītos ieguvumus parasti noraksta tikai uz vienu, kas saistīts ar skaņu, proti, trokšņa slāpētāju.
Ja vītņstobra ierocis ir viegls, kalibrs ir liels un nav līdz galam izsvarots, tad rezultāts var būt viens – kārtīgs atsitiens, no kura, turklāt nepareizi turot plinti, var iedzīvoties pārsistā degunā, uzacī vai pierē. Medībās azarta laikā īsti to atsitienu nejūt, bet, ja jāizšauj šautuvē, tas viss pārvēršas par reālām fiziskām mokām.
Manā īpašumā nonāca Wheatherby Mark V ierocis ar sintētisko laidi, ļoti plānu stobriņu, kam galā jau bija oriģinālā vītne. Kopējais ieroča svars bez optiskā tēmēkļa ap 2,8 kg. Viegls ierocis 30-06 Springfield kalibrā. Paskatoties uz ieroci, sapratu, ka šādā noformējumā ar to šaut nu nebūs baigi patīkami, it īpaši attiecībā uz atsitienu. Tā nu devos pie Dmitrija Kļešņina no Anima Libra meklēt risinājumu. Lielākais izaicinājums bija tas, ka stobrs patiešām ir ļoti plāns, līdz ar to galā uzlikt kaut kādu grandiozu konstrukciju nebūtu iespējams. Pie risinājuma nonācām ātri. Ieteikums bija pasūtīt Anima Libra trokšņa slāpētāju, kas ir teju vai uz pusi īsāks nekā normālie modeļi. Lai arī šis trokšņa slāpētājs skaņu neslāpēs tik efektīvi, kā to dara klasiskie modeļi, bet atsitiena problēmu atrisinās gan. Protams, arī troksnis būs vājāks nekā tad, ja šauj vispār bez klusinātāja.
Vēl viens pluss tam, ka ir mazināts atsitiens un arī šāviena troksnis mazāks, – ierocis nav tik garš, kā tas būtu, ja tiktu uzlikts klasiskais klusinātāja modelis. Līdz ar to, ja arī kāds mednieks sūdzas, ka nepatīk, ka ar klusinātāju ierocis ir ļoti garš un ar tādu grūtāk šaut uz kustīgu mērķi, šis varētu būt risinājums.
Rezultātā atbilstoši ieroča parametriem tika radīts trokšņa slāpētājs, kura galvenais uzdevums ir mazināt atsitienu, padarot šāvienu komfortablāku, kā arī mazināt troksni. Brīvā dabā troksnis ar šo klusinātāju tiek mazināts pietiekami, slēgtā šautuvē tomēr vajadzēs izmantot dzirdes aizsardzības līdzekļus. Tāpat, arī par spīti plānajam stobram, trokšņa slāpētājs padara ieroci mazliet precīzāku, jo gāzes, kas no stobra seko lodei, to vairs tik ļoti neietekmē.
Līdztekus trokšņa slāpētājam vēl izvēlējos arī Anima Libra bezsvina munīciju, ko salādēt. Ar šo munīciju citiem kalibriem jau medīju daudzus gadus un šobrīd risinājums apmierina.
Bez trokšņa slāpētāja dažādi ražotāji vītņstobru ieročiem piedāvā arī citus risinājumus, piemēram, ievietot laidē speciālus atsitiena mazinātājus. Ir dažādas sistēmas, kas strādā pietiekami efektīvi, tādēļ, ja ir tāda problēma, ir vērts par to padomāt. Vēl viens risinājums atsitiena mazināšanai ir stobra bremze, kas gan troksni nemaz nemazina, toties noņems atsitienam jaudu.
Tomēr secinājums ir viens – ierocim nav jāsit un nav jārada ciešanas. Tas viss ne tikai mazina vēlmi nospiest sprūda mēlīti, bet arī rada fiziskas sāpes un savainojumus. Atsitiens nav jāpacieš! Pie tā nevar pierast, tādēļ labāk ir meklēt dažādus risinājumus savam esošajam ierocim. Pats galvenais ir saprast – nav jāmokās!
Atsitiena iemesli
Viegls, nepielāgots ierocis
Šaušanas tehnika
Ieroča turēšanas tehnika
Kalibrs kombinācijā ar nepielāgoto ieroci
Atsitiena risinājumi
Ieroča pielāgošana šāvējam (vairāk attiecas uz gludstobra ieročiem)
Tehnisks risinājums (trokšņa slāpētājs, stobra bremze, atsitiena mazinātājs laidē)
Šaušanas tehnikas uzlabošana