Klāt oktobris un līdz ar to arī dzinējmedību laiks. Liela daļa mednieku sezonu sāks rīt, 7. oktobrī. Uz medībām gatavojas doties arī tie, kuri to dara reti un vēl retāk ieskatās normatīvajos aktos. Šoreiz jāieskatās ne tikai tajos, bet arī ieroča glabāšanas atļaujā. Ja tā izdota līdz 2019. gada 10. aprīlim uz nenoteiktu laiku, tā šī gada 14. septembrī kļuva nederīga un ar tādu medībās ar šaujamieroci doties nedrīkst!
Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja priekšnieka vietnieks Andris Melkers skaidro, ka normatīvie nosaka, ka ieroci drīkst glabāt un ar to doties medībās tikai tad, ja ir derīga ieroča glabāšanas atļauja.
“Tiem medniekiem, kuri līdz 14. septembrim paspēja Valsts policijā uzrakstīt iesniegumu par apliecības maiņu, tā tiks veikta bez maksas un administratīvā atbildība nedraud. Taču kamēr nav saņemta jaunā apliecība, ar veco un ieroci uz medībām doties nedrīkst! Jāsaprot, ka vecā apliecība tik un tā palika nederīga 2023. gada 14. septembrī,” skaidro Melkera kungs.
Par ieroču īpašniekiem, kuri nav izpildījuši minētās prasības, tiks lemts jautājums par saukšanu pie administratīvās atbildības. Ņemot vērā, ka attiecīgās ieroču atļaujas uzskatāmas par nederīgām, ieroči, munīcija un to sastāvdaļas tiks izņemtas.
Ieroča īpašniekam ir jāņem vērā, ka šaujamieroci (arī tā maināmo būtisko sastāvdaļu un munīciju) un lielas enerģijas pneimatisko ir atļauts glabāt un lietot tikai ar Valsts policijas atļauju. Ja dokumentam (ieroča atļaujai) ir beidzies derīguma termiņš (gan tāds, kas norādīts dokumentā vai noteikts ar likumu), tas pēc noteiktā termiņa kļūst nederīgs. Ja ierocis tiek glabāts bez derīgas ieroča atļaujas, šāda rīcība uzskatāma likumpārkāpumu. Katrs likumpārkāpuma gadījums tiek izskatīts individuāli, vērtējot personas vainu un nosakot atbildības veidu un soda apmēru, taču jāņem vērā, ka Krimināllikuma 233. panta otrajā daļā ir paredzēta atbildība par šaujamieroča, šaujamieroča būtisko sastāvdaļu, šaujamieroča munīcijas, lielas enerģijas pneimatiskā ieroča, glabāšanu, nēsāšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu vai realizēšanu bez attiecīgas atļaujas (arī par izgatavošanu, remontēšanu, iegādāšanos).
Likuma pantā noteikts, ka par šādu pārkāpumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.
Vienlaikus vērts atcerēties, ka Medību likuma 24. panta 3. daļa nosaka, ka par nelikumīgām medībām atzīst medīšanu ar šaujamieroci, ja normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā nav iegūta vai ir atņemta mednieka apliecība, mednieka sezonas karte vai medību šaujamieroča glabāšanas atļauja, kā arī limitēto medījamo dzīvnieku medīšanu bez medību atļaujas.
Medību likuma 32. panta 10 daļa paredz, ka par medīšanu ar šaujamieroci vai lielas enerģijas pneimatisko ieroci, ja nav normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā iegūta vai ir atņemta mednieka apliecība vai medību šaujamieroča glabāšanas atļauja, piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām (no 40 līdz 700 eiro), atņemot medību tiesības uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā.
Kurš kalibs labāks – 7×64, .308 Win vai 30-06 Sprg? “Šauj garām!” #199 epizode
Oktobra numurā par to kā legalizēt medījumu