Pieredze

Bez mammas palikušais lācēns dodas uz Franciju0

Foto: Dabas aizsardzības pārvalde

25. maijā, mazais lācēns, kas aprīlī pēc dažu dienu klīšanas bez mammas gar Alojas-Limbažu ceļu tika nogādāts Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā (turpmāk – Rīgas zoodārzs), dodas uz savu jauno mājvietu La Taniere zoodārzu-patversmi Francijā.

Tā kā Latvijā visi lāčiem piemērotie voljeri jau ir aizņemti un jaunu voljeru būvniecība augsto izmaksu dēļ nedz Rīgas zoodārzā, nedz Līgatnes dabas takās nav plānota, šim lācēnam tika meklēta jauna dzīvesvieta ārpus Latvijas. Kopumā pieteicās trīs interesenti – Francijā, Itālijā un Grieķijā. Tos izvērtējot, priekšroka tika dota La Taniere zoodārzam-patversmei, kam ir nepieciešamā insfrastruktūra, kompetents personāls, kā arī iepriekšēja pieredze darbā ar dzīvnieku rehabilitāciju.

“Karantīnas laikā noskaidrojām, ka šī ir lācenīte. Kopumā viņa jūtas ļoti labi, veselības problēmas vai netipiska uzvedība netika novērota. Lācenītei līdz minimumam samazinājām saskarsmi ar cilvēkiem, tostarp zvērkopjiem, lai tā nepierastu pie cilvēku aprūpes. Taču, vai lācenīte atgriezīsies savvaļā, atkarīgs no Francijas kolēģu sekmēm, strādājot ar šo lācīti”, skaidro Rīgas zoodārza dzīvnieku kolekcijas departamenta vadītāja Guna Vītola.

Mednieki izglābj lācēnu Limbažu novada Katvaru pagastā

La Taniere zoodārzs-patversme kopš tā izveides 2015. gadā jau ir uzņēmis 3000 dažādu dzīvnieku, nodrošinot tiem maksimāli dabiskus apstākļus un nepieciešamo aprūpi. Te daļa nožogojumu atrodas slēgtā zonā un nav pieejami publikai, kas dod iespēju bez problēmām izveidot piemērotus apstākļus dzīvnieka turēšanai un rehabilitācijas novietnei. Zoodārzam ir speciālistu komanda, kas labi pazīst lāčus, līdz ar to iespējams gūt panākumus šī lāča rehabilitācijā dabiskajā vidē.

“2019. gadā veiksmīgi īstenoju Francijas vadošās dabas aizsardzības institūcijas doto uzdevumu, kura laikā trīs mēnešu vecu bez mammas palikušu lācēnu izaudzināju un palaidu savvaļā. Nesen atrastais apspalvojums un tā DNS pārbaudes rezultāti apliecina, ka mūsu lācis ir veiksmīgi iedzīvojies savvaļā,” par savu pieredzi stāsta La Teniere direktors Sebastien Muller.

Latvijā brūnie lāči (Ursus arctos) ir īpaši aizsargājami dzīvnieki, turklāt tie iekļauti arī CITES (Konvencijas par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām) apdraudēto sugu sarakstā. Lai lācenīte varētu doties uz jauno mājvietu, Dabas aizsardzības pārvalde (turpmāk – pārvalde) pirms atļaujas izsniegšanas tās pārvietošanai, ir sazinājusies ar Francijas CITES zinātnisko iestādi un saņēmusi apstiprinājumu piemērotiem turēšanas apstākļiem La Taniere zoodārzā-patversmē.

“Šāds gadījums, kad no Latvijas dodas prom kādas aizsargājamas sugas īpatņi, nav unikāls, jo valstu robežas pastāv tikai cilvēku pasaulē. Dzīvnieku un augu valstī sugu izplatības areāli ir daudz plašāki, tāpēc valstis savstarpēji sadarbojas, gan meklējot jaunu mājvietu kādas sugas īpatnim, gan arī palīdzot īstenot reintrodukcijas projektus. Piemēram, 2010. gadā 15 mazo ērgļu mazuļi devās uz Vāciju, lai palīdzētu tur atjaunot šo putnu kritiski sarukušo populāciju,” stāsta pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Lācenīte uz jauno mājvietu dosies ar lidmašīnu. Tai līdzi tiek sūtīti uzņemošajai pusei saistoši pavaddokumenti – noteikumi labturībai, apraksts par ēdienkarti un veselības stāvokli, lai jaunajā mājvietā viņa saņemtu kvalitatīvu un piemērotu aprūpi.

Avots: DAP

Saistītie raksti

Likums ir, bet neviens nezina, ko tagad darīt. “Šauj garām!” #179 epizode

Žurnāla Medības pielikums. Selekcija un piebarošana!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Šaut garām ir vieglāk, daudz vairāk vietas! Dainis Upelnieks “Šauj garām!” #277 epizode
Ekskluzīvi 9 stundas
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. “Mednis” atklāj patieso situāciju medību jomā. Atskats uz medību sezonu un nākotnes plāni
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Virtuve
Medīt var visu, kas kustās, tik jāapēd uz vietas. Pokijs mednieku gaumē. No dabas līdz galdam #16
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru medību sezona. Cik ilgi atļauts medīt ar termālajām ierīcēm? Video bloga #90 epizode
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Bebru medības pavasarī! Padomi jaunajiem medniekiem #4
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Gribi trīs lapsas vienā vakarā? Trenējies ar maseni un būs!
Ekskluzīvi 25. marts, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Ragu meklēšana vai nelikumīgas medības? Kā nepārkāpt Medību likumu un noteikumus!
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
ME
Medības
Klausies!
Vietas, kur briežu medības jāaizliedz, bet bebram jāmaksā par darbu! “Šauj garām!” #275 epizode
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
Kate Šterna
Aprīkojums
Vilks, kas pārvērtās par kuili un pārdrošā lapsa, jeb medības ar Pulsar Thermion 2 LRF XL60
Ekskluzīvi 17. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Lai acis nežilbtu! Jaunais zaļās krāsas atjaunonājums pulsāram!
Ekskluzīvi 14. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Humānas bebru medības, 138000 izšautas lodes gadā un atskats uz izstādi Iwa OutdoorClassics
Ekskluzīvi 13. marts, 2025
ME
Medības
Pieredze
Agrāk gāja medīt ar prieku! Nedrīkst padarīt mednieku mežā par nevēlamu!
Ekskluzīvi 13. marts, 2025
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Karsts jaunums no Ukrainas. NVECTECH termālās ierīces medībām
Ekskluzīvi 11 stundas
ME
Medības
Pieredze
Trīs stundas, vienreiz gadā, un zaļos neprovocēt! Mednieka dienasgrāmata #36
Ekskluzīvi 12. marts, 2025
ME
Medības
Pieredze
Raganu balsis, mēra posta darbs un vilki siro māju tuvumā. Meža ziņas #2
Ekskluzīvi 12. marts, 2025
ME
Medības
Klausies!
Pilnīgs svina munīcijas tidzniedzības aizliegums un ziņot nav jēgas! “Šauj garām!” #274 epizode
Ekskluzīvi 12. marts, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Video! Pixfra otrā paaudze: Izcils attēls un izcila cena. Kas patika un kas nepatika
Ekskluzīvi 10. marts, 2025
ME
Medības
Pieredze
Uz dzīvību un nāvi ar lūsi, vilki mēģina uzbrukt cilvēkiem un milzīgi briežu bari. Meža ziņas #1
Ekskluzīvi 7. marts, 2025
ME
Medības
Klausies!
Mednieki nav militarizēts grupējums, kas pilda konkrētus uzdevumus! “Šauj garām!” #273 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Mazo nazīšu aizliegums, jaunākās munīcijas tendences un lietas, kas liek smaidīt. IWA apskats
Ekskluzīvi 4. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Jaunas lodes, drillings un termiķi. Medību tūre izstādē IWA OutdoorClassics 1. daļa
Ekskluzīvi 1. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Kurš viltīgāks? Bebrs vai mednieks? Video bloga #89 epizode
Ekskluzīvi 27. februāris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Vilki nogalina suņus, bet mednieki kļuvuši par ķīlniekiem. Armands Krauze “Šauj garām!” #272 epizode
Ekskluzīvi 26. februāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Labākie naži bebra pirmapsraidē, salīdzinām dažādus. Praktiskais seminārs #52
Ekskluzīvi 25. februāris, 2025
ME
Medības
Virtuve
Jūrā pēc brieža, nosvilinātas uzacis un brieža kababs. “No dabas līdz galdam” #15
Ekskluzīvi 25. februāris, 2025
Kate Šterna
Pieredze
Satiek neparastu un Latvijas faunai neraksturīgu dzīvnieku! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 23. februāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kāpēc pieaug briežu skaits, kā veicas ar limita izpildi – Valters Lūsis. “Šauj garām!” ekstra #45
Ekskluzīvi 21. februāris, 2025
ME
Medības
Klausies!
No veģetārietes par mednieku jeb, kad domāji, ka esi dabas pazinējs. “Šauj garām!” #271 epizode
Ekskluzīvi 19. februāris, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Ilgi gaidītās karabīnes un asi naži visām gaumēm! Aktuālais februārī, kas noderēs katram medniekam
Ekskluzīvi 14. februāris, 2025

Lasītākie