Valdai pirmā satikšanās reize ar mežacūku šķūnī izraisīja pārbīli. Nākamajā “randiņā” – jau dienas gaišajā laikā – pensionāre valdījusi emocijas. Turklāt šoreiz mežacūka jau slēpās zem daudzdzīvokļu dzīvojamā nama pirmā stāva balkona.
Augšlīgatnē satraucas ne tikai par uzrušinātajiem namu pagalmiem, bet arī par drošību. Proti, mežacūka jau uzbrukusi iedzīvotājiem un mājdzīvniekiem. Turklāt mežacūkai pie vienas no mājām uzklāts zviedru galds – labi nostāvējusies aizejošās ābolu sezonas raža un arī atsevišķu vietējo iedzīvotāju sarūpētie labumi. Starp uzirdināto melnzemi atrodam vairākus kartupeļus un puķkāpostu atliekas.
Iedzīvotāji, galvenokārt trīcot bailēs par bērnu un mājdzīvnieku drošību, vēršas policijā, tad pašvaldībā, taču viss bez taustāma rezultāta. Valda tikusi sūtīta no vienas atbildīgās personas pie nākamās.
Cēsu novada Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvis Egils Kurpnieks norāda, ka Valsts meža dienests un medību koordinācijas komisija nevar palīdzēt, jo dzīvnieks nav medījamā teritorijā, proti, apdzīvotā vietā nav atļauts medīt. Atliek divi varianti. Pirmais – mēģināt iedzīvotājiem dzīvnieku aizbaidīt un radīt nekomfortablus apstākļus. Otrais – šobrīd pašvaldība ar pašvaldības policijas starpniecību organizē dzīvnieka iemidzināšanu un aizvešanu uz mežu attālākās teritorijās.
“Šī situācija ir tāda klasiska, kur būtu savs lēmums, galavārds jāsaka pašvaldībām, kurām ir medību koordinācijas komisijas, kur arī izlems, ko darīt ar šo te dzīvnieku,” uzsver Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.
Tas, protams, izdosies pie nosacījuma, ka cūku notvers. Tikmēr Lūsis silti iesaka iedzīvotājiem ar pašdarbību gan nenodarboties, jo neatkarīgi no mežacūkas vecuma, izmēriem – tā var būt bīstama. “Lai to dara profesionāļi!”
Avots: tv3.lv