Zemkopības ministrijai izstrādājot grozījumus t. s. nodevu noteikumos un paredzot, ka mednieka sezonas karte varētu maksāt 50 eiro, bet ārvalstu medniekam tiesības medīt Latvijā – 200 eiro, sākās plašas diskusijas par to, cik pamatotas ir šādas cenas. Šajā gadījumā nerunājam par komercmedībām vai samaksu par medību platībām – tā ir pavisam cita opera. Runa ir par to, cik mednieki citās valstīs maksā valstij par sezonas karti vai atļauju medīt.
Veicot nelielu aptauju, atklājās, ka cenas Eiropā un pasaulē ir ļoti atšķirīgas, arī nosacījumi ir dažādi, tomēr principā ir tā, ka pārsvarā medniekiem ir katru gadu jāmaksā viena noteikta summa par sezonas karti. Interesanti, ka praktiski nekur citur netiek izdalīta atsevišķa summa ārvalstu medniekiem. Visiem vienādi nosacījumi.
Bez samaksas
Sāksim ar tām valstīm, kur nav īpašas nodevas par sezonas kartēm. Lielbritānijā un Īrijā šādas ikgadējas samaksas nav nedz vietējiem medniekiem, nedz arī ārvalstniekiem. Protams, šajās valstīs maksa par medību tiesībām konkrētās medību platībās var būt pat ļoti augsta. Tādēļ šajā ziņā tiek ieturēts līdzsvars.
Lietuvā pirms dažiem gadiem sezonas kartes izsniedza nevalstiskās organizācijas un par zīmogu mednieka apliecībā, ka viņam ir tiesības konkrētajā medību sezonā medīt, organizācijas ņēma dažādu samaksu – no pieciem līdz 25 eiro. Pirms dažiem gadiem šo prasību atcēla, kas radīja finansiālas problēmas nevalstiskajām organizācijām, kā arī šobrīd vairs nav zināms, cik patiesībā ir aktīvo mednieku un cik mednieku kopumā. Lietuvā ir viedoklis, ka nevienam nav tiesību par šo pakalpojumu ņemt naudu ne no vietējiem medniekiem, nedz arī no ārzemniekiem. Ikgadējais maksājums, kas šobrīd ir spēkā Lietuvā, attiecas uz medību platībām. No šī aspekta jāsaka, ka medības Lietuvā ir krietni vien dārgākas, proti, maksa par medību platībām var būt no dažiem tūkstošiem līdz pat 20 tūkstošiem eiro. Šobrīd viena liela problēma, ko konstatē Lietuvā, ir fakts, ka tuvāko gadu laikā tiks pārslēgti līgumi par medību platībām. Tā kā neviens nezina, vai līgumi tiks pārslēgti ar konkrēto medību formējumu, bieži vien medības notiek, nedomājot par ilgtspējību! Tā ir lielākā problēma, kas parādās tajā brīdī, kad sākas diskusijas par to, ka līgumi par medību platību izmantošanu būtu jāslēdz uz īsāku laiku, piemēram, pieciem gadiem.
Samērīgas cenas
Kaimiņos Igaunijā situācija ir līdzīga kā Latvijā. Medību apliecība maksā 20 eiro, šaušanas pārbaudījuma sertifikāts – trīs eiro, bet sezonas karte – 11,20 eiro. Kopā tie ir 34,20 eiro no personas neatkarīgi no tā, vai maksā vietējais mednieks vai ārzemnieks.
Somijā sezonas karte maksā 39 eiro, šī pati cena arī ārzemniekam. Interesanti, ka nepilngadīgajam medniekam sezonas kartes cena ir 20 eiro.
Līdzīga samaksa ir arī Zviedrijā – aptuveni 40 eiro jeb 400 zviedru kronas. Šī pati summa jāmaksā arī ārvalstniekam. Interesanti, kas sezonas karti var nopirkt pavisam vienkārši – īpašā mājaslapā, veicot pārskaitījumu un saņemot izdruku par veikto maksājumu. Viss. Vairāk nekādu papīru.
Savukārt Spānijā maksa par sezonas karti variē no 15 līdz 40 eiro atkarībā no reģiona. Vietējiem medniekiem un ārvalstniekiem samaksa neatšķiras. Arī Vācijā cenas par sezonas karti atšķiras dažādās pavalstīs. Bet šajā valstī ārvalstu medniekam ir jāmaksā atšķirīga summa. Četrpadsmit dienas maksā ap 25 eiro, bet atļauja medīt gadu – ap 120. Vietējiem medniekiem sezonas karte maksā padārgi – ap 180 eiro uz trim gadiem.
Tur, kur nav lēti
Beļģijā par mednieka sezonas karti maksājamā summa katru gadu ir 373 eiro, kas tiek sadalīta atkarībā no tā, kur medī. Flāmu pusē tā maksā 150 eiro, bet franciski runājošā valsts daļā maksa ir 223 eiro. Ārzemniekiem maksa ir tāda pati. Vietējie mednieki sūdzas, ka salīdzinājumā ar citām valstīm Beļģijā samaksa ir nepamatoti augsta, bet diemžēl šos lēmumus ietekmēt nevar.
Francijā maksa par sezonas karti ir ap 200 eiro, savukārt Šveicē katru gadu jāmaksā ap 920 eiro jeb 1000 Šveices franku. Jānorāda gan, ka Šveicē šajā maksājumā ietverta atļauja nomedīt trīs līdz četras stirnas, nelimitētu mežacūku skaitu, kā arī mazos medījamos dzīvniekus. Papildus ir jāmaksā par tiesībām medīt staltbriedi, ģemzi. Francijā papildus katru gadu jāmaksā par medību platībām, kas var būt no 800 līdz vairākiem tūkstošiem eiro, ja ir vēlme medīt savās medību platībās. Publiskajās platībās par tiesībām medīt nav īsti jāmaksā, bet tad tur būs vieta jādala ar citiem interesentiem. Francijā, ja esi zemes īpašnieks, tad ir jāiegādājas atļauja medīt, kā arī jāsamaksā nodoklis, kas nav lēti.
Secinājumi
Maksa par medībām dažādās valstīs atšķiras. Vēl netika pieminēts fakts, ka papildus šim ikgadējam maksājumam daudzās valstīs ir jāmaksā arī par mednieka civiltiesisko apdrošināšanu, kas ir obligāta prasības. Šīs summas ir atšķirīgas, līdz pat vairākiem simtiem eiro gadā. Kopumā jāsaka, ka medības Latvijā maksā samērā lēti, ņemot vērā visus aspektus, bet nevarētu teikt, ka esošās nodevas par sezonas karti vai ārvalstu mednieka tiesībām medīt Latvijā nav aktuālas un ir novecojušas. Šajā ziņā mēs atbilstam vidējiem Eiropas rādītājiem.
Raksts tapis ar Medību saimniecības un attīstības fonda atbalstu.