Stirnas vēl ir atļauts medīt ar renkuļiem, tomēr viennozīmīgi .22 LR lodīte šādam medījumam būs par mazu, lai gan tā var nogalināt. Jautājums, vai šī mazā lodīte nogalinās ātri un efektīvi. Stirnāžu medību sezona sākas 1. jūnijā.
Drošības prasības, kas jāievēro katram medniekam, paredz, ka, ieroci pielādējot vai izlādējot, tā stobram jābūt vērstam uz augšu vai uz leju. Pēc ieroča pielādēšanas to nodrošina, ja tas nav nepieciešams tūlītējam šāvienam. Ir skaidrs, kur nejauši izšauta lode lidos, ja stobrs vērsts uz leju, bet neviens īsti nezinās, kur lode aizlidos gadījumā, ja tā izšauta, kad ierocis vērsts uz augšu.
Lielākā daļa ložu ir mazākas par pirkstu, izņēmums ir lielā un masīvā 12. kalibra gludstobra lode, kas ir kārtīga īkšķa resnumā. Tomēr lodē, kad tā izlido no stobra, ir daudz enerģijas, un tad, ja tā nekur netrāpa, tā nolidos ļoti tālu. Lai gan reti, tomēr ir fiksēti gadījumi, kad lode nogalina arī 3540 metru attālumā.
Ja runājam par to, cik tālu lode var aizlidot, ir vairāki faktori, kas jāņem vērā, piemēram, kalibrs, lodes veids, stobra garums, ierocis, tāpat arī ārējie apstākļi, kas var ietekmēt lodes lidojumu.
Faktori, kas ietekmē lodes lidojuma tālumu
Kalibrs
Lodes veids
Stobra garums
Ierocis
Ārējie apstākļi
Maksimālais attālums, ko var nolidot lode, ir atkarīgs no dažādiem mehāniskiem un vides faktoriem, tādēļ nav iespējams sniegt viennozīmīgu atbildi. Tomēr, runājot par konkrētiem kalibriem un noteiktiem apstākļiem, ir iespējams gūt aptuvenu izpratni pat lidojuma distanci. Ir dažādas lodes, to veidi, arī dažādi kalibri, pat tad, ja lodes ir vienādas. Lidojuma attālumu ietekmē lodes svars, forma, izmantotais šaujampulvera veids un daudzums. Tāpat nozīme ir šaujamierocim, no kura lode tiek izšauta. Garāki stobri parasti nozīmē arī tālākas distances, tāpat nozīme ir vītņstobru lodes stobra vītnes solim, kā arī leņķim, kādā raidīts šāviens. Vēl viens būtisks aspekts ir vides ietekme – augstums, gaisa mitrums, vējš, arī citi laika apstākļi var palielināt vai samazināt lodes lidojuma attālumu.
Lodes lidojums ūdenī
Dažādi Holivudas bojeviki ir radījuši bieži vien nepareizus priekšstatus par to, ko lode var vai nevar, un tas attiecas arī uz to, kā izšauta lode uzvedas ūdenī. Lode parasti tiek izšauta gaisā, bet varētu rasties jautājums par to, ko lode dara ūdenī. Lai gan ierocis zem ūdens izšaus, tas nebūs visai efektīvs. Ūdens ir daudz blīvāks par gaisu, un ūdens radītais spiediens var dramatiski samazināt maksimālo lodes distanci. Pretēji plaši paustiem mītiem ātrākas lodes ūdenī nelidos tālāk, gluži otrādi – tādas lodes veiks mazāku attālumu. Zem ūdens – jo smailāks lodes gals, jo īsāku attālumu tā pieveiks. Lode ar smailu galu atkarībā no kalibra un karabīnes ūdenī nolidos līdz 4,5 metriem, ne vairāk.
Maksimālā distance pret efektivitāti
Ir svarīgi zināt, kāda ir atšķirība starp lodes efektīvo attālumu un maksimālo lidojuma distanci. Var sacīt, ka lodes maksimālā lidošanas distance ir līdz brīdim, kad tā ietriecas zemē, savukārt savā lidojumā lode būs efektīva tik ilgi, kamēr tai ir pietiekama kinētiskā enerģija, lai nogalinātu medījumu. Piemēram, 5.56x45mm NATO patronas lode var droši nolidot 4000 metru, tomēr attālums, kādā šī lode ir efektīva, perfektos apstākļos ir aptuveni 730 metri. Savukārt pasaules mednieku iecienītā .308 Win kalibra lode, kas ir viena no plašāk lietotajām arī militārajām vajadzībām, ir ļoti efektīva tieši snaiperu rokās. Maksimālā distance, kādu šī kalibra lode var nolidot, ir 5675 līdz 7225 metri. Tas ir tad, ja ideālos apstākļos lode tikusi izšauta 45 grādu leņķī. No otras puses, attālums, kādā šī lode ir efektīva, ir, maksimums, 915 metri. Savukārt .22 LR kalibra lode var nolidot 1828 metrus un būt efektīva, maksimums, līdz 200 metru distancei. Tāpat vienmēr jāņem vērā tas, kāds ir trāpījums, uz kādu dzīvnieku lode raidīta, kāds ir bijis lodes veids un kāda munīcija, kam tā paredzēta. Jāņem vērā arī tas, ka laika apstākļiem uz šo mazo lodīti ir ļoti būtiska ietekme. Lodes izmēra dēļ tā ir viegla, tādēļ to vairāk ietekmē vējš, arī gaisa mitrums un lietus. Tāpat būtiski, no kāda ieroča lode tiek izšauta, piemēram, .22 LR karabīne būs efektīvāka nekā tā paša kalibra pistole. Tomēr, par spīti visam, šī lodīte ideālos apstākļos var nolidot ļoti tālu, tādēļ izšauta tā var nodarīt neparedzamu kaitējumu. Arī netrāpīti šāvieni kaut vai no gludstobra ieroča var būt bīstami. Piemēram, šaušana gaisā svētkos var radīt neparedzamas sekas. Tādēļ vienmēr ir jāpadomā, kur šāviens tiek raidīts un kādu potenciālu kaitējumu tas varētu nodarīt.
Lodes efektivitāte ideālos apstākļos
Runājot par munīcijas izvēli – vēl pagājušā gadsimta beigās daudzi izmantoja arī gludstobra ieroču renkuļus mežacūku medībās, aizbildinoties ar faktu, ka, piemēram, deviņas nelielas lodītes ir daudz efektīvākas nekā viena liela lode. Tomēr, ja minam gludstobra munīciju, tās maksimālā nolidošanas distance, kā arī efektīvais attālums ir daudz mazāks nekā vītņstobru ieročiem. Tāpat arī atšķirība ir dažādiem gludstobru munīcijas veidiem – skrotīm, renkuļiem, lodēm. Tradicionālās gludstobra lodes ir efektīvas līdz 50 metriem. Mūsdienu Sabot tipa lodes var būt efektīvas arī 180 metros. Ja šim vienādojumam pievieno vēl vītņotu gludstobru, iespējams panākt arī labu precizitāti.
Tomēr tādi rādītāji nav attiecināmi uz renkuļiem vai skrošu munīciju. Šobrīd ir atļauts stirnas un arī bebrus medīt ar renkuļiem, tomēr ir gadījumi, kad, medījot šo divu sugu dzīvniekus, mednieks var kļūdīties, nosakot attālumu, turklāt lodīšu lidojumu var ietekmēt dažādi faktori.
Medību noteikumi
Mežacūku, alni un staltbriedi atļauts medīt:
– ar vītņstobra medību šaujamieroci, kura šāviņa enerģija stobra galā nav mazāka par 3000 džouliem, un ekspansīvas iedarbības lodi
– ar 20.–10. kalibra medību šaujamieroci, kas lietojams ar gludstobra munīciju, izmantojot medību lodi
Lodes var nolidot ļoti tālu, ja tās savā lidojumā netiek traucētas. Tomēr daudz kas var ietekmēt lodes maksimālo distanci un efektīvo attālumu. Vienmēr, rīkojoties ar ieročiem, primāri ir jādomā par drošību.
Galvenās drošības prasības
Pārliecinies, ka ierocis tiek vērsts drošā virzienā
Nekad neliec pirkstu uz sprūda mēlītes, ja vien negrasies šaut
Izmanto ierocim atbilstošu munīciju
Pārliecinies, ka ierocis nav bojāts un ir darba kārtībā
Izmantojot ieročus, nelieto alkoholu vai kādas apreibinošas vielas
Trenējies regulāri
Ievēro normatīvo aktu prasības