“Sāk izskatīties pēc sabotāžas! Cūkas nelido,” tā Facebook vidē kāds lasītājs ir noreaģējis uz jaunatklātajiem Āfrikas cūku mēra gadījumiem Dundagas pagastā. Pārtikas un veterinārais dienests ziņoja, ka no laboratorijas saņēmis izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina Āfrikas cūku mēri divām Dundagas pagasta mežā atrastām mežacūkām.
Jā, cūkas nelido, bet ir tik daudz faktoru, kas veicina vīrusa izplatību, ka šāds notikumu pavērsiens bija tikai laika jautājums. Latvijā jau vairāk kā divus gadus mednieki un ne tikai ikdienā saskaras ar Āfrikas cūku mēra radītajām problēmām. Daudzi vēl joprojām uzskata, ka tā ir atbildīgo iestāžu radīta problēma ar vēlmi iegūt līdzekļus no Eiropas. Izskanējis arī viedoklis, ka lauksaimnieki izbarojot mežacūkām saindētus graudus, lai atrisinātu postījumu problēmas.
Ir jāsaprot, ka Āfrikas cūku mēris ir reāla problēma un reāls drauds, nevis kāda izdomāta liga. Vīrusa izplatības rezultātā mums visiem būs jāsaskaras ar daudz citām problēmām, jo no dabas sistēmas izņemot vienu posmu – mežacūku – tiek sagrauta visa sistēma. Jau tagad tiek ziņots, ka Āfrikas cūku mēra seku dēļ pieaudzis vilku uzbrukumu skaits mājlopiem, jo mežacūka vienmēr ir bijusi būtiska vilka ēdienkartes sastāvdaļa. Tāpat, samazinoties tik brīvi pieejamam medījumam kā mežacūka, ir pieaudzis nelikumīgu šaušanas gadījumu skaits. Rezultātā cieš aļņi un brieži.
Kā ziņo PVD, iepriekš Kurzemes pusē Āfrikas cūku mēris tika konstatēts mežacūkām Slampes pagastā, Tukuma novadā. Dundagas pagastā konstatētie gadījumi tikai liecina par to, ka mēris ir aizgājis tālāk nekā oficiāli lēsts. Kā arī iespējams, baidoties no iespējamiem medību aizliegumiem, līdz šim netika ziņots par mirušām mežacūkām teritorijās starp Slampi un Dundagu. Rezultātā PVD noteicis jaunu Āfrikas cūku mēra inficēto teritoriju, kas ietver Dundagas un Ances pagastus. Jāsaprot gan tas, ka ignorējot problēmu, tā nepazudīs, bet gan pletīsies plašumā.
No inficētās teritorijas aizliegts izvest mājas un mežacūkas, mežacūku gaļu, subproduktus (aknas, nieres u.c.), maltu gaļu, svaigas gaļas izstrādājumus un produktus, kas satur mežacūku gaļu. Cūku turēšanas novietnēs jāievēro bioloģiskās drošības pasākumi, nekavējoties jāziņo par cūku saslimšanas gadījumiem. PVD aicina medniekus stingri ievērot medību higiēnu un nekavējoties informēt pašvaldību vai Pārtikas un veterināro dienestu par beigtām mežacūkām.
Šogad Āfrikas cūku mēris konstatēts 875 meža cūkām 67 Latvijas novados un trijās pilsētās. Jāuzsver, ka šī problēma neattiecas tikai uz medniekiem. Tā skars mājas cūku audzētājus, ekonomisko situāciju Latvijā kopumā, plēsēju, kā arī pārnadžu populācijas.