Kādreiz uzskatīja, ka runāt par drošību uz ledus nav stilīgi, katrs pats ir gana prātīgs, un taču visu jau zina un prot. Un tomēr nelaimes notiek ik katru gadu gan Latvijā, gan citviet pasaulē. Medību un makšķerēšanas medijs The MeatEater ir apkopojus lietu sarakstu, kas noderēs katram zemledus makšķerniekam, lai pēc copes veiksmīgi un droši izdotos atgriezties mājās.
GPS ierīces
Šobrīd pati vienkāršākā GPS ierīce ir tā, kas mums katram ir blakus – viedtālrunis. Lai to lietotu, nekādi papildus ieguldījumi nav nepieciešami, vien līdzi noteikti jāpaņem ārējais akumulators un lādēšanas vads. Lai noteiktu savu atrašanās vietu, var izmantot dažādas ģeolokācijas lietotnes, taču ir vērts kartē laicīgi atzīmēt kādas svarīgākos punktus, piemēram, vietu, kur droši tikt atpakaļ uz sauszemes. Tiesa, uz viedierīces GPS datiem ne vienmēr var pilnīgi droši paļauties, tādēļ var iegādāties atsevisķas GPS ierīces, ko var likt arī mašīnā, kvadriciklā vai sniegamotociklā, ja tas tiek izmantots, lai brauktu uz ledus.
Kompass
Daudzi ārkārtas situācijās cer paļauties uz modernajām tehnoloģijām, taču ne vienmēr tā ir laba doma. Ne vien telefons, bet arī ārējais akumulators var izlādēties, salūzt, samirkt un pārstāt darboties. Šādos gadījumos var izglābt visparastākais rokas kompass. Tas ir samērā lēts un viegls rīks, ko nevajadzēs katru dienu, bet, kad vajadzēs… tad pat ļoti vajadzēs un noderēs. Vienīgais mājasdarbs, kas jāizpilda – jānoskaidro un jāatceras, kurā virzienā atrodas krasts.
Ledus pīķi
Daudziem pieredzējušiem zemledus makšķerniekiem ap kaklu karājas īpaši ledus pīķi, kas palīdz izrāpties, ja esi ielūzis ledū. Glabā ledus pīķus ap kaklu vai vismaz kabatā, nevis atstāj tos sapinušās somas apakšā. Jo tuvāk tie būs, jo vieglāk būs izmantot ārkārtas situācijā.
Glābšanas virve
Var iegādāties nelielu somiņu, kurā iekšā ir ielocīta izturīga, vairākus metrus gara virve, kas paredzēta, lai izvilku no ūdens kādu, kas ir ielūzis ledū. Makšķerējot vienatnē, to var piestiprināt sev un ļaut brīvajam galam vilkties pa zemi līdzi, lai gadījumā, ja notiek nelaime, kāds glābējs var nekavējoties pieķerties pie virves un palīdzēt.
Peldošais tērps
Vēl pirms pāris gadiem lielākā daļa peldošo tērpu bija neērti un slikti piegūla ķermenim. Tagad gandrīz visi ziemas apģērbu ražotāji piedāvā peldošos tērpus, atsevišķi jakas vai bikses. Tie palīdz noturēties virs ūdens, nevis kļūt par enkuru, kā tas ir ar parastu apģērbu.
Apavu dzelkši
Dzelkši sniedz saķeri uz ledus, urbjot āliņģus vai vienkārši pārvietojoties pa gludu ledu. Kamēr daudzi domā par tiem kā par ērtību, tie arī var būt nepieciešami kritiskās situācijās. Piemēram, palīdzot ielūzušam cilvēkam, var rasties vajadzība ātrā tempā veikt garu distanci. Ja kājas slīd, to izdarīt būs grūti.
Verga
Verga ir lielisks palīgs, lai pārbaudītu plaisu stabilitāti vai ledus biezumu pa ceļam. Veikalos var atrast dažādus modeļus – gan viendaļīgus, gan izjaucamus. Tas nesver tik daudz, lai radītu būtiskas neērtības, un noteikti nav pārāk smaga, lai tās dēļ riskētu ar dzīvību.
Maršruta plāns
Ne visus rīkus ir jānes uz muguras. Pietiek vien ar to, ka laikus pasaki kādam, kurp dodies un kad plāno atgriezties, lai nelaimes gadījumā būtu vieglāk atrast palīdzību. Jo vairāk detaļu būs zināmas, jo vieglāk būs kādam sniegt palīdzību.
Veselais saprāts
Par drošu ledus biezumu, lai pārvietotos kājām, uzskata septiņus centimetrus biezu ledu. Taču ledus mēdz būt ar ļoti atšķirīgu struktūru – ja sasnieg sniegs un uznāk sals, tad ledus būs trauslāks, savukārt, ja tas sasalst kailsala laikā, tad tas būs daudz stabilāks. Katrā ūdenstilpē ūdens temperatūras var atšķirties un ledus uzsalst citāds. Pirms akli kāpt uz ledus, pārbaudi to!
Avots: The MeatEater
Surströmming festivāls Sarķenē! Kad kombinezons smird vairāk nekā zviedru siļķe
Lasi arī aktuālajā žurnāla Lielais loms numurā!
Jaunākais žurnāla Lielais loms numurs ir klāt!
Lasi žurnālu Lielais loms!