Dzeltenkakla cauna
Āzijā mītošā dzeltenkakla cauna ir izmēros lielākā Āzijas, Eiropas un Āfrikas reģionā mītošā cauna, kas svarā var gandrīz trīs reizes pārsniegt mums pazīstamās meža caunas apmērus. Tās lielākoties pārtiek no mazajiem grauzējiem, putniem, augļiem, tomēr, tā kā tās mēdz medīt baros, ir zināmi gadījumi, kad šīs caunas nomedījušas pat nelielos muskusbriežus. Šo caunu populācija šobrīd ir sarūkoša, tomēr atzīta par samērā stabilu.
Video: Reāli medību skati! Caunu medības.
Lai gūtu veiksmi medībās, kurši ziedo senču gariem
Kurši, viena no baltu sentautām, bija pazīstama ne vien ar savu kareivīgumu, bet arī ar to senajām pagāniskajām tradīcijām, kas ietvēra dažādus upurēšanas rituālus un senču garu godāšanu. Zināms, ka Ķoniņciema apkārtnē atradies kuršu svētais mežs, kurā visu cauru gadu bijusi aizliegta jebkāda darbība, taču reizi gadā – Ziemassvētkos – tur rīkotas medības. No gūtā medījuma kurši pagatavojuši cienastu un ziedojuši to mirušo senču garu piemiņai. No garu labvēlības esot bijusi atkarīga veiksme medībās un dzīvo labklājība.
Kompass – dzelzs un magnēta emociju auglis
Magnētisma principi, kas ir pamatā aizvien arī mūsdienās lietotajam kompasam, tika atklāti jau apmēram sešsimt gadus pirms mūsu ēras, kad sengrieķu filozofs Taless ievēroja dīvainu spēku, kas liek savā starpā pievilkties magnetītam un dzelzs priekšmetam. Būdams animisma piekritējs jeb ticēdams, ka katram priekšmetam piemīt dvēsele, Taless sākotnēji uzskatīja, šo pievilkšanās spēku izraisa magnetīda un dzelzs savstarpējās emocijas un dvēseliska pieķeršanās.
Priežu skuju rūsas oranžie pūslīši
Daudzviet jauno priedīšu skujas noklātas ar maziem oranžiem pūslīšiem, kam pieskaroties uz pirkstiem paliek tādas pašas krāsas putekšņi. Tā ir priežu skuju rūsa, kuras pastāvēšanai ir nepieciešami divi augi – sākumstadijā kāds lakstaugs, piemēram, māllēpe vai pienene, bet vēlāk ar bazīdijsporām tiek inficēta priede. Tā kā ārkārtīgi nozīmīgu kaitējumu augam šī rūsa nenodara, ar to mēdz cīnīties lielākoties tikai kokaudzētavās, iznīcinot lakstaugu nezāles vai lietojot fungicīdus.