Vai zināji, ka…
– Vienīgie Latvijā mītošie suņu dzimtas pārstāvji, kas dodas ziemas guļā, ir jenotsuņi. To zemais ķermenis, īsās kājas nav piemērotas ziemas apstākļiem un dziļam sniegam. Tā kā jenotsuņi ir monogāmi, tas ir, pārus veido uz mūžu, tad arī ziemas guļu tie pārlaiž pārīšos.
– Dzīvniekus, kuru ķermeņa temperatūra ir atkarīga no apkārtējās vides temperatūras, sauc par aukstasiņu jeb poikilotermiem dzīvniekiem. Pie šīs grupas pieder dažādi kukaiņi, vardes, ķirzakas un citas radības. Šiem dzīvniekiem jau laikus ir jāgatavojas aukstajam laikam, jāmeklē pietiekami silta vieta, kur pārziemot. Ja neizdodas, tie iet bojā, jo to ķermeņa audos ir ļoti daudz ūdens, kas aukstumā sasalst, izplešas, saplēš audus, un organisms iet bojā.
– Dzīvniekiem, kas ziemā hibernējas, ir divu veidu ķermeņa taukaudi – baltie, kas rūpējas par siltuma saglabāšanu ziemas laikā, un brūnie, kas lielākoties tiek tērēti pavasarī pēc guļas, lai ķermeni ātri sasildītu. Brūnie taukaudi ir sastopami arī cilvēka ķermenī, taču to ir proporcionāli daudz mazāk.
– Ziemas miegā krietni palēninās dzīvnieku sirds pukstu ritms un elpošanas ātrums. Piemēram, ezim, kas nomodā elpo apmēram 50 reizes minūtē, ziemā elpošanas ātrums kritīsies līdz apmēram 13 reizēm un elpa būs saraustīta, neritmiska. Vēl viens iemesls, kādēļ elpošana notiek retāk, ir neļaut ķermenim lieki atūdeņoties.
– Atšķirībā no sīkajiem zīdītājiem, kas guļ ciešā ziemas miegā, lāču miegs ir krietni seklāks un arī to ķermeņa temperatūra krītas samērā maz, līdz ar to arī pamošanās nav lēna, mierīga. Ja lāci iztraucē, tas uzreiz ir gatavs mosties un lūkot, kas notiek.
– Ziemas miegā guļošiem dzīvniekiem neaug ne nagi, ne kažoka mati.
– Grūsnajām lācenēm lācēni dzimst tieši ziemas guļas laikā – no janvāra līdz februārim.
– 2020. gadā zinātniekiem izdevies atklāt 250 miljonus gadu sena zīdītāja listrozaura fosilijas, kas liecina, ka tas auksto periodu pārlaidis hibernējoties. Izpētes procesā salīdzināti sešu Antarktikas listrozauru ilkņu šķērsgriezumi un atklājies, ka konkrētos periodos ilkņi ir auguši daudz lēnāk. Šāda pati tendence ir novērojama ilkņos arī tiem mūsdienu dzīvniekiem, kas guļ ziemas miegu.
Aļņi bez teļiem, asinsparaugi un bezpalīdzīgi sunīši ceļmalā. “Šauj garām!” #252 epizode
Abonē žurnālu Medības!