Divās piemājas saimniecībās Valkas novada Ērğemes pagastā konstatēts Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums. Vienā saimniecībā tika turētas divas cūkas, otrā – viena cūka. Līdz ar to šogad ĀCM konstatēts jau sešās mājas cūku novietnēs.
Slimības skartajās novietnēs tiks veikti slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus, kā arī epidemioloģiskā izmeklēšana. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, novietnēs esošās cūkas tiks likvidētas.
Ap ĀCM skartajām novietnēm tiek noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Karantīnas zonā ir noteikti ierobežojumi cūku un cūku izcelsmes produktu pārvietošanai.
Lielākais drauds mājas cūku veselībai ir meža cūkas, kuru skaits pēdējos gados ir strauji pieaudzis. Šī gada septiņos mēnešos Latvijā ĀCM ir konstatēts jau 841 meža cūkai.
PVD aicina mājas cūku turētājus rūpīgi ievērot biodrošības prasības – pēc lauka darbiem un pirms došanās uz kūti, obligāti mainīt apģērbu un apavus, nedot cūkām zaļbarību, augļus un dārzeņus no sava dārza, kā arī dezinficēt lauksaimniecības tehnikas ritošās daļas pirms iebraukšanas saimniecībā!
(ĀCM) analīzes, biodrošības prasības neviens nav atcēlis.
Veicamās darbības uzskaitītas Ministru kabineta noteikumos Nr. 226 Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu medībās, kas ir spēkā no 2018. gada 20. aprīļa.
Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja vietnieks Mārtiņš Seržants skaidro, ka pēc medībām no apaviem un to zolēm notīra augsnes daļas un netīrumus un medībās izmantotos apavus mazgā un dezinficē ar dezinfekcijas līdzekļiem, kas iedarbīgi pret Āfrikas cūku mēra vīrusu.
Savukārt medībās izmantoto apģērbu un apavus aizliegts valkāt vietās, kur tur lauksaimniecības dzīvniekus un gatavo barību lauksaimniecības dzīvniekiem, veic citas darbības, ar kurām tieši vai netieši iespējams pārnest infekcijas slimības ierosinātāju no meža dzīvniekiem uz lauksaimniecības dzīvniekiem.
Pēc medījuma transportēšanas uz medījuma apstrādes vietām aprīkojuma un transportlīdzekļa virsmas, kas bijušas tiešā saskarē ar medījumu, tīra, mazgā un dezinficē ar dezinfekcijas līdzekļiem, kas atbilst normatīvajiem aktiem par prasībām attiecībā uz darbībām ar biocīdiem.
“Lielākais risks ir asinis, viss, kas ir aptraipīts ar asinīm, un, protams arī pats medījums. Attiecīgi pirmapstrāde, neatkarīgi no tā, vai notiek brīvā dabā vai perfekti aprīkotā medību mājā, ir bīstamākais posms. Vienkāršu piesardzības pasākumu (biodrošības un higiēnas) neievērošana veicina ne tikai ĀCM izplatību, bet arī apdraud cilvēku un suņu veselību.
Pirmapstrāde ir atļauta arī brīvā dabā pie līkā bērza, kur tehniski ievērot visas prasības ir grūtāk, bet ne neiespējami!
Medījuma apstrādes vietā un laikā ir jābūt pieejamam ūdenim un dezinfekcijas līdzekļiem, tur nedrīkst piekļūt nepiederošas personas, kā arī savvaļas, lauksaimniecības un mājas dzīvnieki.
Pareizā rīcība būtu šāda: pēc mežacūku medībām, kad medījums no masta atvests uz apstrādes vietu, sākotnēji rūpīgi jāmazgā gan apavi, gan autotransports, neaizmirstot arī par automašīnā esošajiem paklājiņiem, kā arī aprīkojums, kas tika izmantots, piemēram, vannītes. Pēc mazgāšanas virsmas jāapsmidzina ar piemērotu dezinfekcijas līdzekli. Savukārt medījums jāizmeklē atbilstoši prasībām konkrētajā apvidū.
Pēc krūšu un vēdera dobuma orgānu izņemšanas un medījuma apstrādes aprīkojumu, vairākkārt izmantojamo aizsargapģērbu un medījuma apstrādes vietu tīra un mazgā. Ja nepieciešams, to visu dezinficē ar dezinfekcijas līdzekļiem. Nomedīšanas vietas dezinfekcija nav nepieciešama.
Situācijas medībās var būt dažādas. Medījuma apstrādes vietā dezinfekcijas līdzekļiem jābūt obligāti, bet mednieka automašīnā tie būtu labais tonis,” skaidro Seržanta kungs.
Uzziņai
ĀCM vīruss ir ļoti dzīvotspējīgs apkārtējā vidē. Īpaši zemā gaisa temperatūrā. Vīruss būs dzīvs vēl vismaz divdesmit dienas pēc tam, kad gaisa temperatūra būtiski pacelsies virs nulles. Tas nozīmē, ka ziemas sākumā nedezinficētā pikapa piekabē vīruss būs dzīvs līdz pat pavasarim, kamēr ies bojā siltumā un saulē.
PVD ieteikto dezinfekcijas līdzekļu saraksts ĀCM gadījumā meklējams šeit.
Divi vilki dupletā un kā var zināt, kur ies kuilis. Aldis Sāvičs . “Šauj garām!” #244 epizode
Abonē žurnālu Medības!