Divi lāči vairākas reizes nofilmēti Valkas rajonā. Par tikšanos ar dzīvniekiem savos Facebook profilos ziņojušas divas dāmas, kurām neatkarīgi vienai no otras izdevies uzņemt īsus video ar lāčiem.
Viena no Valkas rajona iedzīvotājām – Irita Bormane pastāstīja par to dienu, kad abas ar draudzeni pa ceļam uz mežu redzējušas divu lāčus. “Mēs braucām pa meža ceļu un mana draudzene pēkšņi iesaucās, ka priekšā uz ceļa ir suns. Es skatos, tas nav suns! Tas ir lācis!”
Lāči atpūšas Vijciema pusē, tūristu iecienītā vietā. Aculiecinieku video
Dāmas lēnām pieripinājušas tuvāk vietai, kur abi lācēni bija apstājušies, lai nofilmētu dzīvniekus. “Ne katram dzīvē gadās tāda laime – lāci ieraudzīt. Mūs tāds azarts pārņēma! Draudzene pat ierosināja izkāpt no mašīnas un pieiet tuvāk, lai labāk nofilmētu, bet es viņu atrunāju. Tas tomēr ir lācis un nevar zināt, kas tam prātā. Abi izskatījās gana sabijušies, bet uzvedās mierīgi un projām nebēga, tādēļ mēs cik nu labi varējām, nofilmējām tos, neizkāpjot no mašīnas,” pastāstīja Irita Bormane. Vaicāta, vai tuvumā nebija manīta lācene, sieviete atbildēja, ka jaunie lāči bija vieni paši.
Irita Bormane atklāja, ka par šiem lācēniem ir zināms jau kopš pagājušā gada, kad tie abi divi manīti šajā rajonā: “Spriežot pēc komentāriem pie mana ieraksta, lācēni dzīvojušies šeit arī pagājušajā gadā un arī tad bija vieni paši. Kas noticis ar lāceni, var tikai minēt. Jebkurā gadījumā, man prieks, ka abi spējuši izdzīvot.”
Reportāža! Lāči Latvijā. Ko darīt?
Jaunākās ziņas liecina, ka tagad lācēni atrodas Vijciema tuvumā un cilvēki viens otru brīdina būt uzmanīgākiem. “Es pēc dabas neesmu bailīgs cilvēks. Mežā man vislabāk patīk būt vienatnē, klausīties un vērot dabu, lasīt tās veltes. Taču tagad, dodoties ogot vai sēņot, es saucu līdzi kādu no draugiem. Diviem cilvēkiem mežā ir drošāk, nekā vienam. Ja braucu viena pati, tad cenšos neiet tālu un paturēt mašīnu redzes lokā. Nav tā, ka es ļoti baidos, bet ir jāņem vērā, ka ar lāci joki būs mazi,” noslēgumā sacīja Irita Bormane, piebilstos, ka zina kā rīkoties, ja satiks lāci. Esot mierīgi jāatkāpjas un jādodas prom.
Facebook ārēs ir atrodams arī citas lietotājas uzņemts video, kur redzami tie paši jaunie lāči. Irina Ziemiņa abus redzējusi un uzfilmējusi Vijciema pusē pie Cirgaļu skatu torņa.
Abas aculiecinieces laipni atsūtīja uzņemtos videokadrus, kur redzams, cik mierīgi lāči uztver cilvēku klātbūtni un, cik nesteidzīgi dodas projām, kad saprot, ka ir piesaistījuši cilvēku uzmanību.
Līdz 2022. gadam Latvijā turpinās lāču (Ursus arctos) monitorings, kura ietvaros tiek uzskaitītas lāču klātbūtnes liecības: pēdas, postījumi, novērojumi, DNS un citi materiāli.
Informācija par nejaušiem lāču vai to pēdu novērojumiem apkopota, apmeklējot ziņu portālus, mednieku forumus, dabas novērojumu portālu www.dabasdati.lv. Gadījuma ziņas monitoringa izpildītājiem tieši snieguši daudzi mednieki un novērotāji.
Ir ļoti svarīgi ziņot par lielo plēsēju novērojumiem, sūtot informāciju Valsts meža dienestam uz epastiem vilki@vmd.gov.lv vai lusi@vmd.gov.lv, kā arī par lāčiem Latvijas valsts Mežzinātnes institūta (LVMI) Silava vadošajam pētniekam Jānim Ozoliņam janis.ozolins@silava.lv.
Vairāk par lāču monitoringu LVMI Silava mājas lapā.