Pavārmākslā tāpat kā attiecībās viss ir atkarīgs no niansēm. Aknu gatavošana ir tāda štelle, ka grūti pateikt, kas tad īsti ir tas svarīgākais, kas otršķirīgais centienos izšmorēt sulīgas un baudāmas akniņas.
Skaidrs, ka medniekmājā viss garšo lieliski, bet mājās ēdājs ir prasīgāks. Katru reizi tu, cilvēks, iegūsti kaut ko jaunu. Pats pamēģini, noskaties vai uzklausi kolēģu ieteikumu. Kādās no vasaras medībām man iekrita kārta cept buka akniņas. Jānis V. ieteica pievienot aknu ēdienam apceptus zaķīšus. Reiz ēdu kaut ko līdzīgu un man nepatika abu produktu konsistences atšķirība. Taču pati es nebiju mēģinājusi šādu variantu. Medniece Lienīte S. piešķīra kausēto sieru Dzintars, ko pielikt klāt, un tad ēdiens sanāca tik garšīgs, ka mājās nolēmu atkārtot.
Sastāvdaļas
•Divu buku aknas un trīs buku zaķīši
•Trīs vidēji sīpoli
•Kausētais siers Dzintars klasiskais, visa kārba
•Sāls un melnie pipari pēc garšas
•150 gramu pussaldā baltvīna.
Pagatavošana
Ingredienti ir vienkārši, taču sāls ir pašā procesā. Uzkarsējam pannu tā riktīgi. Medniekmājā man bija elektriskā plīts ar plāno pannu, mājās gāzes plīts un pamatīga čuguna panna. Atšķiras laiks, kas nepieciešams, lai trauks uzkarstu. Protams, eļļas temperatūru ar termometru nemērīju. Uzmetu gaļas gabaliņu, lai saprastu, kā čurkst.
Pirmie jācep zaķīši. Gaļa jāgriež ar asu nazi, plāni jo plāni. Šķēlīšu biezumam jābūt vienam vai diviem milimetriem, ne vairāk. Šādi sagriezta gaļa gatavojas ātri. Protams, to viegli sabojāt – pārcept. Tādēļ lielā uzkarsētā pannā, kur eļļa pamatīgi čurkst, ja tajā iemet mazu gaļas kripatiņu, ieber visu gaļu. To uzreiz cenšas sadalīt pa šķēlītēm un gabaliņiem, maisa, lai viss vienmērīgi pagatavojas. Gaļa atdos diezgan daudz šķidruma un uzreiz neapcepsies. Tas arī nav nepieciešams. Nevajag censties apbrūnināt gaļu. Gluži pretēji! Kad gabaliņi zaudējuši rozīgumu, gaļa uzreiz jānoņem no pannas, atstājot visu šķidrumu un eļļu.
Kad gaļa atlikta palielā bļodā, pannā, kur palikusi eļļa un gaļas sula, beram iepriekš sagrieztos sīpolus. Tos var griezt smalkos gredzenos vai palielos gabaliņos. Sīpolus arī nevajag stipri apbrūnināt – līdz zeltainam dzeltenīgumam, tad liekam pie gaļas. Tagad var izrādīties, ka eļļas ir par maz. Pievienojam to vai arī liekam pannā sviestu. Man patīk gatavot ar sviestu. Tas dod burvīgu garšu, ko nav spējīgas piedāvāt augu eļļas.
Pagaidām nedaudz, lai panna sakarst, un beram tajā gabaliņos sagrieztas aknas. Man tīk centimetru pusotra biezi gabaliņi. Karstajā pannā aknu virsma ātri apcepas, ieslogot mitrumu iekšpusē. Tiklīdz pazūd rozīgais tonis, aknām pievienojam visu, kas dzesējas bļodā. Liekam klāt sāli, piparus un visu sildām, ik pa brīdim apmaisot. Medniekmājā pa rokai bija pussaldais baltvīns. Pielēju apmēram 150 gramus.
Noslēgumā pievienoju veselu kārbu klasiskā Dzintara siera, izmaisīju, lai izkūst, un ēdiens ir gatavs. Nekāda krējuma vai piena!
Vairāk lasiet žurnālā Medības