Kāda Lietuvas žurnāla Medības lasītāja redakcijai atsūtīja videoierakstu. Tas ir filmēts uz ielas, līdzās privātmājām, Kauņas pilsētas robežās un kadrā ir redzams vilks. Plēsējs ne īpaši baidās no mašīnas un prom bēgt nesteidzas. Īsajā videorullītī redzamais dzīvnieks atgādina jaunu vilku.
“Sveicināti, uzfilmēto materiālu parādīja cilvēks, kas dzīvo mūsu iedzīvotāju apvienības teritorijā Kauņā. Tā ir priekšpilsētas daļa. Mēs ļoti ilgi savā starpā diskutējām, kas tas par dzīvnieku. Tā kā viedokli dalījās un bija daudz neskaidrību, nolēmām atsūtīt video jums. Kā jūs domājat, tas varētu būt suns?” raksta sieviete. “Pie mums bieži vien novērojuši zaķus, lapsas, stirnas, bet vilku vēl neesam redzējuši. Tādēļ kaimiņi šaubās, ka tas patiešām varētu būt vilks!” paskaidroja Kauņas iedzīvotāja.
Spriežot pēc redzētā, tas ir jauns vilks, kas ir iemaldījies piepilsētas ciema teritorijā. Iespējams, tas meklē pārtiku, jo ir ievainots vai slims. Speciālisti skaidro, ka pieaugot vilku populācijai jaunie dzīvnieki nāks aizvien tuvāk pilsētām, meklējot savu dzīves teritoriju. Šādā situācija konflikti ar cilvēkiem ir neizbēgami. Dzīvnieks var izraisīt autoavārijas, uzbrukt mājdzīvniekiem, iespējams, apdraudēt bērnus.
Incidenti ar vilkiem nav retums tajās Eiropas valstīs, kur dzīvnieku tiesību aktīvisti un dabas aizsardzības organizācijas cīnās par to, lai atjaunotu lielo plēsēju populācijas, vienlaikus uzturot medību aizliegumu. Tādā situācijā plēsēji zaudē bailes no cilvēka. Rezultātā vilki uzbrūk mājlopiem, ieskaitot zirgus un pat ponijus, kas ganās piemājas teritorijās, bieži tiek novēroti ciematos un pilsētās vai viensētu tuvumā. Retumis notiek pat uzbrukumi cilvēkiem.
Pēc iepriekšējās sezonas nomedīto vilku ģenētisko paraugu izpētes datiem Lietuvā dzīvo ne mazāk kā 63 vilku ģimenes. Lietuvas zinātnieku metodika atšķiras un tur pelēkos plēsējus skaita pēc ģimenēm, reizinot ar koeficientu. Pēc pēdējās sezonas datiem, kad Lietuvā bija atļauts nomedīt 190 vilku, aprēķini rāda, ka tur mīt ap sugas 500 īpatņu. Mednieki uzskata, ka plēsēju ir vismaz divreiz vairāk. Par to liecina ne tikai pieaugošais postījumu apjoms un novērojumu biežums, bet arī tas fakts, ka ik gadu piešķiramais limits tiek izlietots ļoti ātri.
Pagājušajā sezonā izmantots viss piešķirtais limits 190 vilku un gandrīz 99 % vilku nonākuši zinātnieku rīcībā un tiks turpinās ģenētisko paraugu izpēti. Tas nozīmē, ka šogad priekštati par vilku populācijas apjomu var mainīties.
Abonē, lasi elektroniski vai meklē preses tirdzniecības vietās!