“Svarīgi kļūt par tās nacionālās asociācijas biedru, kura ir FACE biedre. Tā ir mūsu labākā apdrošināšana, lai saglabātu medības mūsdienās un nākotnei. Tāpat aiciniet arī savus draugus iestāties asociācijā. Katrs papildu mednieks, kas iesaistās nacionālajā asociācijā, padara mūs spēcīgākus kā kopienu.” Tūrbjērns Larsons.
Bieži dzirdēts jautājums – kam mums tas vajadzīgs, kādēļ mēs par to maksājam, tāpat Briselē neviens nezina, kā ir pie mums, tad kā viņi var aizstāvēt mūsu tiesības utt. Tie ir svarīgi un saprotami jautājumi, jo reizumis Brisele, Eiropas Parlaments mums šķiet tik tāli un neaizsniedzami, ka grūti saprast, kādēļ mums Latvijā būtu jāiesaistās Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācijas (FACE) darbībā. Šogad septembrī uz trim gadiem par FACE prezidentu tika ievēlēts zviedrs Tūrbjērns Larsons, kurš ir ne tikai pieredzējis mednieks, bet arī lielisks organizators, kurš savā dzīvē sasniedzis ne mazums. Viens no viņa pēdējā laika veikumiem ir sekmīgā un interesantā medību izstāde Swedish Game Fair, kas kopā aicina daudz interesentu. FACE prezidentam lielākoties tiek uzticēta reprezentatīva loma, bet pēdējie trīs gadi pierādījuši, ka prezidentam ir jābūt līderim, vadītājam un nereti arī kuģa kapteinim, diemžēl iepriekšējais FACE prezidents nebija savu uzdevumu augstumos. Cerot uz pozitīvām pārmaiņām drošu roku vadībā un gaišu nākotni Eiropas medniekiem, mēs jaunajam FACE prezidentam uzdevām dažus jautājumus.
Pirmais jautājums, ko uzdod daudzi: kas ir FACE un kādēļ mums tā ir nepieciešama?
FACE ir Eiropas septiņu miljonu mednieku ausis, acis un balss Briselē un starptautiskā mērogā. FACE ir aktīva organizācija, kuru ciena lēmējinstitūcijas Briselē jautājumos par dabas aizsardzību, putnu medībām, lielo plēsēju apsaimniekošanu, šaujam-ieročiem un munīciju, dzīvnieku veselību un vēl daudziem citiem jautājumiem. Bez FACE mednieku balsi, visticamāk, ES mērogā pat neņemtu vērā, tas sakāms, zinot, kā šī birokrātiskā mašinērija strādā. Visticamāk, medības bez FACE Eiropas Savienības mērogā būtu daudz birokrātiskākas un vairāk kontrolētas. Eksistē daudz labi finansētu pret medībām noskaņotu grupu, kas lobē ierobežojumus un aizliegumus ES līmenī. FACE galvenā nozīme un loma ir nodrošināt, ka ES un starptautiskās prasības ļauj katrai dalībvalstij pēc iespējas kontrolēt un organizēt savus savvaļas dzīvniekus atbilstoši vietējām tradīcijām un paražām. Tas tad arī ir šis subsidiaritātes princips. FACE darbojas, lai šis princips maksimāli tiktu ievērots mednieku interesēs.
Kādēļ Latvijas medniekiem jābūt pārstāvētiem FACE?
Briselē tiek pieņemti svarīgi lēmumi, kas tieši ietekmē Latvijas medniekus. Tā ir politiskā realitāte. Labākais veids, kā Latvijas medniekiem ietekmēt šo lēmumu pieņemšanu, ir to darīt kopā ar citām mednieku organizācijām vienotajā Eiropas mednieku kopienā, kas apvieno septiņus miljonus mednieku. Septiņi miljoni ir vidēja izmēra ES valsts. Aktīva sadarbība ir vienīgais veids, kā Eiropas medniekiem saglabāt savu dzīvesveidu gan esošajai, gan nākamajai paaudzei. Nespēja sadarboties padara mūsu pretiniekus spēcīgākus. Mēs visi zinām, kuri ir šie pretinieki un ko viņi mēģina sasniegt ar jauniem ES ierobežojumiem. Pretmednieciski noskaņotas grupas darbojas pāri robežām, tās ir ļoti labi finansētas, miljoniem eiro tiek tērēti dažādām kampaņām, un Briselē tiem ir daudz lobistu – dažas aplēses liecina, ka tie varētu būt 30 līdz 40 cilvēku, kas aktīvi lobē pret mednieku interesēm Briselē. Medniekiem ir jāapvienojas pret šo draudu. Baltijas reģions izceļas ar spēcīgām tradīcijām, iesaistoties FACE darbībā gan politiskā, gan arī ikdienas darbu jomā, tādā veidā veidojot FACE un ES politiku, lai tā būtu pielāgota Baltijas reģiona vajadzībām, palīdzot citām mednieku organizācijām ar svarīgu pieredzi un zināšanām. Tāpat arī Baltijas reģions iegūst no citu Eiropas mednieku asociāciju zināšanu bāzes, palīdzības un pieredzes. Tā arī ir lielākā priekšrocību – būt pārstāvētam FACE.
Kādi būs jūsu pirmie darbi kā FACE prezidentam?
Es vēlos, lai manas prezidentūras laikā uzmanība tiktu pievērsta tieši medniekiem un mūsu nākotnei. Tādēļ pirmā prioritāte ir kopā ar biedriem kopīgi pārskatīt, ko FACE dara, lai pārstāvētu mednieku intereses, un pārliecināties par to, ka mūsu mērķi ir sasniedzami un novērtējami. Lai šie uzdevumi tiktu veiksmīgi risināti, FACE biedri paļaujas uz stabilu un spēcīgu pārstāvniecību Briselē. Solidaritāte starp Eiropas reģioniem ir ļoti svarīga, lai saglabātu un veicinātu Eiropas unikālo medību kultūru. Es gaidu lielāku sadarbību starp FACE reģioniem. Lai mēs uzzinātu vairāk viens par otru, kā arī mācītos viens par otru. Es vēlos vēlreiz apciemot visus Eiropas medību reģionus, lai uzzinātu vairāk, kā arī vēlos aicināt citu reģionu pārstāvjus pie sevis.
Ko katrs mednieks varētu darīt mūsu kopējās nākotnes vārdā?
Svarīgi ir kļūt par tās nacionālās asociācijas biedru, kura ir FACE biedre. Tā ir mūsu labākā apdrošināšana, lai saglabātu medības mūsdienās un nākotnei. Tāpat aiciniet arī savus draugus iestāties asociācijā. Katrs papildu mednieks, kas iesaistās nacionālajā asociācijā, padara mūs spēcīgākus kā kopienu. Tāpat svarīgi medībām pievērst jaunus cilvēkus, it īpaši jauniešus. Vienmēr rīkojieties un uzvedieties kā medību vēstnieks sabiedrībā, kuras atbalsts mums ir nepieciešams.Baltijas reģions ir mazs salīdzinājumā ar citiem, bet mums ir spēcīgas medību tradīcijas.
Ko jūs cerat sagaidīt no mums?
Baltijas reģions ir vismazākais FACE reģions, bet tas vienmēr ir bijis ļoti aktīvs un pierādījis, ka spēj ietekmēt lietu kārtību, kā arī uzņemties vadību Eiropas mednieku kopienā. Mēs sagaidām, ka turpināsiet stāstīt par savu unikālo medību kultūru, būsiet aktīva un jūtama balss debatēs par medībām Eiropā, kā arī jautājumos par savvaļas dzīvnieku apsaimniekošanu un citām tēmām. FACE grib, lai tās biedri būtu aktīvi, lai jūs esat aktīvi. Kādas ir jūsu prioritātes? Kā prezidents es plānoju cieši sadarboties ar nacionālajām asociācijām katrā reģionā ar caurskatāma, tieša un atklāta dialoga palīdzību, lai mēs visi varētu labāk kalpot katram individuālam medniekam.
Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu
Vairāk lasiet žurnāla “Medības” novembra numurā