Avots: Latvijas Mednieku asociācija
Kā pirms katrām vēlēšanām, Latvijas Mednieku asociācija nosūta jautājumus lielākai daļai kandidējošo partiju. Līdz šim uz uzdotajiem jautājumiem atbildējušas vien četras no tām.
Tā kā ļoti liela daļa jautājumu, kas attiecas uz medībām, tiek apspriesta Briselē, medniekiem ļoti svarīgs ir Eiropas Parlamenta sastāvs, lai panāktu to, ka starp ievēlētajiem deputātiem ir kāds cilvēks, kas var runāt mednieku vārdā. Tādēļ ir svarīgi ne tikai doties 8.jūnijā uz vēlēšanu iecirkņiem, bet arī izvēlēties cilvēku, kas varētu atbalstīt medniecību.
Kāda ir partijas un kandidātu attieksme pret medībām kopumā?
Jaunā konservatīvā partija: Medības ir svarīgs un nozīmīgs nodarbošanās veids ap 25 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju. Ar medībām paši mednieki neizprot vien dzīvnieku nogalināšanu, izmantojot dažādus rīkus un metodes. Medības nav arī vienkāršs vaļasprieks, bet gan daudziem medniekiem tas ir dzīves un pasaules uztveres veids. Mednieki ir tie, kas vislabāk pārzina Latvijas mežus un faunu, viņi ir tie, kas rūpējas par meža dzīvniekiem ziemā, kā arī cīnās ar plēsējiem, kas apdraud Latvijas putnus un mazos zīdītājus.
Zaļo un zemnieku savienība: Latvijas apstākļos savvaļas dzīvnieku populāciju pašrealizācijas scenāriji nav savienojami ar sabiedrības interesēm un ražojošo nozaru pastāvēšanu. Attiecīgi medības ir nepieciešams platību un populāciju apsaimniekošanas instruments, ar kura palīdzību tiek veicināta ekoloģiskā stabilitāte un bioloģiskā daudzveidība, kā arī nodrošināta iespēja pastāvēt lauksaimniecībai, mežsaimniecībai un lopkopībai. Medību saimniecības attīstība un mednieku skaita saglabāšana esošajā līmenī ir valstiski svarīgi uzdevumi. Medību prezumēšana par hobiju, izklaidi, vaļasprieku vai tamlīdzīgi nav pieļaujama.
Jaunā vienotība: Medības vienmēr ir bijušas svarīgas cilvēces izdzīvošanai, lai gan lauksaimniecības attīstība ir daudzviet mainījusi medību iemeslus.
Pašlaik cilvēki visā pasaulē praktizē dažādus medību veidus. Motīvi var būt dažādi – iztikas iegūšana, komerciāla labuma vai rekreācijas iemesli. Nedaudz jauna attīstība ir medību prakse, kas dod labumu attiecīgo sugu un iesaistītās vietējās kopienas tradicionālā dzīvesveida saglabāšanai. Vienlaikus dažādās pasaules sabiedrības daļās rodas jautājumi par medību motīviem un metodēm, dzīvnieku tiesībām un medību ekoloģisko ietekmi. Nacionālajā likumdošanā varētu precīzāk definēt un aprakstīt sekojošos medību veidus:
– iztikas iegūšanas medības;
– cilvēku veselības un drošības medības;
– dabas aizsardzības medības;
– zinātniskās medības;
– dzīvnieku bojājumu kontrole;
– komerciālās medības;
– rekreācijas medības.
Latvijas attīstībai: Latvijas attīstībai atbalsta medības ilgtspējīgos apstākļos. Medībām Latvijā un Eiropā ir jābūt regulētām, bet ne pārlieku ierobežotām. Iestājamies par tradīciju turpināšanos un uzsveram mednieku lomu savvaļas dzīvnieku pārpopulācijas kontrolē, savvaļas slimību izplatības pārtraukšanā u.c.
Kāda ir attieksme pret lielo plēsēju (vilku, lūšu un lāču) medībām Latvijā un ES?
Jaunā konservatīvā partija: Lielo plēsēju medībām vai medību aizliegumiem ir jābūt pamatotiem ar kompetentu zinātnieku pētījumiem par katras sugas populāciju, tās attīstības tendencēm un ietekmi uz apkārtējo vidi. Nevar paļauties uz dīvainiem Gaujas Nacionālā Parka vadītājas A.Andrusaites vai Kurzemes piejūras “zirgu badinātāja” apgalvojumiem.
Zaļo un zemnieku savienība: Pozitīva. Ikkatrai savvaļas sugas populācijai vienlaikus jābūt gan aizsargātai, gan adekvāti apsaimniekotai. Īpaši, ja runa ir par plēsējiem, kuriem medības uztur respektu pret cilvēku. Nevaram pieļaut situāciju kurā, piemēram, vilku un lāči apdraudētu iedzīvotājus kuri mežā sēņo, lasa ogas vai vienkārši atpūšas un pastaigājas.
Jaunā vienotība: Cilvēks ar savu vēsturisko zemes lietojumu izjaucis dzīvnieku populāciju savstarpējo dinamiku. Daudzviet cilvēku ekonomiskās un drošības intereses var nonākt konfliktā ar lielajiem plēsējiem. Tam nepieciešams rast saprātīgu risinājumu.
Latvijas attīstībai: Latvijas attīstībai atbalsta savvaļas dzīvnieku medības, neapdraudot to izdzīvošanas iespējas vidē. Uzskatām, ka šis ir katras dalībvalsts nacionālā kompetence, kuras ietvaros tiek noteikti pieļaujamais lielo plēsēju nomedīto dzīvnieku skaits.
Abonē 6 mēnešiem! Žurnāls Medības – vienīgais tikai medniekiem
Vai atbalstāt svina munīcijas aizliegumu?
Jaunā konservatīvā partija: Svina munīcija ir aizliedzama. Izņēmums varētu būt sporta šaušana slēgtās telpās.
Zaļo un zemnieku savienība: Jā, bet ar iespēju atļaut atsevišķās medībās kur cita veida munīcija var radīt riskus cilvēkam vai nav aizstājama.
Jaunā vienotība: Atbalstām. Svina skrotis var izraisīt piesārņojumu. Tāpēc ir laba prakse pēc iespējas izvairīties no svina skrošu izmantošanas.
Latvijas attīstībai: Atbalstām, jo tas ir indīgs un kaitīgs videi. Ir jāspēj rast alternatīvu veidu, kā panākt līdzīgu apstādināšanas spēju ar citiem materiāliem. Tomēr vienlaicīgi uzsveram nepieciešamību skaidri un caurspīdīgi komunicēt ar nozari, pamatojot ieviešanas kalendāru, pārejas procesu un nepieciešamību.
Kā redzat medības dabas aizsardzības kontekstā?
Jaunā konservatīvā partija: Jābūt kompetentu zinātnieku vērtējumiem, lai pieņemtu ar medībām saistītus normatīvos noteikumus un aktus. Pašlaik tas vairāk notiek pēc dažādu apšaubāmu mērķu vadītu sabiedrisko organizāciju spiediena.
Zaļo un zemnieku savienība: Medības nav pretrunā ar dabas aizsardzību. Medību saimniecība ir dabas resursu apsaimniekošanas sistēma, kas vienlaikus ar medību produkcijas ieguvi nodrošina šo resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu. Medību resursu ilgtspējīga apsaimniekošana ir medījamo dzīvnieku populācijas un apdzīvotās vides un ar to saistīto dabas resursu apsaimniekošana tādā veidā, lai saglabātu medību resursu bioloģisko daudzveidību un atjaunošanās spēju, nodrošinot medību resursus nākamajām paaudzēm, kā arī veicinātu medījamo dzīvnieku aizsardzību, ņemot vērā saimnieciskās, sociālās un vides intereses un neapdraudot dabas aizsardzības pasākumu īstenošanu medījamo dzīvnieku sugu izplatības teritorijā.
Medību saimniecībai jānodrošina pastāvīgs balanss starp saimnieciskajām, sociālajām un vides interesēm. Platībās, kurās netiek nodrošināta adekvāta medību slodze, notiek dzīvnieku koncentrēšanās un tās kļūst par epizootiju (piemēram, Āfrikas cūku mēra) inkubatoriem vai postījumu cēloņiem. Ja savvaļas dzīvnieku populācijas netiek pienācīgi regulētas, dzīvnieki var būtiski apdraudēt īpašumu, kā arī personu un sabiedrības drošību (piemēram, ceļu satiksmes negadījumu kontekstā). Attiecīgi ministra ieskatā ikkatra platība, kurā nav nodrošināta medību slodze, veicina postījumu un apdraudējumu riskus konkrētajā platībā un arī apkārt esošajās teritorijās.
Medību likuma 20.panta ceturtajā daļā iekļauts izņēmums: īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kurās ir spēkā medību ierobežojumi, savvaļas sugu zīdītāju skaita regulēšanas pasākumus nosaka attiecīgos īpaši aizsargājamās dabas teritorijas individuālos aizsardzības un izmantošanas noteikumos. Tomēr šādas tiesības uzliek pienākumu nest atbildību par sekām. Ja to nav iespējams nodrošināt, tad atšķirīgi medību prakses nosacījumi pieļaujami vien tad, ja platība, kurā nosaka medību ierobežojumus, ir absolūti izolēta no apkārtējām teritorijām.
Jaunā vienotība: Medības dabas aizsardzībai ir medību prakse, galvenokārt kā ekoloģiskās apsaimniekošanas metode, kas veicina sugu populāciju un ekosistēmu saglabāšanu.
Latvijas attīstībai: Attiecībā uz lielajiem plēsējiem, pozīcija ir pausta otrajā jautājumā. Mūs satrauc ornitologu ziņojumi par ūdensputnu populācijas straujo samazināšanos. Lai gan pēc būtības atbalstām putnu medniecību, apstākļos, kad to izplatība ir apdraudēta, medībām vajadzētu būt ierobežotām. Līdzīgi arī citu dzīvnieku kontek
Labais tonis ir teikt, ka daba iet bojā! Māris Liopa “Šaujam garām!” #234 epizode
Vai uzskatāt, ka šaujamieroču izmantošana būtu jāpadara stingrāka?
Jaunā konservatīvā partija: Ieroču aprites likums jau tā ir viens no “smagākajiem” starp attīstītajām Eiropas valstīm. Akcentējam arī mednieku, kā potenciālo Valsts aizstāvju lomu drošības sargāšanā, kuri valstij neko neprasa: ne ieroċus, ne munīciju.
Zaļo un zemnieku savienība: Prasības šaujamieroču īpašniekiem ir pietiekami stingras, bet ir jāpilnveido pati šaujamieroču aprites sistēma, pārejot no papīra formāta uz digitālu. Tas dotu pienesumu gan drošībai, gan budžetam.
Jaunā vienotība: Ņemot vērā pašreizējās ģeopolitiskās realitātes (Krievijas agresija Ukrainā, Baltkrievijas hibrīdraudi), šaujamieroču glabāšana un izmantošana būtu jāpadara kontrolējamāka un stingrāka.
Latvijas attīstībai: Atbalstām esošo regulējumu attiecībā uz ieroču turēšanu un izmantošanu.
Vai uzskatāt, ka būtu jāseko EK iniciatīvai mainīt vilka aizsardzības statusu ES?
Jaunā konservatīvā partija: Atzinīgi, ņemot vērā ļoti pieaugušos vilku uzbrukumus mājlopiem un mājdzīvniekiem Latvijā. Nomedījamo vilku skaits ir saprātīgi jāpalielina visā Latvijas teritorijā.
Zaļo un zemnieku savienība: Savvaļas sugu populāciju aizsardzībā un apsaimniekošanā nepieciešams īstenot elastīgu pieeju (adaptīvo menedžmentu) atbilstoši katras valsts īpatnībām un faktiskajai situācijai. Nedrīkstam pieņemt normatīvos aktus, ja tas rada draudus cilvēkam. Medības ir jāatļauj saglabājot vilku populācijas labvēlīgā stāvoklī.
Dabā notiek pastāvīgas izmaiņas, savukārt sugu aizsardzības statusi un starptautiskajos normatīvos ietvertie rīcības mehānismi nav mainīti gadu desmitiem.
Jaunā vienotība: Vilku populācijas un cilvēku attiecības Latvijā veidojušās daudzu gadu garumā un nav uzrādījušas riskus vilku izzušanai. Tāpēc Latvijā varētu piemērot zināmas atrunas Bernes konvencijas Dzīvotņu direktīvai.
Latvijas attīstībai: Uzskatām, ka vilki būtu jāsaglabā kā medījami dzīvnieki, lai lielākas vilku populācijas gadījumā netiktu apdraudēti cilvēki un mājlopi.