Eiropas Parlaments par mata tiesu atbalstīja Dabas aizsardzības likumu, par kuru diskutēts jau sen. Šis bija politiski piesātināts lēmums, jo tuvojas Eiropas Parlamenta vēlēšanas, vienlaikus darbojās arī ļoti spēcīgs lauksaimnieku, zemju īpašnieku un mežsaimnieku lobijs. Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācijas (FACE) galvenais likuma vērtējums attiecas uz to, ka tas nodrošinās potenciālu atjaunot biotopus un veicināt mazo medījamo dzīvnieku populāciju atjaunošanu ES līmenī. Pats galvenais, likums neparedz nekādus medību ierobežojumus, un pirmo reizi Eiropas likumdevēji ir novirzījušies no totālas aizsardzības uz ideju par atjaunošanu, kas arī medniekiem ir ļoti svarīgi. Tomēr ir jāturpina vērot, kā diskusija turpināsies ar Eiropas Padomi, Eiropas Parlamentu un Eiropas Komisiju, jo daudzi panti pirms balsojuma no likuma tika dzēsti.
Šī likuma pieņemšana ir svarīga, lai nodrošinātu ES mazo medījamo dzīvnieku nākotni. Mazos medījamos dzīvniekus, tajā skaitā arī zaķus, uz zemes ligzdojošos putnus, arī lapsas ietekmē intensīvā zemes izmantošana pēdējos gadu desmitos, un šī ietekme nav bijusi pozitīva. FACE jau ļoti sen ir uzsvērusi biotopu aizsargāšanas nozīmi, lai saglabātu mazo medījamo dzīvnieku populācijas. Tāpat arī likums pavērs finansējuma iespējas tiem, kas īstenos biotopu atjaunošanu, tajā skaitā arī medniekiem. To nenodrošināja Eiropas Kopējā lauksaimniecības politika, kas piedāvāja finansējumu tikai lauksaimniekiem un zemes apsaimniekotājiem.
Ko likums nozīmēs medniekiem?
FACE uzskata, ka ilgtermiņā mednieki no šī likuma tikai iegūs, jo vajadzētu uzlaboties bioloģiskajai daudzveidībai, pieaugt mazo medījamo dzīvnieku skaitam. Vismaz cerība ir panākt, ka tiek apturēta skaita samazināšanās. Jāņem vērā, ka puse no medījamo putnu sugām ir nelabvēlīgs ES aizsardzības statuss, kas tiešā veidā ietekmē medību nākotni.
Līdz šim Eiropas dabas aizsardzības politika galvenokārt balstījās uz sugas aizsardzību un aizsargājamo teritoriju izveidošanu, lai sargātu bioloģisko daudzveidību, kam patiesībā nebija viennozīmīgi sekmīgu rezultātu! Runājot par nākamo rīcību, nacionālajiem aizsardzības plāniem vajadzētu iekļaut arī īstenojamus pasākumus, kas dos labumu arī medījamām sugām. Šiem pasākumiem jātiek īstenotiem, iesaistot arī visas ieinteresētās puses. Vietējiem plāniem tāpat būtu jāņem vērā mednieku īstenotie projekti biotopu atjaunošanā, kas ļoti plašā mērogā notiek citās ES valstīs. Jāpanāk arī, ka šīs mednieku iniciatīvas tiek ievērotas, novērtētas un atbalstītas.
Avots: FACE
Vetārsts ar ovālo zīmogu mednieku mājas dīrūzī. Kā tas iespējams? “Šauj garām!” #196 epizode
Septembra numurā par aļņu selektīvu medīšanu
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam