Pieredze

Eksperts izskaidro, kāpēc Latvijā pieaug lāču populācija0


Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Sergey Uryadnikov/Shutterstock

Brūno lāču ģimenēs četru mazuļu izaudzināšanas sekmes veicina labi barošanās apstākļi, kā arī pagaidām salīdzinoši zemā populācija un Latvijā brīvi pieejamā teritorija, atklāj Latvijas valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš.

Pievilināšanas vietā pieci lāči.
Foto no Edijs Majors, Twitter.

Komentējot sociālajos tīklos redzamo foto, kur Salacgrīvas apkārtnē lāču mamma ar četriem lācēniem mednieku barotavā mielojas, Ozoliņš norāda, ka šādas – kuplas – lāču ģimenes ir bijušas, ir un būs Latvijā arī turpmāk.

Saskaņā ar aktuālajiem monitoringa datiem patlaban Latvijā savvaļā dzīvo vismaz 70 brūno lāči (Ursus arctos). Savvaļas lāči, kas ikdienā nav agresīvi un lielākoties izvairās no sastapšanās ar cilvēku, tuvāko nedēļu laikā dosies ziemas guļā un modīsies tikai nākamajā pavasarī. Arī pašlaik novērojumu kamerās redzami pieauguši lāči kopā ar mazuļiem, kas vēl pirms ziemas miega uzņem barību. Tādēļ Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina cilvēkus lieki netraucēt dzīvniekus.

Ozoliņš skaidro, ka lāči ir tipiski lielu mežu masīvu apdzīvotāji, jauktu koku mežu zonā tie priekšroku dod lielāku un vecāku skuju koku un dažādu jauktu koku mežu biotopiem, kas robežojas ar aizaugušiem izcirtumiem, deguma vietām, purviem un ūdenstilpēm.

Migas ierīkošanai lācis nereti izmanto eglītes vai citus tuvumā esošus kokus, tāpēc vairākas nolauztas eglītes vai citi koki var liecināt par lāča esamību tuvākajā apkārtnē. Nolaužot eglītes, lācis iezīmē teritoriju un signalizē, ka tuvākajā apkārtnē grasās doties ziemas guļā. Visbiežāk lāča priekšķepu un pakaļkāju nagu skrāpējumi vērojami uz priedēm vai augļkoku stumbriem, pēc teritorijas iezīmēšanas, barības ieguves vai kāpšanas kokā, skaidro Ozoliņš.

Lai izvairītos no sastapšanās ar lāci, DAP iesaka rūpīgi vērot dabu sev apkārt, lai varētu laikus pamanīt dzīvnieka klātbūtni, šķērsojot nepārredzamu vietu mežā, likt manīt par savu klātbūtni, proti, runāt skaļāk, dziedāt, klausīties mūziku, neatstāt mežā ēdiena pārpalikumus, lai nepievilinātu nedz lāčus, nedz citus savvaļas dzīvniekus.

Pilnu rakstu lasi ŠEIT!

Ko darīt, satiekot lāci? TOP 10 ieteikumi

Noskaidrots, ka brūnā lāča skriešanas ātrums, bēgot no briesmām vai dzenoties pakaļ medījumam, ir 56 līdz 64 km/h un šādu ātrumu plēsējs var uzturēt vairāku simtu metru distancē.

1. Sastopoties ar lāci, pats galvenais ir saglabāt mieru un nekrist panikā.
2. Kāpšana kokā cilvēku iedzīs strupceļā. Atšķirībā no citiem brūnais lācis kā suga ir attīstījies vidē bez kokiem, taču tas nenozīmē, ka tas neprot kāpt kokos. Brūnā lāča spēcīgās ķepas ar septiņus līdz desmit centimetrus gariem nagiem lieliski palīdz tam ļoti ātri uzskriet pa koka stumbru, bēgot no draudiem, spēlējoties vai medījot.
3. Nekādā gadījumā nedrīkst lāci piebarot. Kad dzīvnieks pierod saņemt ēdienu, saprot, ka cilvēks nav bīstams, un mūsu valstī tas tiešām tā ir, jo šī suga ir aizsargājamo sarakstā, lāča bailes no cilvēkiem pazūd. Ja apvidū manīti lāči, nekad neatstājiet pārtiku ārpus mājas, bet atkritumu konteineru neaizslēgtu. Pietiks ar vienu reizi, lai lācis sāktu nākt atkārtoti uz to vietu, kur tas kādreiz atradis kaut ko ēdamu.
4. Lācis ļoti labi dzird. Pastaigājoties dabā, ik pa laikam ieteicams dziedāt, sarunāties, pat ja esat viens. Ja jūsu apvidū ir konstatēta lāču klātbūtne, labāk ir doties dabā ar kompanjonu. Sēņojot var izmantot radio, kas būtu ieslēgts samērā skaļi. Droši kāpiet uz sausiem zariem. To krakšķēšana signalizēs lācim par cilvēka tuvošanos. Jebkurš cilvēka radīts troksnis dos lācim laiku, lai aizietu un izvairītos no tikšanās ar divkāji.
5. Ja mežā ieraugāt lācēnus, esat nopietnās briesmās. Netālu noteikti ir to māte, kas aizsargās savus mazuļus. Nekādā gadījumā nevajag tuvoties lācēniem, fotografēt tos. Labākais, ko var darīt, ir lēni atkāpties ar muguru pa priekšu virzienā, no kura esat ieradies. Ja jūs nejauši nokļūstat starp māti un viņas mazuļiem, lāču māte, visticamāk, uzbruks briesmu avotam.
6. Lācis veido migu no septembra līdz novembrim atkarībā no laikapstākļiem. Tā var būt zem lielas egles, zem izgāzta koka, pakalnā vai dabiskā alā. Ja jūsu suns ir atradis lāča migu, virzieties prom un mēģiniet ataicināt suni. Ja lācis pamostas un uzbrūk, cilvēks ir lielās briesmas, taču suns ir apdraudēts vairāk. Lācis, visticamāk, pievērsīsies sunim, un cilvēkam būs laiks aiziet. Pastāv ļoti liela iespēja, ka suns ies bojā. Sevišķi, ja tas nav medību suns, nav pietiekami veikls vai enerģisks. Lai gan, ja runājam par dzīvnieku skriešanas ātrumu, suns var no lāča aizbēgt, jo sprintā atkarībā no šķirnes suņa skriešanas ātrums ir 45–70 km/h.
7. Atrodot lāča nomedītu dzīvnieku, ir jādodas projām. Plēsējs parasti atrodas kaut kur netālu un var uzbrukt, aizsargājot savu maltīti. Lāči mēdz aprakt medījumu un atgriezties pie tā vēlāk. Jebkurā gadījumā jābūt ļoti uzmanīgam un jādodas pēc iespējas ātrāk prom.
8. Lielāko daļu gada lācis pārsvarā pārvietojas tumsā vai krēslā. Vasarā un agrā rudenī to var satikt arī dienas laikā ogulājos, auzu laukos. Tādēļ visbiežāk ar šo lielo plēsēju sastopas nevis mednieki, bet tieši sēņotāji un ogotāji. Dodoties lasīt dabas veltes, ieteicams līdzi ņemt radio vai draugus, ar kuriem skaļi sarunāties. Tad lācis pat netuvosies. Nedrīkst fotografēt lāčus un piedāvāt tiem kaut ko ēdamu. Nekādā gadījumā neatstājiet pārtiku mežā. Lācis ātri sapratīs, ka pie tūristiem vai ogotājiem un sēņotājiem var dabūt ēdienu, zaudēs bailes un aizvien drošāk tuvosies ikvienam cilvēkam. Ja satiekat lāci un esat spiests atkāpties, nepametiet salasītās ogas un sēnes. Lācis sapratīs, ka cilvēks ar groziņu ir pārtikas avots…
9. Vietās, kur manīti lāči, nelaidiet suni skriet bez pavadas un bez uzraudzības. Brīvi klīstošs suns agri vai vēlu uzdursies lācim. Ja dzirdat niknu suņa riešanu un cīņas troksni, virzieties prom un mēģiniet atrast atklātāku vietu. Kad suns bēgs no lāča, tas meklēs aizsardzību pie cilvēka un plēsējs tam var sekot. Ja būsiet atklātā vietā, pastāv lielāka iespēj, ka lācis neiznāks no koku aizsega. Turklāt varēsiet labāk sekot līdzi tam, kas notiek.
10. Lācis brīdina, stāvot uz pakaļkājām, un pirms uzbrukuma tas skaļi rūc. Lēnām atkāpieties un runājiet ar lāci mierīgā tonī. Ja ir iespēja, atkāpieties nevis taisni projām, bet pa diagonāli. Kliedzošu un skaļu balsi lācis interpretē kā agresiju. Neviciniet rokas, bet ielieciet tās sānos, lai izskatītos lielāks. Neskatieties lācim acīs. Dzīvniekiem acu kontakts nozīmē aicinājumu cīnīties. Nekāpiet kokā, jo lācis to dara daudz veiklāk un ātrāk par jums.
Ja tomēr notiek ļaunākais un lācis uzbrūk, apgulieties embrija pozā, aizsargājot vēderu, kaklu un galvu. Izliecieties par mirušu. Nav jēgas skriet, jo lācis tik un tā ir ātrāks.

Vienīgā problēma – mednieki neļauj alnim izaugt! “Šauj garām!” #204 epizode

Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ KALENDĀRS un iespēja laimēt karabīni CZ 457 THUMBHOLE .22 LR 1/2x20UNF no SIA “Ieroči”. Akcijas periods 1.10.-23.12.2023. Loterijas atļaujas Nr. 7861.

👉 Abonē 2024 gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2023 gadam
ar 3 pielikumiem.

Novembra numurā par drošību – nav nekā svarīgāka!

Saistītie raksti


Abonē žurnālu Medības 2024. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Terorizēsim šo vietu. Vilku teritorijā kopā ar Aivaru Dunduru. 2. daļa. Video bloga #84 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Klausies!
Alkohola pārbaudes visiem medniekiem, ieroči čeholos. “Šauj garām!” #259 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Polijā šautuvē sašauts mednieks. Kas notika patiesībā?
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Lūšus novēro arvien biežāk, bet vai vilki kļūst bezbailīgi? Aculiecinieku video
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Lūši un vilki uz to nabaga stirnu, nabaga aļņa teļu. “Šauj garām!” #258 epizode
Ekskluzīvi 20. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mednieks nofilmē lāci, kas skrien viņam tieši virsū. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 19. novembris, 2024
Indulis Burka
Pieredze
Kad pēdējo reizi tīrījāt gaiseni? Praktiski padomi
Ekskluzīvi 15. novembris, 2024
ME
Medības
Cope
Japāņu Dievs pret franču ēdienu jeb Basara VS Frodigy. Sarunas laivā #16
Ekskluzīvi 14. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Bebru slepenā dzīve. Kas ir izmetis zaru čupu ūdenstilpē? Medījamie dzīvnieki
Ekskluzīvi 14. novembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Odziņa uz kūkas – ballistiskais kalkulators
Ekskluzīvi 13. novembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Trāpīt mērķī 2 km. Mednieks trešajā paaudzē – Dāvis Zaube. “Šauj garām!” #257 epizode
Ekskluzīvi 13. novembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Ieroču siksna ar pievienoto vērtību – šāviena stabilizāciju. Video bloga #84 epizode
Ekskluzīvi 12. novembris, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Jaunais Pulsar Merger LRF XT50 – izrādās, ka var būt VĒL labāk
Ekskluzīvi 12. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Sprūda mēlītes nospiediens! Gailišus neviens nespaida! Praktiskais seminārs #51
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Milzīgs 14 vilku bars Cēsīs? Vilki siro Ropažos? Aculiecinieku video
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Viens termomonoklis – divas lēcas. Tas ir iespējams!
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Paraugdemonstrējumi – kompleksās pārbaudes putnu suņiem (daži pieturpunkti). Praktiskais seminārs #50
Ekskluzīvi 8. novembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kas labs veikalā Huberts? Par godu Svētā Huberta dienai, svētku atlaides – 8. novembrī!
Ekskluzīvi 6. novembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Par dzemdību pieņemšanu pirtiņā, medīgiem suņiem un aļņu samazinājumu. “Šauj garām!” #256 epizode
Ekskluzīvi 6. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Pard Leopard 640 – laikam šoreiz izmēram galīgi nav nozīmes…
Ekskluzīvi 5. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
FOTO un VIDEO. Svētā Huberta svētki Skaistkalnē. Tie saliedē medniekus un aicina pārdomāt mūsu attieksmi pret dabu
Ekskluzīvi 5. novembris, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Taktiskais CZ Scorpion Evo 3 S1 funkcionāls, viegls ierocis – žurnāla Medības loterijas ierocis
Ekskluzīvi 4. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Naktī vilku teritorijā kopā ar vilku vārdotāju Aivaru Dunduru. 1.daļa. Video bloga #83 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 30. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kārtējais mēģinājums nomelnot medniekus? Sašauts staltbriedis bez kājām!
Ekskluzīvi 30. oktobris, 2024
ME
Medības
Virtuve
Mega pīrādziņš ar steiku jeb brieža filejas Velingtons ar baravikām. No dabas līdz galdam #11
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medību suņu galvenās uzvedības problēmas un to iespējamie risinājumi. Praktiskais seminārs #49
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Izmēram ir nozīme? Mazītiņais bet jaudīgais Pixfra Chiron C650
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Notīrīt pulvera pēdas, lodes paliekas un saeļļot. Tīrām ieroci! Video bloga #82 epizode
Ekskluzīvi 25. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Aprīkojuma tests. Četru termoiekārtu tests. Kas patīk, kas nepatīk, kā rāda?
Ekskluzīvi 17. oktobris, 2024

Lasītākie