Mārcis Bergmanis, kurš medī Ķekavas novadā mednieku klubā Rieksti, ir pārliecināts, ka šis ir labākais laiks, lai pievērstos baložu medībām. Turklāt nav informācijas, ka baloži atšķirībā no ūdensputniem šobrīd slimotu ar putnu gripu. Tie visbiežāk neuzturas mitrājos vai to tuvumā, un medībās iespējams izmantot svina skrotis.
“Esmu nolēmis Latvijā popularizēt baložu medības, kas man pašam ir ļoti iepatikušās. Biju palaidis garām, ka drīkst izmantot kustīgos mānekļus un aizliegti ir tikai skaņas ieraksti. Divus šādus mānekļus iegādājos Somijā, jo Latvijā uz vietas piedāvājumā tādu nebija. Pasūtot būtu jāgaida ilgāk, nekā man derēja. Man jau bija vairāk nekā 20 čaumalas tipa mānekļu. Pīļu sezona tika atklāta, un tāpat kā pērn bija pienācis laiks pievērsties baložiem. Jau iepriekšējā vakarā devos uz nolūkoto medību vietu un ierīkoju slēpni, lai tam nav jātērē laiks no rīta. Slēpņa maskēšanai parasti jāvelta gandrīz stunda, lai tas neizceltos uz apkārtējā fona. No rīta tumsiņā saliku mānekļus. Pieliku arī dažus vārnu mānekļus. Kā nekā tās turpat lidoja pāri. Uzausa gaisma, un veselu stundu baloži vienkārši lidoja pāri… Pat nereaģēja uz kustīgajiem mānekļiem.
Aizvācu vārnu mānekļus, un putni sāka lidot tuvāk, taču šķita, ka vēl kaut kas traucē. Izrādās, vēja virziens bija mainījies par 15–20 grādiem un mānekļi uz lauka nebija pareizi orientēti! Sagriezu mānekļus tieši pretī vējam un nepaspēju lāgā ielīst slēpnī, kā jau dzirdēju, ka, švīkstot spārniem, lejup laižas pirmie putni – mājas baloži. Sākās ļoti aktīvas medības! Uzlidojumi bija fantastiski! Bet nebija neviena lauka baloža! Vēlāk pārliecinājos, ka lauka balodim nepatīk agresīvās elektrisko mānekļu kustības. Kā tos izslēdz, putni tuvojas. No vienas puses, šāds māneklis putnus pievilina no liela attāluma, no otras – tas tos tomēr noteiktās situācijās atbaida. Lauka balodim šādas straujas kustības nepatīk. Lai baložu medības būtu sekmīgas, ir jāiegulda ļoti liels darbs un daudz laika. Ja redzi, ka uzlidojuma laikā kaut kas putniem nepatīk, jālien ārā no slēpņa un problēma jānovērš. Arī nomedītie putni turpat uz lauka jāsakārto kā mānekļi – lai tiem nav vēderi gaisā un spārni ir sakļauti.
Baložu medībām var izmantot visai smalkas skrotis, taču es izmantoju tās pašas, ko pīļu medībās, – 3. numuru. Ir pierasts pie lādiņa ātruma. Man bijis tā, ka iegādājos smalkākas skrotis un pirmie šāvieni ir tāds kā eksperiments… Pie munīcijas ir jāpierod.
Nomedītos baložus izmantoju kulinārijā. Tie ir viegli plūcami un ļoti garšīgi! Piemēram, var pagatavot lieliskas baloža gaļas tortiljas. No lielāko putnu krūtiņām var cept karbonādes, mazākos šmorēt tāpat kā vistiņas,” stāsta Mārcis Bergmanis.
Kurš kalibs labāks – 7×64, .308 Win vai 30-06 Sprg? “Šauj garām!” #199 epizode
Oktobra numurā par to kā legalizēt medījumu