Šogad Eiropas Savienības Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācijas (FACE) ģenerālā asambleja norisinās Prāgā. Biedru tikšanās laikā pārskatīti galvenie jautājumi, kas šobrīd aktuāli medniekiem visā Eiropā.
Viena no problēmām ir migrējošo putnu populāciju sarukums. Daudzviet pastāv mīts, ka medības ir putnu populāciju samazināšanās galvenais iemesls. Taču dati rāda, ka problēma skar ne vien medījamajās, bet arī nemedījamās sugas. Viena no sugām, kuras populācija samazinās, ir parastā ūbele (Streptopelia turtur). Kā norāda, Spānijas pārstāvis, izmantojot atbilstošas apsaimniekošanas metodes, tai skaitā medības, ūbeļu populāciju ir izdevies pat palielināt. Lielākoties migrējošo putnus apdraud nevis medības, bet gan piemērotu dzīvotņu samazināšanās.
Joprojām aktuāls ir jautājums par lielo plēsēju apsaimniekošanu. Eiropas Komisija plāno pārskatīt līdz šim pastāvošos striktos vilku aizsardzības nosacījumus.
Tāpat arī jau spēkā esošais svina skrošu munīcijas aizliegums. Ir skaidrs, ka nākotnē tas pārvērtīsies par pilnīgu svina munīcijas aizliegumu – šī pārmaiņas apturēt nebūs iespējams. Tiesa, šobrīd ir svarīgi diskutēt par pārejas periodiem, jo šis lēmums radīs problēmas ne vien medniekiem un sporta šāvējiem, bet arī munīcijas ražotājiem.
Tiek pārskatīta Eiropas Savienības šaujamieroču regula ar mērķi uzlabot ieroču trasportēšanas un tridzniecības procesu starp Eiropas valstīm.
Nedrīks aizmirst arī par slimībām – Āfrikas cūku mēri un putnu gripu. Kā zināms, nesen tika fiksēts pirmais Āfrikas cūku mēra gadījums Zviedrijā. Kopš pirmā novērojuma slimība vairākās vietās valstī ir izplatījusies cilvēku izraisītu apstākļu dēļ. Tāpat ir noteikta prasība Eiropas valstīm iesniegt individuālos ĀCM apkarošanas plānus.
Notiek diskusijas par Dabas atjaunošanas likuma ieviešanu. Pētījumi rāda, ka lielākais drauds mazo medījamo dzīvnieku nākotnei ir piemērotu dzīvotņu izzušana. Medniekiem ir svarīgi šajā procesā iesaistīties, jo gadījumā, ja šis likums tiks ieviests nepietiekami efektīvs, Eiropas Komisija vēlēsies virzīt nepamatoti pastiprinātu dabas aizsardzības politiku. Tas savukārt visticamāk radīs vairāk medību aizliegumu nākotnē. Lai panāktu pilnvērtīgāku rezultātu, darba procesā ir jāiesaista ne vien medību nozare, bet arī lauksaimniecības, zvejas, enerģijas iegūšanas nozares.
Šogad FACE pievienojusies ir jauna dalībvalsts – Ukraina. Saistībā ar Krievijas uzsākto pilnapmēra karu jau otro gadu medības šajā valstī ir apturētas. Tā rezultātā Ukraina ir kļuvusi par epicentru dažādu slimību, piemēram, Āfrikas cūku mēra, trakumsērgas, izplatībā. Ir iznīcinātas mežu platības, nodarīts kaitējums aizsargājamām sugām, kara rezultātā ievainoti un nogalināti dzīvnieki. Jau kopš kara sākuma mednieki ir aktīvi iesaistījušies valsts aizsardzībā. Šobrīd Ukrainas aizsardzības spēki ir izveidojuši arī vairākas mednieku vienības. Ukrainas Mednieku asociācija aicina turpināt atbalstīt ukraiņus cīņā ar okupantiem.
Avots: Latvijas Mednieku asociācija
Kad viena stirna uz 32 večiem. Saruna ar Ēriku Upelnieku “Šauj garām!” 198. epizode
Septembra numurā par aļņu selektīvu medīšanu
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam