Pēc mēnešiem ilgas vērtēšanas, kavēšanās un ļoti plašas kritikas no dažādu interesentu puses izlemts, ka jaunais svina munīcijas izmantošanas aizliegums mitrājos stāsies spēkā 2023. gada janvārī visās Eiropas Savienības valstīs.
Lielākajā daļā ES valstu, izņemot Poliju, Īriju, Rumāniju, Slovēniju un Maltu, jau pašlaik ir spēkā nacionālie likumi, kas ierobežo svina munīcijas lietošanu liegumos. Jāņem vērā, ka ūdensputnu medības Slovēnijā nav īpaši populāras, savukārt Maltā praktiski vispār nav mitrāju.
Jaunajā regulējumā mitrāju definīcija ir daudz plašāka, nekā to paredz jau spēkā esošie ierobežojumi. Piemēram, mitrāju definīcijā tagad ir iekļauti kūdrāji ar un bez redzama ūdens, kā arī vietas, kur pēc lietus parādās ūdens, piemēram, lauki, pļavas. Lielākā problēma ir tāda, ka ap visiem mitrājiem ir noteikta 100 metru buferzona. Šaušana ar svina munīciju (skrotīm) tuvāk par 100 metriem no mitrāja ir aizliegta neatkarīgi no sugām, kādas tiek medītas.
Eiropas Medību un dabas aizsardzības federāciju asociācija (FACE) uzsver, ka medniekiem un inspektoriem būs nepieciešamas skaidras vadlīnijas, lai saprastu, piemēram, ko darīt ar nelielām teritorijām, kas īslaicīgi pārplūst, kā arī par to, kas būtu uzskatāms par kūdrāju – vai par mitrāju uzskatāms arī mežs ar kūdras augsni? Šis nebūs viegls uzdevums, jo arī plašā mērogā trūkst izpratnes par to, kā precīzi definēt mitrāju.
Pēc tam kad Eiropas Komisija (EK) saņēma ļoti plašu kritiku no FACE, tās biedriem un partneriem par to, ka mitrāju definīcija ir ļoti neskaidra, tā nesen paziņoja, ka mitrāju definīcija būtu jāinterpretē samērīgi, kā arī to, ka EK apsver domu izdot vadlīnijas. FACE uzskata, ka šādas vadlīnijas būtu nepieciešamas, lai padarītu aizlieguma ieviešanu efektīvu. EK arī paziņoja, ka vietējās institūcijas vislabāk pārzina dažādu nacionālo teritoriju specifiku, tādēļ tās varētu izdot vadlīnijas par to, kā konkrētos apstākļos būtu pareizi jāinterpretē mitrāju definīcija, ņemot vērā regulas mērķi (aizsargāt ūdensputnus) un samērīguma principu.
FACE secina – EK paziņojums liecina, ka mitrāju definīcija patiešām ir sarežģīta un grūti izpildāma bez paskaidrojuma. Tomēr pastāv šaubas par to, ka jebkura līmeņa vadlīnijas varētu jebkādā veidā mainīt rezultātu, jo principā regulas atšķirībā no direktīvas ieviešamas tiešā veidā nacionālajos normatīvajos aktos un nebūtu vajadzīgas nekādas to piemērošanas vadlīnijas.
Ja mednieks transportē svina munīciju tuvāk par 100 metriem no mitrāja, bet nedodas ūdensputnu medībās, medniekam būs tas jāpierāda. Protams, mednieks var inspektoriem sacīt, ka vienkārši šķērso mitrāju bez jebkādas domas tur medīt, bet tas varētu būt pietiekami izaicinoši pierādīt, ka nebija grasījies medīt mitrājā. Šī ir ļoti sarežģīta situācija, un medniekam būs ļoti grūti pierādīt savu nevainību. Tas noteikti ir jāņem vērā inspektoriem, jo nevainības prezumpcija ir viena no svarīgākajām ES pilsoņu tiesībām. Šis nosacījums noteikti būtu jāņem vērā, ieviešot aizliegumu nacionālā līmenī.
Vienlaikus nacionālā līmenī būtu svarīgi informēt cilvēkus, kādi ieroči ir paredzēti šaušanai ar bezsvina munīciju, kādi nav. Tāpat būtu svarīgi, lai medniekiem ir pieejama nelaimes gadījumu apdrošināšana, ja notiek nelaimes gadījums, šaujot ar bezsvina munīciju.
Arī pašiem medniekiem būtu jāpārliecinās, ka katra šaujamierocis ir piemērots bezsvina munīcijas lietošanai. Bezsvina munīcija ir pieejama 10., 12., 16. un 20. gludstobra kalibriem, bet nav pieejama 24., 28. un .410 kalibriem.
Neskatoties uz iespējamiem kalibru ierobežojumiem, gludstobra ieroči būtu jāiedala:
– Bezsvina munīcijai piemēroti.
– Ieroči, kurus var lietot ar bezsvina munīciju bez pārbaudes vai jebkādām modifikācijām
– Ierobežoti piemēroti bezsvina munīcijai.
– Tie ir ieroči, ar kuriem var šaut ar bezsvina munīciju, bet pastāv spiediena un skrošu izmēra ierobežojumi
– Nepiemēroti ieroči, lai šautu ar bezsvina munīciju
FACE aicina medniekus pārliecināties par to, vai viņu ieroči ir piemēroti šaušanai ar bezsvina munīciju, piemēram, arī šaujot šautuvē uz lidojošiem mērķiem. Liela daļa mednieku Eiropā jau tagad izmanto tērauda munīciju, ievērojot spēkā esošās normas. Tērauda munīcija principā nav dārgāka par svina munīciju, bet ir pieejamas arī dārgākas alternatīvas, piemēram, bismuta munīcija.
8176/8178 No 2023. gada janvāra mitrājos tikai ar bezsvina skrošu munīciju.
Avots: FACE