Šā gada 4.septembrī Eiropas Komisija nāca klajā ar paziņojumu, aicinot dalībvalstis izmantot spēkā esošos izņēmumus, lai mazinātu cilvēku un vilku konfliktu, norādot, ka ir reģioni, kur vilku populācijas pat apdraud sabiedrības drošību.
Eiropas Komisija 4.septembrī publicēja aicinājumu dalībvalstīm ievākt datus un vairāk ziņot par vilku populācijām un nodarītajiem postījumiem. Rakstā pat tiek norādīts uz to, ka Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena brīdina par iespējamām briesmām, ko vilku koncentrācija dažādos Eiropas reģionos rada sabiedrībai un mājlopiem. Viņa aicina plašāk izmantot jau spēkā esošos instrumentus, kas ļautu šos konfliktus mazināt.
Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācija (FACE) ir veikusi Eiropas Komisijas raksta analīzi un norāda uz to, ka līdz šim no Eiropas Komisijas nav sekojusi nekāda darbība, lai konfliktus mazinātu, kā vien tas, ka tiek atzīta šādu konfliktu esamība. Ar preses relīzi Eiropas Komisija sniegusi atbildi uz divām Eiropas Parlamenta rezolūcijām, kas aicināja rīkoties, lai risinātu vilku skaita pieauguma radītās problēmas. Eiropas Komisija ir uzsākusi spēkā esošā regulējuma, zinātnisko datu izpēti, kā arī citas būtiska informācijas izvērtēšanu, plānojot arī konsultācijas ar dalībvalstīm.
Vairāk par vilku populācijām Eiropā šeit!
Šeit Eiropas Parlamenta rezolūcija
Dalībvalstīm būs iespēja paust savu viedokli par šiem jautājumiem, sniedzot pieejamos datus par vilku skaitu, postījumu apmēriem. FACE ir piedāvājusi koordinēt šo procesu, bet nav zināms, vai šis piedāvājums tiks pieņemts. FACE arī uzskata, ka šis ir īstais brīdis, lai diskutētu par vilku aizsardzības statusu Eiropā. Jau sen tiek runāts par nepieciešamību padarīt Eiropas Savienības dabas aizsardzības normatīvos aktus elastīgākus, pielāgotus reālām situācijām nacionālā līmenī. Vienlaikus Latvijas Mednieku asociācija arī sniedza informāciju FACE par pieaugoši postījumu apmēru Latvijā.
Eiropas Komisijas paziņojums ir būtisks, jo tiek atzīts tas, ka vilki apdraud sabiedrības drošību noteiktās vietās, tomēr nav pamata cerēt uz to, ka, piemēram, Latvijā tiks atcelti vilku nomedīšas limiti un sezona. Šis paziņojums ir būtisks valstīm, kur vilku populācijas minētas Biotopu direktīvas 4.pielikumā, kas nozīmē, ka vilki nedrīkst būt minēti medījamo dzīvnieku sarakstā, kā tas ir ar Latvijas lūšu populāciju, kādēļ arī to medības tika aizliegtas. Latvijas un arī citu Baltijas valstu vilku populācijas ir minētas Biotopu direktīvas 5.pielikumā, kas nozīmē, ka šīs populācijas var kontrolēti medīt. Tomēr tas vieš cerības, ka varētu tikt pārskatīta attieksme arī pret citām lielo plēsēju sugām, ko arī aizsargā ES normatīvie akti.
Avots: Latvijas Mednieku asociācija
Kādēļ mednieki baidās sūtīt datus? “Šauj garām!” #195 epizode
Septembra numurā par aļņu selektīvu medīšanu
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam