SIA “Omicron” interneta veikals ieskaties.lv piedāvā 2020. gada jaunumu – 4-16×50 digitālo naktsredzes tēmēkli Pulsar Digex N455 ar digitālo palielinājumu un 1280×720 pikseļu HD CMOS sensoru. Tēmēkļa attēlu īsi var raksturot tā – vizuāli lielākais un skaidrākais melnbaltais digitālā tēmēkļa attēls, kāds redzēts. Tēmēkļa cena – 1190 EUR (bez kronšteiniem).
Turam rokās
Pulsar naktsredzes iekārtām līdz šim vienmēr bijis vairāk vai mazāk kastveidīgs dizains. Turpretim jaunā Digex N455 alumīnija korpuss veidots pēc parastā dienas optiskā tēmēkļa ģīmja un līdzības. Tas ir ūdensdrošs pēc IPX7 standarta un tātad spēs izturēt pat stundu ilgu atrašanos ūdenī.
Līdz ar to Digex N455 iespējams nostiprināt uz ieroča ar standarta 30 mm diametra optikas kronšteiniem. Displeja mirdzumu tumsā novērš okulāra gumijas uzmava, kuru savā vietā notur magnēts. Tēmēkļa sānos nostiprināts noņemams 940 nm infrasarkanais (IR) piegaismotājs. Barošana pirmām kārtām notiek no iebūvēta 3200 mAh akumulatora, kuru uzlādē caur Micro USB kontaktu tēmēkļa sānos.
To papildina izņemams APS2 akumulators ar 2000 mAh ietilpību, kas pēc izskata ļoti atgādina 12. kalibra patronu. Pēc ražotāja apgalvotā, abu šo akumulatoru pietiek vidēji 5,5 darbības stundām (22 °C temperatūrā), bet aukstā laikā tie, protams, tik ilgi nedarbosies. Stāvokli glābj tas, ka izņemamo akumulatoru iespējams nomainīt, neizslēdzot tēmēkli, – tas vienkārši pārslēgsies uz iebūvēto strāvas avotu. Uzlādējot tēmēkli, pirmās tiek papildinātas iebūvētās rezerves un tikai tad sākas izņemamā akumulatora uzlāde. Savukārt piegaismotājam ir savs atsevišķs, trešais akumulators.
Ieslēdzam
Tēmēklis startējas ātri – līdz attēlam displejā paiet labi ja pāris trīs sekundes. Digex N455 izmantots HD CMOS 1280×720 pikseļu melnbaltais sensors (tāds ir arī citiem Pulsar tēmēkļiem) un jauns 1024×768 pikseļu AMOLED krāsainais displejs ar uzlabotiem attēla apstrādes algoritmiem. Izvēlnē var ieslēgt gan skaņu ieraksta funkciju, gan arī automātisko izslēgšanos – tēmēklis atslēgsies pats, ja zināmu laiku atradīsies sagāzts vertikāli vairāk par 70 grādiem (ierocis seifā) vai horizontāli vairāk par 30 grādiem (ierocis auto bagāžniekā).
Pēc okulāra un sensora asuma noregulēšanas (ar grozāmiem gredzeniem kā dienas optikai) displejā parādās skaidrākais melnbaltais digitālais attēls, kādu nācies redzēt. Par to jāpateicas gan uzlabotajam displejam, gan modernizētajiem attēla apstrādes algoritmiem. Turklāt attēls vizuāli ir ievērojami lielāks nekā iepriekš redzētajiem Pulsar tēmēkļiem.Izvēlnes ir divas – mazā un lielā.
Mazajā izvēlnē var regulēt displeja spilgtumu un kontrastu, darbināt tālmēra funkciju un izvēlēties vajadzīgo piešaudes distanci. Lielajā izvēlnē atrodami visi pārējie labumi. Izvēlnes pieejamas gan angļu un vācu, gan arī krievu valodā.Pa izvēlnēm ceļo, grozot sānu kontrolleru un spaidot pogu kontrollera centrā. Ar īso nospiedienu var kaut ko paņemt, bet ar garo – kaut ko ieslēgt, atslēgt vai pārslēgt.
Ar divlīmeņu pogu nospiedieniem uz tēmēkļa okulāra var darbināt virkni funkciju, neņemot talkā izvēlnes:
Ieslēgšana/izslēgšana. Garais nospiediens ieslēdz tēmēkli, īsais – darbina SumLight funkciju (sensora jutīguma pastiprināšana).
Palielinājums. Īsie nospiedieni lēcienveidā maina digitālo palielinājumu. Garais nospiediens – režīms attēls attēlā, kad displeja redzeslaukā parādās sektors ar lielāku palielinājumu.
Foto/video. Īsais nospiediens uzņem foto vai uzsāk/pauzē videoierakstu. Garais nospiediens – pārslēgšanās starp foto un video režīmu.
Attēlā: Ieslēgšana, palielinājums un foto/video ieraksts darbināms ar pogām pie tēmēkļa okulāra. Šeit atrodas arī īsceļi uz atsevišķām tēmēkļa funkcijām. Labais tornītis ir vāciņš, zem kura atrodas USB kontakts iebūvētā akumulatora uzlādei.
Digitālās priekšrocības
Digex N455 spēj uzņemt fotogrāfijas un īsus videorullīšus, noglabājot tos 16 GB izmēra iebūvētajā atmiņā. Atmiņas pietiek vairāk nekā 20 000 attēlu, jo to izmērs labi ja pārsniedz 100 kB. Uz mākslas studijas attēla kvalitāti tādējādi var necerēt, tomēr informācijas fiksēšanai derēs. Ja vēlas asāku attēlu vai videoierakstu bez drebēšanas, tad labāk stingri atbalstīt tēmēkli pret nekustīgu pamatni. Atzīstami, ka tēmēklis atceras pēdējo izmantoto funkciju – vai nu foto, vai video ieraksts.
Izmantojot Wi-Fi pieslēgumu, bezmaksas Stream Vision lietotni un astoņu ciparu paroli, tēmēkli var savienot ar Apple iOS vai Android viedtelefonu. Telefona ekrānā viesa režīmā parādās attēls, ko redz ierīce, bet saimnieka režīmā tēmēkli pie viena var vadīt arī caur lietotni. Ar Wi-Fi uz telefonu iespējams pārraidīt arī tēmēkļa uzņemtos foto vai video. Pietrūkst vienīgi atsevišķa Wi-Fi pogas īsceļa, jo to var darbināt tikai caur izvēlni.
Interesanta iezīme ir pieci piešaušanas profili, kam katram var būt savs tēmēšanas tīkliņš. Pārslēdzoties starp šiem profiliem, ar N455 var piešaut ieroci, teiksim, ar pieciem dažādiem munīcijas veidiem. Vēl vairāk – katrā no profiliem tēmēkli iespējams piešaut desmit dažādās distancēs, kopā veselos 50 piešaudes attālumos.
Tur ārā
Iestājoties tumsai, izbraucam līkumu pa medību platībām, izmantojot Digex N455 kā novērošanas ierīci. Laikap-stākļi nav tie labākie – vēja nav, bet stipri apmācies un no gaisa krīt īsti ne lietus, ne slapjš sniegs. Tik lielā tumsā sensors viens pats strādāt nevēlas, jo tam vajadzīga kaut neliela gaismiņa no zvaigznēm, mēness vai naksnīgajām debesīm.
Mazliet palīdz sensoru pastiprinošā SumLight funkcija, tomēr beigās jādarbina vien piegaismotājs. Laiks aiztaustīties kaut kur torņa virzienā. Tumsa tāda, ka tēmēkli izstieptā rokā nevar saskatīt. Tomēr displejā labi redzami krūmi un meža siena apmēram 400 metru attālumā. Mazliet tuvāk, aptuveni 250 metru attālumā, stāv kāds radījums, kas ir krietni lielāks par stirnu, – visdrīzāk staltbriedis (attēlā).
Žēl, ka nevar saprast, vai dzīvniekam ir ragi vai nav, jo lielākā palielinājumā attēls izplūst pikseļainā migliņā – kaut arī pikseļu sensorā ir gana daudz, to tomēr ir tik, cik ir. Atgriežoties pie 4x palielinājuma, stirna 70 metru attālumā samanāma bez grūtībām un pat pietiekami skaidri. Attēls nebremzē arī tad, ja tēmēkli strauji pārvieto.
Attēlā: 940 nm neredzamo IR piegaismotāju darbina ar atsevišķu podziņu un grozāmu spilgtuma regulētāju. Piegaismotājs barojas no atsevišķa akumulatora.
Secinājumi
Nenoliedzams Pulsar Digex N455 trumpis ir korpusa konstrukcija, kas ļauj to stiprināt uz ieroča kā dienas optiku – tikpat zemu virs stobra, tuvāk vai tālāk no acs. Pārdomāts ir arī barošanas risinājums – viens iebūvēts un divi maināmi akumulatori, kurus var nomainīt, neizslēdzot tēmēkli. Vienlaikus ierīce nebīstas no dienas gaismas, ja vien tā nav pārāk spilgta.
Jāuzsver, ka attēls vizuāli ir lielāks un tātad vieglāk uztverams nekā citiem Pulsar tēmēkļiem. Brīnumi, protams, nenotiek, jo kaut neliela gaismiņa tēmēklim ir nepieciešama. Tomēr pat pilnīgā tumsā un sliktos laikapstākļos Digex N455 ar neredzamo 940 nm piegaismotāju spēj strādāt samērīgā distancē, bet 300–400 metru attālumā var izšķirt atsevišķus kokus meža sienā. Visbeidzot, tēmēkļa cena ir samērīga un salīdzināma ar labas vidusslāņa dienas optikas cenu.
PULSAR DIGEX N455 SPECIFIKĀCIJAS
• Digitālais palielinājums 4,5–18x
• Redzeslauka platums minimālā palielinājumā 11,4 m / 100 m
• Maksimālais novērošanas attālums (1,7 m augstam dzīvniekam) 500 m
• Tēmēšanas tīkliņa klikšķa izmērs minimālā palielinājumā 10 mm / 100 m
• Foto/video izšķirtspēja, formāts 1024×768, .jpg/.mp4
• Atsitiena izturība 6000 J (12.kal., 9,3×62 mm)
• Darbības temperatūra -25…+50 °C
• Izmēri (bez kronšteina) 378 x 78 x 78 mm
• Masa (ar akumulatoriem, bez piegaismotāja) 950 g
PULSAR DIGEX N455
PLUSI
– Korpusa forma ļauj stiprināt tēmēkli uz ieroča ar standarta 30 mm kronšteiniem;
– Attēls vizuāli daudz lielāks nekā citiem Pulsar tēmēkļiem;
– Skaidrs melnbalts attēls, kas ļauj izšķirt kokus meža sienā 400 m distancē;
– Ērta vadība ar četrām pogām un grozāmu kontrolleru;
– Pogām ir īsceļi uz biežāk izmantotajām funkcijām;
– Akumulatoru var nomainīt, neizslēdzot tēmēkli;
– Masas ziņā daudz neatšķiras no dienas optikas.
MĪNUSI
– Lielākā palielinājumā attēls var izplūst pikseļotā miglā;
– Pilnīgā tumsā jāizmanto piegaismotājs;
– Derētu īsceļš caur pogu uz Wi-Fi funkciju;
-Foto/video ieraksti der tikai informācijas fiksēšanai.
Vairāk lasiet žurnālā Medības