Pēdējā laikā ir krietni palielinājies gadījumu skaits, kad lāči uzbrūk pieaugušiem aļņiem.
Pēc Igaunijas mednieku asociācijas valdes locekļa Prita Vahtramē (Priit Vahtramäe) teiktā, iepriekš ir bijuši ziņojumi par ievainotiem un sakropļotiem aļņu teļiem, taču šogad ir krietni palielinājies uzbrukumu skaits pieaugušiem dzīvniekiem. Turklāt pēdējā mēneša laikā ir ziņots par diviem šādiem gadījumiem.
Viens no gadījumiem fiksēts Paistu ciema apkārtnē, Viljandi apriņķī. Vietējā mednieku kluba meža kamera 8. oktobrī fiksēja pieaugušu alni ar nopietnām brūcēm muguras daļā. Par ievainojumu iemeslu tiek uzskatīts lāča uzbrukums, kam sekoja sekundāra sēnīšu vai baktēriju infekcija. Kā norāda Igaunijas mednieku asociācijas valdes loceklis, dzīvniekiem ar šādiem ievainojumiem, diemžēl, nav nekādu iespēju izdzīvot.
Kõo medību apgabalā tika ziņots par vēl vienu alni ar līdzīgām brūcēm, kas tika atrasts nobeidzies. “Sākumā tika uzskatīts, ka tas ir satiksmes negadījuma laikā ievainots dzīvnieks, taču brūces liecināja, ka tas bija lāča kodums,” teica Vahtramē.
Pagaidām nav precīzi zināms, kas veicina uzbrukumu skaitu pieaugušajam dzīvniekam. “Mēs varam tikai spekulēt, ka lāči pašlaik veido tauku slāni, tādējādi gatavojoties ziemas miegam. Tas īpaši attiecas uz lāču mātītēm, kas janvārī dzemdē un baro mazuļus, un tām ir nepieciešama enerģijas rezerve,” kā vienu no iespējamām iespējām minēja Vahtramē.
Rudenī, gatavojoties ziemai, lāči intensīvi meklē ēdamo, lai uzkrātu tauku rezerves, tādēļ tie ir aktīvāki, biežāk medī un, barības meklējumos, var pārvietoties plašākā reģionā. Tāpat rudenī mežā ir arī vairāk cilvēku – sēņotāju – tādēļ šādas tikšanās var kļūt arvien biežākas.
Lācene Valkas novadā metas virsū mērniekam, tikai pēdējā brīdī apstājoties. Aculiecinieka video
Kā sevi pasargāt pret lāci
Ir pierādīts, ka piparu gāze ir ļoti efektīva, ja tiek izmantota pareizi. 2008. gada pētījumā par lāču uzbrukumiem Aļaskā (ASV) no 1985. līdz 2006. gadam tika konstatēts, ka piparu gāze 92% gadījumu apturēja nevēlamu lāča uzvedību. Vēl jo vairāk, 96% gadījumu, kad cilvēki nonāca tuvā kontaktā ar lāci, iztikts bez ievainojumiem.
Piparu gāzes efektivitāte ir atkarīga no situācijas un uzbrukuma apstākļiem, tomēr viens no galvenajiem uzsvariem ir uz to, ka ar piparu gāzi lāci nenogalina, bet gan atbaida, tādā veidā uzlabojot sabiedrības drošību. Protams, neviens atbaidītājs nav 100% efektīvs, tomēr šis ir viens no visiedarbīgākajiem līdzekļiem, lai sevi pasargātu.
Daži fakti:
– 92% gadījumu piparu gāze efektīva brūno lāču, 90% melno lāču, bet 100% balto lāču uzbrukumu gadījumā
– 98% gadījumu, kad piparu gāze izmantota lāča uzbrukuma gadījumā, cilvēkiem izdevies izvairīties no jebkādiem ievainojumiem
– 7% gadījumu vēja virziens neveiksmīgi ietekmēja piparu gāzes efektivitāti
– 14% gadījumu, kad tika lietota piparu gāze, nedaudz cietis arī cilvēks, kas to izmantoja
– Piparu gāzes aerosolu nedrīkst turēt somā, tam jābūt pa rokai, jo lāča uzbrukums var notikt ļoti ātri un negaidīti
Aizsargājošs aerosols CR Grizzly pret lāču uzbrukumiem
150 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 5 m – cena 32,90 eiro
300 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 10 m – cena 54 eiro
Aerosolam ir arī speciāls drošības vāciņš, kas nodrošina, ka viela no aerosola nesāk plūst pati no sevis. Parocīgs aizsarglīdzeklis meža vidē, kur ir daudz dažādu dzīvnieku.
Ko darīt, ja uzbrūk lācis?
1. Paņem aerosolu;
2. Noņem drošinātāju;
3. Turi ar abām rokām;
4. Tēmē lāča sejas virzienā, vēršot mazliet uz leju;
5. Smidzini maziem, īsiem intervāliem (2-3 sek);
6. Ja lācis tuvojas, atkārto;
7. Uzliec drošinātāju un noliec drošā vietā.
Dzīvnieku marķēšanas dzinējmedībās, vēlme satikt lāci un lūšu sāga. “Šauj garām!” #253 epizode
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības oktobra numurā lasi par dzinējmedībām un selekciju!