Saņēmām foto no notikumu vietas. Nagļos, Rēzeknes novadā lācītis izpostījis bišu dravu.
“Kā rīkoties, ja lācis izpostījis bišu dravu, uzbrucis mājlopiem?” Šādu jautājumu žurnāls Medības saņēmis no kāda lasītāja.
Valsts meža dienesta sabiedrisko attiecību vadītāja Vineta Vilcāne skaidro, ka par šādiem gadījumiem jāziņo Dabas aizsardzības pārvaldei. Turklāt zemes īpašnieks vai lietotājs ir tiesīgs no Dabas aizsardzības pārvaldes saņemt kompensāciju par īpaši aizsargājamo nemedījamo sugu un migrējošo sugu dzīvnieku nodarītajiem postījumiem augkopības, akvakultūras, lopkopības vai biškopības nozarē.
Lai varētu saņemt kompensāciju, zemes īpašniekam vai lietotājam postījumu vietā ir jāveic aizsardzības pasākumi postījumu novēršanai, kā arī nodarīto zaudējumu apmēram jāpārsniedz vienas valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmērs.
Dabas aizsardzības pārvaldes interneta vietnē atrodamā informācija liecina – kompensācijai lopkopības vai biškopības nozarē var pieteikties par ikreizējiem nodarītajiem postījumiem.
Lai pieprasītu kompensāciju par zaudējumiem, zemes īpašniekam vai lietotājam jāiesniedz Dabas aizsardzības pārvaldē Ministru kabineta 2021. gada 18. februāra noteikumu Nr. 114 Kārtība, kādā zemes īpašniekiem vai lietotājiem nosakāmi to zaudējumu apmēri, kas saistīti ar īpaši aizsargājamo nemedījamo sugu un migrējošo sugu dzīvnieku nodarītajiem būtiskiem postījumiem, un minimālās aizsardzības pasākumu prasības postījumu novēršanai 2. pielikumā esošā pieteikuma veidlapa.
Lai zemes īpašniekam vai lietotājam piešķirtu kompensāciju, jānodrošina noteikumos minētie aizsardzības pasākumi postījumu novēršanai, jābūt izpildītiem noteikumu 7. punktā ietvertajiem nosacījumiem.
Pieteikumam kompensācijas saņemšanai jāpievieno šādi dokumenti (to apliecinātas kopijas):
– zemes lietošanas tiesības apliecinošs dokuments, ja zemes lietošanas tiesības nav nostiprinātas zemesgrāmatā (ja pieteikumu iesniedz zemes lietotājs);
– pilnvara (ja pieteikumu iesniedz zemes īpašnieka vai lietotāja pilnvarotā persona);
– nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā reģistrēts zemes robežu plāns.
Pārvalde izveido komisiju, kura ne vēlāk kā piecu darbdienu laikā (lopkopība, biškopība) pēc pieteikuma saņemšanas veic pārbaudi dabā un konstatē postījumus.
Lēmumu par kompensācijas piešķiršanu, nosakot kompensācijas apmēru, vai atteikumu piešķirt kompensāciju pieņem mēneša laikā.
Kompensācijas apmērs nepārsniedz 80% no aprēķinātā zaudējumu apmēra. Ja zemes īpašnieks vai lietotājs ir saņēmis apdrošināšanas atlīdzību par nodarīto kaitējumu, par kuru tiek piešķirta kompensācija, kopējais kompensācijas un apdrošināšanas atlīdzības apmērs nedrīkst pārsniegt 100% no attiecināmajām izmaksām.
Pārvalde nodrošina piešķirtās kompensācijas izmaksu atbilstoši valsts budžetā šim mērķim paredzētajiem līdzekļiem.
Pēdējais punkts nozīmē to, ka kompensācijas izmaksu var nākties gaidīt ilgāku laiku, ja konkrētajā brīdī šim mērķim domātie valsts budžeta līdzekļi nebūs pieejami.
Biedrībā Zemnieku saeima žurnāls Medības uzzināja, ka 2021. gadā saņemti astoņi pieteikumi par lāču nodarītajiem postījumiem bišu dravām. Izmaksātas kompensācijas 8980 eiro apmērā. Tāpat saņemts viens pieteikumus par lāča nodarītajiem postījumiem lopkopībā. Gājuši bojā trīs lopi un izmaksāts 1581 eiro.
Šogad saņemti pieci pieteikumi un izmaksājamā summa ir 5223 eiro. Četros gadījumos nauda jau izmaksāta.