Pēc ilgāka miera perioda, ko mūsu dzīvē ieviesa pandēmija, aizvien piesardzīgi, tomēr ar svaigu sparu sevi atkal piesaka dažādi pasākumi, semināri un treniņsacensības, kuros iesaistīties aicināts ikviens mednieks un šaušanas interesents. Tā, lūk, 5. jūnijā tika aizvadīts Latvijas Šaušanas federācijas rīkotais kombinētās medību šaušanas un SK-50 seminārs, kas norisinājās sporta kluba Mārkulīči šautuvē.
Kā jau jūnijam pieklājas, diena ir vasarīgi silta un saulaina, un, ierodoties Mārkulīču ložu šautuvē, uzreiz ir jaušama rosība, laiku pa laikam atskan šāvieni, bet degunu patīkami kņudina šaujampulvera aromāts. Pirmajā mirklī varētu šķist, ka šāvēju nudien ir neapskaužami maz, tomēr tas nebūt nav tiesa. Pandēmija publisku pasākumu rīkošanā ir ieviesusi izmaiņas, tādēļ, lai viss būtu droši, dalībnieku šaušanas laiki ir izdalīti visas dienas garumā tā, lai vienlaikus nerodas lieka pulcēšanās. Katram dalībniekam jāparaksta apliecinājums, kas liecina par veselības stāvokļa atbilstību dalībai pasākumā, tāpat nu katrā šaušanas laukumā neiztrūkstoši ir dezinfekcijas līdzekļi un zīmes, kas atgādina par drošas distances ievērošanu. Tomēr tās visas ir pavisam sīkas nianses, kas nekādā mērā netraucē izbaudīt aizraujošo šaušanas procesu.
Semināra programmā paredzētas divas šaušanas disciplīnas – Eiropas zvēri un šaušana uz skrejošu mežacūkas mērķi 50 metru distancē (SK-50). Tās ir divas no četrām disciplīnām, ko sevī ietver kombinētā medību šaušana. Kā jau vēsta nosaukums, disciplīna Eiropas zvēri sastāv no četru dažādu Eiropā mītošu medījamo dzīvnieku mērķiem, kas no šāvēja atrodas 100 metru distancē. Šaušana notiek no dažādām pozīcijām, proti, stirnas mērķi jāšauj, atbalstoties pret stabilu, zemē iestiprinātu stabu, lapsas mērķi šauj guļus pozīcijā, ieroci turot rokās un balstoties uz elkoņiem, ģemzes mērķa šaušanas laikā šāvējam jāatbalstās pret nenostiprinātu atbalsta nūju, savukārt mežacūkas mērķi šauj, stāvot kājās, bez jebkāda atbalsta. Interesanta nianse, kas procesu padara vēl izaicinošāku, ir neregulāras formas mērķu punktu zonas, kas, lūkojoties tēmēklī, no attāluma ir teju vai nesaskatāmas, bet sakrīt ar mērķī attēlotā dzīvnieka nāvējošajām zonām. Tādējādi šaušanas procesā tiek imitētas medību situācijas, bet mednieka prāts pieradināts tēmēklī redzēt dabisku dzīvnieka siluetu un attiecībā pret to pareizi izvēlēties šāviena raidīšanas vietu.
Tiem, kas šo disciplīnu iemēģina pirmo reizi, ar padomu labprāt palīgā nāk pieredzējušākie šāvēji, kas pirms šaušanas parāda mērķus tuvumā, palīdz ieraudzīt uz tiem konkrētas vizuālās atzīmes, pēc kurām vadīties, izvēloties tēmēšanas vietu.
Kad stāvošie mērķi pieveikti, ir laiks doties uz skrejošās mežacūkas mērķa sektoru. Semināra šāvēju vidū ir arī topošie mednieki, kas savus spēkus skrejošā mērķa šaušanā iemēģina pirmo reizi, kā arī jaunie mednieki, kas šo disciplīnu apguvuši, gatavojoties mednieka eksāmena praktiskajai daļai. Tiesa gan skrejošās mežacūkas mērķa šaušanas noteikumi kombinētajā medību šaušanā nedaudz atšķiras no mednieku eksāmena praktiskās daļas, proti, visi desmit šāvieni jāizpilda uz skrejošu mērķi, mežacūkas siluets vizuāli izskatās citādāk, tas atrodas 50 nevis 35 metru distancē un tiek šauts ar mazkalibra (sievietēm un junioriem līdz 21 gada vecumam) vai vītņstobra ieroci. Bet arī te bez noderīga padoma nepalikt. Vēl pirms šaušanas ir iespēja aplūkot mērķi tuvumā, pārrunāt un kopīgiem spēkiem atrast mērķa zonu, kurā ideālā gadījumā jānotiek šāvienam. Savukārt, gaidot savu kārtu, ikvienam ir iespējams tam speciāli atvēlētā vietā veikt sauso treniņu – vingrināties ieroča ieplecošanā un kustībā līdzi mērķim tā, lai pēc tā parādīšanās šaušanas zonā ieroci izdotos ieplecot precīzi, vienmērīgi, vienlaikus nepazaudējot mērķi optiskajā tēmēklī. Kā atgādina pieredzējušais šāvējs Agnis Dombrovics: “Mēs nedrīkstam par ieroča ieplecošanu, griešanās kustību un sprūda mēlītes nospiedienu domāt kā par trīs savstarpēji nesaisatītām darbībām. Ieroča un šāvēja kustību sistēmai ir jābūt vienotai, plūstošai, pietiekami ātrai, bet ne sasteigtai.”
Aktuālo informāciju par citiem šaušanas semināriem, pasākumiem un treniņsacensībām meklē portālā www.sasa.lv.
Kad degunu patīkāmi kņudina šaujampulvera aromāts. Atskats uz semināru Mārkulīčos