Žurnāla Medības redakcijas rīcībā nonāca e-pasta vēstule, kurā Rīgas reģionālās virsmežniecības inženieris medību jautājumos Raimonds Fridvalds vēršas pie medību tiesību lietotājiem ar kārtējo atgādinājumu par to, kā jārīkojas pēc lūša nomedīšanas. Lai arī kādam šķiet, ka vēstules teksts varēja būt maigāks, jāteic, ir mednieki, kuri, visticamāk, svarīgu informāciju ignorēs, ja tā bijusi rakstīta lietišķā valodā, bet pamana tikai tad, kad tiek uzrunāti līdz šim neierastā manierē.
Lūk, vēstules teksts: “Labdien visiem, bet laikam vajadzētu uzrunāt citādi (stiprākos un saprotamos citu tautību vārdos). Cik e-pastu ir sūtīts medniekiem par rīcību, nomedījot plēsējus, šajā gadījumā lūsi. Kopā ar VMD rīkojumu jau pagājušā gada 1. decembrī. Vai tiešām kolektīvu vadītāji nespēj izstāstīt saviem medniekiem trīs pamata punktus, kas jāatceras: medīt drīkst līgumplatībās, nomedījot jānofotografē ar vietas un laika atzīmi un bildes jānosūta uz VMD Medību daļu, nekavējoši jāinformē mani par lūša nomedīšanu!!! Ja neprot fotografēt, lai sauc palīgā savus bērnus vai kolēģus, bet koordinātām ir jābūt! Izskatās, ka pirmais mednieks būs nopelnījis administratīvo protokolu. Lai tad sodā dalās ar kolektīva vadītāju un jau laicīgi nodod viņam pa gaisu glabāšanā savus ieročus, līdz saprot, kā jāmedī.
Inž. Raimonds Fridvalds”
Telefoniski sazinoties ar Fridvalda kungu, žurnāls Medības uzzināja, ka pat pēc trim e-pasta vēstulēm Rīgas reģionālās virsmežniecības uzraudzītajā teritorijā ir medību kolektīvi, kuros ierindas mednieki nav informēti par kārtību, kāda jāievēro pēc lielā plēsēja nomedīšanas.
“Līdz šim nevienu mednieku neesam sodījuši ne par to, ka informācija nav iesniegta laikus, ne par kādiem citiem sīkākiem pārkāpumiem. Vienmēr ir izrunāts ar atzīmēm uz nodotajiem dokumentiem. Taču tas, ka atsevišķi mednieki lietas, kas viņiem ir jāizdara, veic diezgan pavirši, ir fakts. Šajā reizē tā bija jau trešā atgādinājuma vēstule, un sirds bija pilna. Ir arī kolektīva vadītāji, kuri grēko, neizstāstot kolektīvu dalībniekiem, kas un kā jādara, kā jārīkojas. Savukārt šis medījums – lūsis – var nākt visai negaidot, īpaši tagad, kad dzinējmedības nenotiek un kolektīva vadītāja vai medību koordinatora nav blakus.
Konkrētajā gadījumā mednieks bija ziņojis par nomedīto lūsi, taču nebija saņēmis informāciju par to, kādas darbības jāveic, acīmredzot atbildīgā persona nebija manas e-pasta vēstules lasījusi… Tāpēc arī pievienoju rindkopu par iespējamajām sekām. Tas, vai lūšu medības būs arī nākotnē, atkarīgs no tā, vai mums būs precīzas ziņas par populāciju un it īpaši nomedītajiem dzīvniekiem.
Lūšu medības šogad ir citādas, jo medības ar traucēšanu nedrīkst rīkot. Un tad nu mednieks medī lūšus citu medību, piemēram, bebru medību, laikā. Un no uztraukuma apjūk un nezina, ko darīt.
Vēl jo vairāk svarīgi iemācīties medījumu nofotografēt ar koordinātām, tāpēc ka plānots pāriet uz ģeogrāfisko medījuma reģistrēšanu lietotnē. Būs jāfotografē visi nomedītie limitētie medījamie dzīvnieki, ne tikai vilki un lūši,” skaidro Raimonds Fridvalds.
Situāciju komentē Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis:
“Ar informācijas iesūtīšanu par nomedītajiem vilkiem un lūšiem atbilstoši noteiktajai kārtībai un prasībām ir ļoti dažādi. Ir mednieki, kas ļoti atbildīgi, kārtīgi un precīzi izpilda medību vadītāja pienākumus, un viņiem varu pateikt paldies. Tomēr ir gadījumi, kad noteikto prasību izpilde pieklibo. Neuzskatu, ka par konstatētajām neatbilstībām būtu jāklusē vai jārunā tikai individuālā līmenī. Vilki un lūši ir aizsargājamas ierobežoti izmantojamas sugas, kuru medībām ir noteikti papildu nosacījumi, kuru neizpildes gadījumā konkrētās medības var tikt atzītas par nelikumīgām ar visām no tā izrietošām sekām. Medniekiem ir jāapzinās, ka viņu atbildīga rīcība ir pamats lielo plēsēju ilgtermiņa medībām. Pielikumā esošais atgādinājums ir sasniedzis savu mērķi, jo tas ir pamanīts. Katram var būt savs viedoklis par tā formu vai izteiksmes līdzekļiem, bet tas individuāli. Ja viss būtu kārtībā, tad pateiktu paldies, bet sapurināšana ir vajadzīga.”
Jāpiekrīt Valsts meža dienesta darbiniekiem – ja vēlamies lūšu medības arī nākotnē, ir jāvāc nepieciešamā informācija. Arī jāiemācās fotografēt ar attēlam pievienotām koordinātām, kas svarīgi kā pašlaik, tā arī nākotnē.
Tāpat jālasa ne tikai Medību noteikumi, citi normatīvie akti, kas regulē medības un ieroču lietošanu tajās. Jālasa un jāzina arī Valsts meža dienesta rīkojumi, kas nosaka īpašas prasības kādā no medību veidiem, šajā gadījumā lielo plēsēju medībās.