Avots: Криниця мисливця
Davidivbridā, Hersonas apgabalā, fiksēts ar trakumsērgu sirgstoša vilka uzbrukums mājdzīvniekiem. Pēc uzbrukuma vilks gājis bojā un laboratoriskie pētījumi apstiprinājuši trakumsērgas vīrusa klātbūtni. Par to savā Telegram kanālā paziņojis rajona valsts pārvaldes vadītājs un rajona militārās pārvaldes vadītājs Volodimirs Litvinovs (Володимир Літвінов).
Saskaņā ar Ukrainas Valsts pārtikas drošības un patērētāju aizsardzības dienesta Hersonas reģionālās valsts laboratorijas rezultātiem dzīvnieks bija inficēts ar trakumsērgas vīrusu. Ņemot to vērā, rajona Valsts pārvaldes pakļautībā esošā Valsts ārkārtas pretepizootiskā komisija nolēma no 2024. gada 25. novembra noteikt karantīnas ierobežojumus Davidibridas ciemā.
Jāatzīmē, ka šis nav pirmais šāda veida gadījums Ukrainā. Nesen Hmeļnickas apgabalā tika fiksēts ar trakumsērgu sirgstoša vilka uzbrukums liellopiem un suņiem. Toreiz karantīnas ierobežojumi tika noteikti trīs kilometru rādiusā no notikuma vietas, un buferzona aptvēra septiņus apdzīvotus punktus.
Speciālisti atgādina, ka trakumsērga ir dzīvībai bīstama slimība, kas tiek pārnesta ar inficētu dzīvnieku siekalām. Ir svarīgi zināt, ka vīruss var būt dzīvnieka siekalās jau 10 dienas pirms pirmo slimības simptomu parādīšanās.
Pēc rajona varas iestāžu sniegtās informācijas epizootiskā situācija Berislavskas rajona apdzīvotajās vietās ir pastāvīgā komisijas uzraudzībā. Vietējiem iedzīvotājiem ieteikts izvairīties no saskarsmes ar klaiņojošiem un meža dzīvniekiem, laikus vakcinēt mājdzīvniekus un nekavējoties ziņot veterinārajam dienestam par dzīvniekiem ar aizdomīgu uzvedību.
Ja notikusi saskarsme ar aizdomīgu dzīvnieku, nekavējoties jāvēršas medicīnas iestādē, lai saņemtu vakcīnu pret trakumsērgu.
Trakumsērga
Kā rakstīts Pārtikas un veterinārā dienesta mājas lapā, trakumsērga ir viena no bīstamākajām infekcijas slimībām, kas apdraud gan cilvēku, gan dzīvnieku veselību un dzīvību. Dzīvniekiem trakumsērga izpaužas ar smagiem nervu sistēmas darbības traucējumiem – paaugstinātu uzbudināmību, baiļu zudumu, tieksmi uzbrukt un iekost citiem dzīvniekiem vai cilvēkiem, bet beidzas ar paralīzi un nāvi.
Slimības ierosinātājs ir vīruss, kas atrodas slima vai inficēta dzīvnieka organismā un kas izdalās galvenokārt ar siekalām, ar kurām var inficēties dzīvnieki un cilvēki, ja tos sakož, apsiekalo vai tie saskaras ar priekšmetiem, kas svaigi aptraipīti ar slimu dzīvnieku siekalām.
Trakumsērgas inkubācijas periods ir no 14 dienām līdz 6 mēnešiem un ilgāk. Ar trakumsērgu inficēts dzīvnieks vīrusu ar siekalām var izdalīt jau 15 dienas pirms klīnisko pazīmju parādīšanās, tāpēc inficēto dzīvnieku kodumi šajā periodā ir ļoti bīstami.
Galvenie trakumsērgas izplatītāji dabā ir lapsas un jenotsuņi, retāk – āpši, caunas, vilki, lūši u.c. dzīvnieki. Slimiem savvaļas dzīvniekiem kontaktējoties ar mājdzīvniekiem notiek arī to inficēšanās un saslimšana ar trakumsērgu, kā arī tiek apdraudēta cilvēku veselība un dzīvība. No mājdzīvniekiem visvairāk saslimst suņi un kaķi. Sava loma te ir arī iedzīvotāju vieglprātīgai attieksmei pret suņu un kaķu profilaktisko vakcināciju. Joprojām daļa no lauku sētā dzīvojošiem suņiem un kaķiem nav vakcinēti pret trakumsērgu, bet tieši viņi ir visvairāk pakļauti riskam saslimt ar šo slimību. Visi ar trakumsērgu saslimušie suņi un kaķi nebija vakcinēti pret trakumsērgu, un tas radīja nopietnas problēmas gan pašiem dzīvnieku īpašniekiem, gan arī pārējiem viņiem piederošajiem dzīvniekiem. Saskaņā ar Veterinārmedicīnas likumu dzīvnieku īpašnieku pienākums ir nodrošināt suņu, kaķu un mājas sesku regulāru vakcināciju pret trakumsērgu.
Katram suņu un kaķu īpašniekam ir jārūpējas par savu mīluļu savlaicīgu vakcināciju pret trakumsērgu, tas pilnībā likvidētu suņu un kaķu saslimšanu ar šo bīstamo slimību.
Uzziņa:
Trakumsērga ir ļoti bīstama un nāvējoša vīrusu infekcijas slimība. Inficēties var, sakaroties ar slima dzīvnieka siekalām, tām caur ievainotu ādu koduma vai skrāpējuma vietā, veselām vai ievainotām gļotādām nokļūstot cilvēka vai dzīvnieka organismā.
Trakumsērgas vīruss izraisa akūtu encefalītu visiem siltasiņu dzīvniekiem un cilvēkiem.
Inficēšanās vienmēr beidzas ar saslimušā dzīvnieka vai cilvēka nāvi, tomēr slimība ir novēršama ar vakcināciju.
Vairāk par trakumsērgu SPKC mājas lapā internetā.
Pēdējie cilvēka trakumsērgas gadījumi Latvijā reģistrēti (pa vienam gadījumam gadā) 1993., 1996. un 2003. gadā.
2012. gadā Latvijā reģistrēti divi pēdējie dzīvnieku trakumsērgas gadījumi.
Terorizēsim šo vietu. Vilku teritorijā kopā ar Aivaru Dunduru. 2. daļa. Video bloga #84 epizode
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!