Medību laikā medniekus parasti uztrauc divas lietas. Par medījumu šoreiz nerunājam. Pirmais ir drošība, kas jāievēro katram medniekam, lai izvairītos no negadījumiem. Otrais – kur atrodas medību suns, kas, piemēram, dzinējmedībās palaists mastā. Ja ar kolēģiem medniekiem var sazināties, tad sunim piezvanīt un pajautāt, kur esi, nav iespējams. Vismaz līdz šim tas nebija iespējams.
Izklausās pēc zinātniskās fantastikas? Varbūt, bet mēs jau dzīvojam laikmetā, kad zinātniskā fantastika pamazām kļūst par realitāti. Kolēģi no Igaunijas ir ne tikai izstrādājuši lietotni, kas ļauj medniekiem medību laikā virtuāli saslēgties, lai cits citu redzētu un savstarpēji komunicētu, bet arī ir izgudrojuši suņu izsekošanas siksnu, kas ir integrēta lietotnē, kad visi medību dalībnieki redz, kur skrien neaizvietojamais četrkājainais medību biedrs.
Suņu siksna būtībā darbojas kā mobilais telefons. Suņa atrašanās vietu ne tikai redz telefona ekrānā, bet arī sunim var piezvanīt. Tad ir iespējams dzirdēt, ko suns dara – rej, elso, skrien, kā arī iespējams sunim dot komandas. Tikai jāiemāca sunim tās paklausīt.
Ja salīdzina ar mūsu platuma grādos tik ierasto un pazīstamo Garmin sistēmu, tad Huntloc raksturo vairākas priekšrocības, lai gan neiztikt arī bez mīnusiem. Sākam ar plusiem. Ar Huntloc nav nepieciešams papildu navigators – vēl viens rīks, kā tas ir ar Garmin. Rācija, telefona aparāts, suņa izsekošanas sistēmas navigators, ierocis, nazis utt. Nabaga mednieks ir apkrāvies kā tāds kamielis. Huntloc lietotne darbojas viedtālrunī. Ar Huntloc var piezvanīt sunim, dzirdēt, ko tas dara. Šī nav tikai medību suņa izsekošanas sistēma, bet gan ļauj medību vadītājam būtībā kontrolēt citu mednieku un dzinēju atrašanās vietas. Vienlaikus lietotne ļauj fiksēt dažādas svarīgas vietas – kur kritis medījums, pievilināšanas vietas, asinspēdu sākumu utt. Visas tās vietas, kuras būtu svarīgi zināt un atrast arī citiem kolēģiem. Papildu pluss ir tas, ka siksnu var atstāt arī automašīnā, un vienmēr redzēt, kur atrodas auto. Par sievas izsekošanu nemaz nerunājot…
Ir arī daži mīnusiņi, ar ko jārēķinās. GPS, ko telefonā izmanto lietotne, tērē daudz enerģijas, tādēļ viedtālrunim rezervē vajadzētu bateriju bloku. Lai gan Huntloc lietotne ļauj sekot līdzi sunim pat no citas valsts, tomēr šo sistēmu ierobežo mobila telefona zona. Kad zonas nav, nekas nedarbojas. Tomēr, zonai uzrodoties, viss atkal ir darba kārtībā. Garmin navigatorā parāda, ko suns dara – apsēdies, pakāpies, skrien. Tā ir liela priekšrocība, ja suni, piemēram, izmanto, lai meklētu ievainotu dzīvnieku. Huntloc pagaidām šādu opciju nepiedāvā.
Lai gan pati siksna ir vairākas reizes lētāka par Garmin, tomēr jārēķinās ar ikgadējo lietotnes maksu, kā arī ir nelieli izdevumi par kaklasiksnas SIM kartes izmantošanu. Ja salīdzina ar Garmin klasiskajiem risinājumiem, šis ir daudz lētāks, bet tāpat efektīvs risinājums. Medībās darba suns ir neaizvietojams, tādēļ jautājums – kādēļ joprojām tik daudz saimnieku pakļauj savu uzticamo četrkājaino draugu pazušanas riskam?
Plusi
– Sistēmai nav darbības attāluma ierobežojuma
– Lietotnē mednieki var redzēt ne tikai viens otru, bet arī suņus
– Ir iespējams piezvanīt medību sunim, dzirdēt, ko tas dara, dot komandas
– Iespējams lietotnē atzīmēt dažādas svarīgas vietas, kuras uzreiz tiešsaistes režīmā redz visi pārējie
– Nomainot kaklasiksniņu, ierīce piemērota kā mazam, tā lielam sunim
– Siksna ir ūdensizturīga, tādēļ suns ar to var doties arī pīļu medībās
– Cena
Mīnusi
– Darbību ierobežo mobilā telefona zona
– Palielinās viedtālruņa bateriju patēriņš
– Nefiksē suņa darbības, kā dara Garmin, – suns pointē, apsēdies, pakāpies
– Izdevumi par lietotnes licences iegādi
Būtībā Huntloc piedāvā dinamisku un kontrolētu medību iespējas. No drošības viedokļa tas ir izcili, jo lietotnē visi mednieki, kas saslēgušies kopējās tiešsaistes režīmā, var redzēt cits citu. Tāpat visi mednieki var redzēt medību suņa atrašanās vietu un nepieciešamības gadījumā var doties tam palīgā. Tikpat labi suņu izsekošanas sistēmu var izmantot ikdienā, ejot ar viņu pastaigāties, lai nepieļautu iespēju, ka četrkājainais draugs dodas brīvsolī. Jāatzīst, ka igauņi ir labi pastrādājuši, lai padarītu medības ērtākas gan pašiem, gan arī medību suņiem.