Sākoties putnu medību sezonai, medniekiem ir iespēja palīdzēt savākt informāciju par sarkocistozes izplatību pīļu un citu medījamo sugu populācijās. Agrāk, kad mednieki ziņoja par nomedītajiem putniem portālā nomeditie.org, ko varēja darīt pēc tam, kad esi pārbraucis mājās, par sarkocistozi bija vairāk informācijas. Nevar apgalvot, ka tā bija pilnīga, jo ziņošana minētajā portālā bija brīvprātīga mednieku izvēle.
Taču tagad, saskaņā ar medību noteikumiem, kad ir jāziņo par visiem nomedītajiem dzīvniekiem aplikācijā Mednī, mēs varam pilnveidot arī slimību monitoringu.
Vēlamies atgādināt, ka aplikācijā Mednis ir paredzēta iespēja ziņot par novērotajām slimības pazīmēm, ievelkot ķeksīti lodziņā ar atbilstošu nosaukumu un ailītē Pazīmes, ierakstot, kas tieši ir novērots. Šādā veidā mednieki var palīdzēt ievākt datus par dažādu slimību izplatību.
Ievēro slimības pazīmes? Ziņo par tām Mednī!
Savukārt, lai mazinātu parazītu un citu slimību tālāku nodošanos citiem saimniekiem, ar sarkocistozi inficētie putni jāutilizē. Šādu putnu gaļu nedrīkst lietot uzturā ne cilvēks, ne mājdzīvnieki. Dabā tos izmest arī nevar – jālikvidē aprokot vai sadedzinot!
Sarkocistoze ir viena no visvairāk izplatītajām parazitārajām saslimšanām. To ierosina kokcīdiju grupas vienšūnis Sarcocystis, kas saimnieka organismā veido cistas rīsu graudiņiem līdzīgus veidojumus.
Visbiežāk par sarkocistu starpsaimniekiem kļūst zālēdāji un visēdāji: liellopi, zirgi, cūkas, mežacūkas, vilki, lapsas, āpši, jenotsuņi un jenoti, arī cilvēks. Cilvēka tuvumā dzīvojošie dzīvnieki, piemēram, suņi, 90% gadījumu ir inficēti, un šīs sarkocistas ir patogēniskākas nekā tās, kas parazitē kaķu organismā.
Briežveidīgajiem dzīvniekiem – aļņiem, briežiem un stirnām – konstatēts visai augsts sarkosporīdiju izplatības līmenis. Tas svārstās no 77,7 līdz 94,2%. Sarkocistozes izplatība ir pētīta vairākkārt dažādos laika posmos, un arī šobrīd turpinās viens pētījums, kas noris vienlaikus Latvijā un Lietuvā.
Sarkocistoze ir viena no slimībām, kas visbiežāk novērota arī savvaļas putniem. Lietuvā slimība konstatēta vairākām putnu sugām, tajā skaitā sudrabkaijām, vārnām, kraukļiem, kovārņiem, sīļiem un lauka baložiem. No Lietuvā medījamo putnu sugām, neskaitot dažādu sugu zosis, pīles, baložus un vārnveidīgos putnus, sarkosporīdijas konstatētas medījamo fazānu organismā (Phasianus colchicus). Savukārt Zviedrijā tika izmeklēts mednis (Tetrao urogallus). Sarkosporīdijas konstatētas putna smadzenēs, plaušās, sirdī, aknās un liesā.
Kā uzstādīt optisko tēmēkli uz karabīnes. Praktiskie padomi
Abonē žurnālu Medības!