2024. gada 24. augustā Pērnavā, Igaunijā, norisinājās ikgadējais Staltbriežu piebaurošanas čempionāts, kurā piedalījās astoņi dalībnieki no Baltijas valstīm. Šis aizraujošais notikums pulcēja medniekus un dabas mīļotājus, kas ar dedzību vēroja, kā dalībnieki sacenšas, atdarinot staltbriežu baurošanu riesta laikā.
Dalībnieku tehniskā meistarība
Čempionāta mērķis bija pārbaudīt dalībnieku spēju atdarināt staltbriežu balsi, ko dzīvnieki rada riesta laikā. Sacensībās uzvarēja tas, kurš spēja visprofesionālāk un tehniskāk atveidot visas nianses, kas raksturīgas staltbriežu saucieniem un radīt žūrijai ticamu stāstu par staltbrieža dzīvi riesta laikā. Katrs dalībnieks uzstājās trīs disciplīnās, kas tika noteiktas tieši pirms sacensību sākuma. Šogad sacensību dalībniekiem bija jādemonstrē prasmes trīs disciplīnās:
1. Jauna Buļļa Balss – šajā disciplīnā dalībniekiem bija jāatdarina jauna staltbrieža buļļa balss. Jaunie buļļi izceļas ar īpašu enerģiju un mazāk izteiktu, bet augstāku un skaidrāku balsi, kas atšķiras no vecāku un pieredzējušu dzīvnieku izdotajām skaņām. Šī disciplīna prasa precīzu skaņas modulāciju, lai uzrādītu jauna dzīvnieka īpašības.
2. Pieaudzis brieža bullis ar harēmu – šajā disciplīnā dalībniekiem bija jāizdala trīs daļas: pieauguša buļļa uznāciens riesta pļavā, brieža govs dzenāšanas skaņas, jauno bullēnu aizbaidīšana, riesta aicinājums harēma aizsardzībai, viņa mijiedarbība ar harēmu un nobeigumā pieauguša buļļa sauciens, kas demonstrē savu dominanci. Šī uzstāšanās prasīja ne tikai tehnisku precizitāti, bet arī emocionālu dziļumu, lai klausītājiem nodotu staltbrieža pieredzi un spēku.
3. Divu pieaugušu buļļu saruna – šajā disciplīnā bija jāspēj attēlot divi atšķirīgi pieauguši buļļi, kas savstarpēji sazinās. Dalībniekiem bija jāparāda spēja precīzi atdarināt divu dažādu dzīvnieku balss tembrus un izteiksmes, kas bieži vien atspoguļo dominances cīņu starp diviem vienaudžiem. Šī bija īpaši izaicinoša disciplīna, kas prasīja augsta līmeņa iemaņas un izpratni par staltbriežu uzvedību dabā.
Katrs no dalībniekiem, izlozējot kārtas numuru, devās uz skatuves, kur viņam bija jāuzstājas stingri noteiktā laika limitā: divas minūtes duelim starp diviem buļļiem un viena minūte pārējām balsīm. Kā ierasts, šāda veida sacensībās, vērtēšana notika bez skatītāju aplausiem, lai žūrija varētu objektīvi novērtēt katru uzstāšanos. Šogad žūrijā piedalījās četri locekļi, un viens no tiem bija Latvijas pārstāvis, pieredzējis starptautisku sacensību tiesnesis Raimo Jansons.
Uzvarētāji un sniegums
Šogad par Igaunijas čempionu, izcīnot pirmo vietu kļuva pieredzējušais Innar Uus, kurš demonstrēja izcilu tehniku un iemaņas. Otro vietu ieguva Rytis Andriuškevičius no Lietuvas, savukārt Andres Maripuu no Igaunijas ierindojās trešajā vietā.
Latviju šajā čempionātā pārstāvēja divi dalībnieki – Emīls Āboliņš un Kaspars Āboliņš, kuri attiecīgi ieguva 6. un 8. vietu. Lai gan viņiem šoreiz nepaveicās ieņemt augstākās vietas, viņi parādīja cienījamu sniegumu un godam pārstāvēja savu valsti.
Pasākuma noslēgums un tradīciju saglabāšana
Noslēgumā dalībnieki un skatītāji atzīmēja veiksmīgi aizvadīto pasākumu ar tradicionālu baurotāju ceremoniju, kurā visi uzvarētāji vienojas kopīgā baurošanā, kas tradicionāli noslēdz piebaurošanas čempionātu. Šādi čempionāti ne tikai stiprina saikni ar mednieku kopienu, bet arī saglabā un popularizē tradicionālās medību prasmes un kultūru Baltijas reģionā.
Staltbriežu piebaurošanas čempionāti Igaunijā, Lietuvā un pie mums Latvijā pierāda, ka šī tradīcija turpina dzīvot un attīstīties, piesaistot arvien vairāk dalībnieku un skatītāju no dažādām valstīm. Medību kultūra, kas ir cieši saistīta ar dabas izpratni un tās skaistuma novērtēšanu, šeit tiek godināta visaugstākajā līmenī.
Šarms bija pukstens četriem, ja viss tika kvalitatīvi izpildīts. “Šauj garām!” #245 epizode
Abonē žurnālu Medības!