Periods no augusta līdz pat oktobra beigām ir laiks, kad lāči sāk gatavoties ziemas miegam. Līdz ar to šajā laikā lielo dzīvnieku barības patēriņš ir teju divas reizes lielāks nekā vasarā, ziņo Igaunijas Mednieku savienība (Eesti jahimeeste selts). Igaunijā nofilmēts, kā lāči mielojas ar āboliem kādā augļudārzā. Izskatās, ka augļudārzā ieradusies lācene ar pusaugu lācēniem, lai mielotos ar bagātīgo ābolu ražu. Šādā veidā lācēni arī iemācas, kur meklēt sev ēdamo, un šīs zināšanas tiem noderēs turpmākā dzīvē.
Lāči vairākkārt manīti meža kamerās, kas uzstādītas ābeļdārzu tuvumā. Tie iecienījuši mieloties ar gatavajiem āboliem, tādā veidā uzkrājot lielākas tauku rezerves ziemai. Vasaras periodā lāči, kas ir visēdāji, savā ēdienkartē nesmādēs neko, tajā skaitā arī skudras un citus kukaiņus, nereti pat mazos zīdītājus, tie ēdīs arī augu barību, tajā skaitā ogas un augļus. Savukārt tuvojoties rudenim, lāči kļūst krietni aktīvāki arī dienas laikā, tādējādi pavadot daudz vairāk laika barības meklējumos, tādā veidā cenšoties sev nodrošinot ievērojamas tauku rezerves ziemas miegam. Tieši tāpēc tie uzturā vairāk izmanto enerģētiski bagātīgu augu barību, tostarp, ābolus, ogas un graudus.
Kā sevi pasargāt pret lāci
Ir pierādīts, ka piparu gāze ir ļoti efektīva, ja tiek izmantota pareizi. 2008. gada pētījumā par lāču uzbrukumiem Aļaskā (ASV) no 1985. līdz 2006. gadam tika konstatēts, ka piparu gāze 92% gadījumu apturēja nevēlamu lāča uzvedību. Vēl jo vairāk, 96% gadījumu, kad cilvēki nonāca tuvā kontaktā ar lāci, iztikts bez ievainojumiem.
Piparu gāzes efektivitāte ir atkarīga no situācijas un uzbrukuma apstākļiem, tomēr viens no galvenajiem uzsvariem ir uz to, ka ar piparu gāzi lāci nenogalina, bet gan atbaida, tādā veidā uzlabojot sabiedrības drošību. Protams, neviens atbaidītājs nav 100% efektīvs, tomēr šis ir viens no visiedarbīgākajiem līdzekļiem, lai sevi pasargātu.
Aizsargājošs aerosols CR Grizzly pret lāču uzbrukumiem
150 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 5 m – cena 32,90 eiro
300 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 10 m – cena 54 eiro
Aerosolam ir arī speciāls drošības vāciņš, kas nodrošina, ka viela no aerosola nesāk plūst pati no sevis. Parocīgs aizsarglīdzeklis meža vidē, kur ir daudz dažādu dzīvnieku.
Ko darīt, ja uzbrūk lācis?
1. Paņem aerosolu;
2. Noņem drošinātāju;
3. Turi ar abām rokām;
4. Tēmē lāča sejas virzienā, vēršot mazliet uz leju;
5. Smidzini maziem, īsiem intervāliem (2-3 sek);
6. Ja lācis tuvojas, atkārto;
7. Uzliec drošinātāju un noliec drošā vietā.
Kad jūs žļambā lācis, izliecieties, ka jums nesāp! “Šauj garām!” #242 epizode
Abonē žurnālu Medības!