Pieredze

Inspektors dzinējmedībās lūdz pierādīt, ka munīcija atbilst 3000 J ierobežojumam. Ko darīt?0


Dzinējmedības
Dzinējmedības
Foto no žurnāla Medības arhīva

“Manam ierocim ir kalibrs 6.5×55. Dzinējmedību laikā notikušajā pārbaudē inspektors lūdza pierādījumus tam, ka mana izmantotā munīcija atbilst 3000 J noteiktajam ierobežojumam, jo medījām briedi, alni un mežacūkas. Vai inspektoram ir tiesības kaut ko šādu jautāt, jo zināms, ka kalibrs ir uz robežas, bet munīcijas paciņa var nebūt līdzi medībās. Un ko darīt tiem, kuri paši lādē, ballistisko ekspertīzi taisīt?” Šādu jautājumu savā pasta kastītē saņēmis žurnāls Medības.

Skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis: “Medību likuma 27. panta pirmās daļas pirmais punkts nosaka, ka mednieka pienākums ir medību kontroles laikā uzrādīt medību inspektoram viņa rīcībā esošo munīciju. Savukārt inspektoram dzinējmedībās ir tiesības uzdot jautājumus par munīciju un tās atbilstību Medību noteikumu 66.1. punktā noteiktajai minimālajai šāviņa enerģijai stobra galā (66. Mežacūku, alni un staltbriedi atļauts medīt: 66.1. ar vītņstobra medību šaujamieroci, kura šāviņa enerģija stobra galā nav mazāka par 3000 džouliem, un ekspansīvas iedarbības lodi…).
Ja mednieks uz šiem jautājumiem nespēj atbildēt, tad inspektoram var rasties pamatotas aizdomas par munīcijas neatbilstību Medību noteikumu prasībām un ir tiesības izņemt munīciju, lai veiktu ballistisko ekspertīzi. Ja medniekam ir grūtības atbildēt uz jautājumiem par munīcijas atbilstību, nepieciešams munīcijas iepakojums, uz kura norādīta informācija par munīcijas parametriem. Savukārt, ja mednieks munīciju lādē pats, tad viņam nav problēmu atbildēt uz jautājumiem par izmantotās lodes veidu, lodes masu, pulvera marku un pulvera devu, pēc kā inspektors var spriest par munīcijas atbilstību Medību noteikumu prasībām.”

Jāievēro normatīvo aktu prasības

Protams, ikvienam medniekam, lai nenonāktu konfliktā ar pastāvošajiem normatīvajiem aktiem, vērts atkal un atkal pārlasīt Medību likumā un Medību noteikumos minētās prasības. Tāpat jāizvērtē, kāda munīcija tiek izmantota, medījot konkrētas dzīvnieku sugas dzinējmedībās. Tas vienkārši ir jāzina, īpaši tad, ja mednieka rīcībā ir dažāda kalibra ieroči un dažāda lādējuma patronas. Pērkot patronas, nevar paļauties tikai uz cenu vai iepatikušos lodes formu, ražotāja zīmolu, kolēģu ieteikumiem, kas var būt neprecīzi vai pat aplami. Ir jāiepazīstas ar informāciju, ko ražotājs ir norādījis uz munīcijas iesaiņojuma. Tur minēta lodes enerģija stobra galā. Šis tad arī ir viens no raksturlielumiem, pēc kura šobrīd jāvadās, izvēloties munīciju konkrētu sugu dzīvnieku medībām. Otrs raksturlielums ir ekspansīvas iedarbības lode.

Mazliet fizikas

Taču tas viss ir tikai tik tālu, cik sniedzas Medību noteikumi. Dzīvē izvēlei ir jābūt daudz sarežģītākai.
Kas patiesi ir svarīgi, lai medījums tiktu gūts ne tikai fiziski, bet arī tā, kā to prasa medību ētikas normas, medījamo dzīvnieku nogalinot tā, lai tam sagādātu pēc iespējas mazāk ciešanu?
Faktiski tas ir ekspansīvās lodes ātrums pie medījamā dzīvnieka. Kā žurnāla Medības novembra numurā skaidroja SIA Anima Libra vadītājs Dmitrijs Kļešņins, ja lodei pie dzīvnieka ir ātrums ap 600 metru sekundē, var būt diezgan drošs, ka lodes deformācija (virsmas laukuma palielināšanās) notiks tā, kā to paredzējis ražotājs. Taču nepieciešams arī hidrostatiskais šoks – iedarbība uz nervu sistēmu, kas dzīvniekam momentā izslēdz sajūtas. Šis šoks saistīts ar lodes radīto triecienvilni, kas ietekmē nervu sistēmu. Dzīvnieks momentāni zaudē samaņu, un, ja tas vēl nav izdzisis, medniekam ir iespēja veikt otru šāvienu. Taču, lai rastos hidrošoks, lodes ātrumam pie dzīvnieka jābūt vismaz 700 metru sekundē. Ja ātrums būs mazāks, lode deformēsies, radīs mehānisku ievainojumu, bet hidrošoka nebūs. Lidojot tālāk, lode radīs iekšējo orgānu bojājumus un dzīvnieks nomirs, to nesajūtot. Ja lodes ātrums trāpījuma brīdī būs zemāks par minētajiem 600 m/sek, tad uz pilnvērtīgu lodes ekspansiju var necerēt, par hidrošoku pat nerunājot. (Protams, atkarībā no lodes materiāla, konstrukcijas un formas minimālais nepieciešamais ātrums ekspansijai var nedaudz atšķirties.) Tāpat, jo lielāks ir lodes sākotnējais ātrums, jo lēzenāka ir lodes trajektorija un lielākā attālumā var tēmēt tajā punktā, kurā vēlies trāpīt, nerēķinoties ar lodes patieso lidojuma trajektoriju. Jo lielāks ir lodes ātrums, jo mazāks apsteigums nepieciešams. Attiecīgi ātrāki kalibri ir piedodošāki šāvēja kļūdām precizitātē, kā arī attāluma un dzīvnieka pārvietošanās ātruma noteikšanā. Un te nu var nonākt arī pie enerģijas, kas lodes lidojuma laikā tai nepārtraukti samazinās gaisa pretestības dēļ. Vienkāršoti izsakoties, lodes enerģija ir atkarīga no tās ātruma un masas. Enerģiju aprēķina pēc formulas E=(mc2)/2, kur E ir enerģija, m – lodes masa un c – ātrums. Šī sakarība jāpatur prātā tiem, kuri patronas lādē paši. Respektīvi, zinot lodes masu un šautuvē izmērot lodes ātrumu stobra galā, ir iespējams izrēķināt lodes enerģiju stobra galā. Vienkāršoti, protams, tomēr ar ļoti lielu ticamību. Arī tad, ja, pērkot munīciju veikalā, ir pieejami vairāki veidi, jāizvēlas nevis tā ar smagāko lodi, bet tā ar lielāko lodes ātrumu. Protams, arī lodes svaram jābūt pietiekamam un jāvadās pēc veselā saprāta. Svarīga ir arī lodes spēja saglabāt ātrumu – tā atkarīga no sākuma ātruma, lodes masas un ballistiskā koeficienta (aerodinamisko formu raksturojošs rādītājs).

Kalibram ir nozīme

Taču tik pat svarīgs ir arī kalibrs. Piemēram, ir virkne kalibru, kuros tiek izmantota smaga liela diametra lode (9.3x74R, .375 H&H). Lai arī tai ir pietiekama jauda, lai medītu aļņus, staltbriežus un mežacūkas un ievērotu noteikumu prasības, tās enerģija lodes formas dēļ krītas ļoti strauji. Kopā ar lodes lidojuma trajektoriju tas neļauj izdarīt tālāku šāvienu. No otras puses, medību ētika ietver arī saimniecisku rīcību attiecībā uz iegūtās medību produkcijas tālāku izmantošanu. Piemēram, kažokādu ieguve nav racionāli savietojama ar ekspansīvas iedarbības lodi un/vai pārmērīgas enerģijas munīcijas izmantošanu. Tāpat pārmērīgas enerģijas munīcija nodara nevajadzīgi lielus dzīvnieka liemeņa bojājumus arī tiem dzīvniekiem, kurus citu iemeslu starpā medī arī gaļas ieguves nolūkos. Pārmērīgi nikna munīcija ir arī risks drošībai, jo šķērso ķermeni un lido tālu.

Kāda ir ideālā munīcija?

Munīcijai jābūt tādai, kas rada bojājumus, kas nav savienojami ar dzīvību. Brūcei jābūt pietiekami dziļai, lai dzīvnieks gūtu nāvējošus ievainojumus. Un tāpēc lodei jāspēj nodarīt pēc iespējas lielākus bojājumus. Bojājumus gan dzīvnieka nervu sistēmai, lai dzīvnieks nejustu ciešanas, gan iekšējiem orgāniem, kuru bojājumu dēļ tad arī iestājas nāve. Lodei jābūt ar pietiekamu caursišanas spēku, jo tai jāspēj šķērsot masīvus kaulus, arī biezas bruņas mežakuiļa gadījumā. Vērtējot medību praksi Latvijas apstākļos, var secināt, ka ļoti sekmīgi tiek izmantoti vidējas jaudas medību šaujamieroči, visbiežāk .308 Win un .30-06 Spr kalibros, medījot aļņus un staltbriežus distancēs līdz 250 metriem. Gadījumos, kad medību attālumi ir lielāki, ar minēto dzīvnieku nomedīšanu sekmīgi tiek galā jaudīgāki kalibri, piemēram, .300 Win Mag un 7mm Rem Mag. Šiem kalibriem maksimālā lodes sākuma enerģija ir robežās no 3700 līdz 5600 džouliem. Līdz ar to var secināt, ka Latvijas medību faunas apsaimniekošanā munīcija, kuras enerģija stobra galā ir lielāka par 5600 džouliem, objektīvi nav nepieciešama.

Gatavojam Fredija Krīgera pirkstiņus itāļu gaumē! No dabas līdz galdam #14

Abonē uz 10 mēnešiem kopā ar pielikumiem, spiežot šeit!

Saistītie raksti

Žurnāla Medības janvāra numurā lasi par briežu izšaušanu!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
“Ar LVM diskusijas rezultātiem neesmu apmierināts! Juris Buškevics. “Šauj garām!” #269 epizode
Ekskluzīvi 4 stundas
ME
Medības
Aprīkojums
Skorpions ceļos uz Valkas novadu. Loterijas ierocis atrod savu saimnieku
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Kad pa asinspēdu skrien… un medībās “pārkāpj” visu iespējamo. Mednieka dienasgrāmata #34
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Kāpēc samazinās stirnu skaits? Kas pie tā vainīgs? Kā izskatās stirnu ēdājs
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Virtuve
Gatavojam Fredija Krīgera pirkstiņus itāļu gaumē! No dabas līdz galdam #14
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Uncategorized
Komentāri! Mednieki ir otrā šķira un bezmaksas darbaspēks? LVM klātienes diskusija
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Pieredze
Tiešraide! Vienojas par jauna sadarbības memoranda veidošanu starp LVM un mednieku organizācijām
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Atsieniet rokas medniekiem un selektīvo medību beigas? “Šauj garām!” #268 epizode
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Pieredze
Nagla medniecības zārkā? LVM klātienes diskusija par staltbriežu populācijas apsaimniekošanu
Speciālreportāža Nedēļa
ME
Medības
Aprīkojums
Mežacūku vai staltbriedi? Medības diennakts tumšajā laikā, cīnoties ar postījumiem. Video blogs #88
Speciālreportāža Nedēļa
Lielais Loms
Cope
Haizivju cope naktī un Šrilankas indīgās zivis ķerot. Arvja Ančevska praktiskie padomi
Ekskluzīvi 28. janvāris, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Kā nekļūdīties un kas jāņem vērā, izvēloties termālo iekārtu? GPSPRO jaunumi janvārī
Ekskluzīvi 27. janvāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Pieejama jaunākā lietotnes “Mednis” versija! Izstrādātāji aicina testēt jaunos moduļus un ziņot par problēmām
Ekskluzīvi 22. janvāris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Absolūts kaifs pointēt putnu, un nē, dāmas nepārvācās uz Poliju. “Šauj garām!” #267 epizode
Ekskluzīvi 22. janvāris, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Vai mednieki tiešām tiek uzskatīti par noziedzniekiem? Mēneša personība: Andis Purs
21. janvāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Skaties! Seminārs par dzinējmedību un individuālo medību sadaļas, digitāliejiem medību pārskatiem lietotnē “Mednis”
17. janvāris, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Kā rāda jaunākais Thermion2 LRF XL60? Ar putnusuni un termotēmēkli meklējam bebrus
Ekskluzīvi 16. janvāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Maģiskās skaņas – suņu svilpes signāli un kā tos iemācīt sunim. Medību suņu apmācība
Ekskluzīvi 15. janvāris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Deviņdesmitos negribam, bet rapsis rada postījumus mežā! “Šauj garām!” #266 epizode
Ekskluzīvi 15. janvāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Vai medību platībās ir lielie plēsēji? Viens svarīgs kritērijis, ko vērts ielāgot
Ekskluzīvi 11. janvāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Cilvēkiem ar vājiem nerviem neskatīties! Vilku bars noķer mežacūku un ievelk to kviecošu tumsā
Ekskluzīvi 10. janvāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Nelikumīgas medības – kas tas ir? Vai ar cirvi var? ‘”Šauj garām!” dalībniekiem #45
Ekskluzīvi 8. janvāris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kad pirksti pa gaisu, kolektīvā netiksi! “Šauj garām!” #265 epizode
Ekskluzīvi 8. janvāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Neparasta tikšanās! Lūši nāca arvien tuvāk un tuvāk, līdz palika neomulīgi. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 9. janvāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Lapsu medības ar svilpīti. Piedzīvojums, padomi. Mednieka dienasgrāmata #10
Ekskluzīvi 4. janvāris, 2022
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Trīs termomonokļi. Kuru izvēlēties?
Ekskluzīvi 7. janvāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Arvien biežāk vilki uzbrūk suņiem. Cik ļoti jābaidās?
Ekskluzīvi 3. janvāris, 2025
Linda Dombrovska
Pieredze
No eglēm izskrēja lācis! Alojā meklē medību suņus pēc masta un atrod tos kopā ar lāci!
Ekskluzīvi 3. janvāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Viss ir slikti? Postījumu tolerance, aļņu medību kļūdas un vilku limits
Ekskluzīvi 2. janvāris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kā nomest liekos kilogramus un sadzīvot ar brūno lāci? “Šauj garām!” #264 epizode
Ekskluzīvi 1. janvāris, 2025

Lasītākie