Janvāra vidū Tartu apriņķī kāda sieviete, ejot staigāt ar sauņiem, pamanīja dzīvnieku, kas aizmuka. Viņai izdevās to nofotografēt. Pēc nedēļas šo dzīvnieku jau bija manījuši citi cilvēki. Pēc fotoattēla ir skaidrs, ka šis dzīvnieks ir jenots, kurš, bēgot no suņiem, uzkāpis kokā.
Tartu Mednieku kluba vadītājs Tonis Petersons uzsver, ka šī it kā mīlīgā dzīvnieka nokļūšana savvaļā ir bezatbildīga cilvēka rīcības rezultāts. Pateicoties tam, ka tas izmucis no audzētavām vai apzināti izlaists brīvībā, tas tagad izplatās visā Eiropā, plaši izplatīts Vācijā. Jenoti ātri vairojas un tos uzskata par invazīvo sugu arī Latvijā. Kopš 2016. gada Eiropas Savienībā ir aizliegts tos turēt kā mājdzīvniekus. Jenoti izplata dažādas bīstamas slimības un apdraud vietējās faunas dzīvniekus.
Lai gan Lietuvā jenoti ir fiksēti jau kādu laiku, tomēr Latvijā nav vēl novērots neviens jenota novērojums. Tomēr jenoti Latvijā skaitās kā invazīvā suga, kuru atļauts medīt visu gadu.
Suga
Jenots līdz Latvijai oficiāli vēl nav atnācis, lai gan risks pastāv, jo manīti Klaipēdas reģionā Lietuvā. Ja skatās jūtūbē visādus smieklīgus video, jenots var šķist ārkārtīgi jauks un komisks dzīvnieks. Nejaukt ar jenotsuni, tās ir divas dažādas sugas, kam tomēr ir diezgan daudz kopīga! Lielākā atšķirība – jenoti kāpj kokos un dzīvo dobumos, bet jenosuņi tikai staigā pa zemi un dzīvo alās. Abas ir invazīvas sugas.
Lietuvā, Neringas apkārtnē, jenoti fiksēti kopš 2013. gada, un tas nozīmē tikai vienu – tie tuvojas mums. Jenots tāpat kā jenotsuns ir visēdājs, tā kā tas kāpj kokos, tātad ir vēl lielāks risks mūsu faunai.
Sugas apraksts
Jenots ir vidēja izmēra zīdītājs, tā dzimtene ir Ziemeļamerika. Ķermeņa garums šim dzīvniekam ir no 40 līdz 70 cm, var svērt līdz pat 26 kg. Pelēcīgajam kažokam ir bieza pavilna, kas pasargā to no sala. Trīs galvenās jenota pazīmes: pirmkārt, ļoti kustīgās priekšķepas, otrkārt, sejas maska kā Zorro, treškārt, aste ar melnām svītrām, kas bieži minēta Amerikas indiāņu mitoloģijas teiksmās. Jenoti ir pat ļoti gudri, viņi spēj atcerēties un izpildīt dažādus uzdevumus trīsgadīga bērna līmenī. Jenoti ir nakts dzīvnieki, visēdāji, to ēdienkartē 40% gadījumu ir bezmugurkaulnieki, 33% – augi, 27% – dažādi mazie dzīvnieki un putni.
Avots: Igaunijas Mednieku savienība
Lasi un abonē žurnālu Medības!
Vairāk lasi pielikumā Medījamie dzīvnieki: plēsēji un grauzēji!