
Situācija medniecībā mainās. Arvien biežāk mednieks dzīvo tālu no medību platībām un uz tām jāmēro viens vai vairāki simti kilometru. Tāpēc medībās dodas uz nedēļas nogali. Un šādā situācijā aktuāls kļūst jautājums pat īslaicīgu ieroču glabāšanas vietu. Tāpat mednieki dodas viesmedībās uz vairākām dienām, un situācija principā ir līdzīga. Tāpēc tikai loģiski, ka žurnāls Medības saņēmis lasītāja jautājumu par to, vai ir iespējams oficiāli noformēt seifu mednieku mājā kā vietu ieroču īslaicīgai glabāšanai. Un, ja to ir iespējams izdarīt, tad kāda ir kārtība.
Situāciju skaidro Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Līna Bagdone:
“Ieroču aprites likuma 35. panta ceturtā daļa nosaka, ka fiziskajai personai, kurai šaujamieroči vai lielas enerģijas pneimatiskie ieroči reģistrēti medībām vai sportam, īstenojot ar medībām vai sportu saistītās aktivitātes, ir tiesības īslaicīgi glabāt šaujamieroci, tā maināmās būtiskās sastāvdaļas un munīciju ārpus glabāšanas atļaujā norādītās glabāšanas vietas, nodrošinot tādus glabāšanas apstākļus, kas nepieļauj, ka kāds no minētajiem priekšmetiem tiek nozaudēts vai to iegūst cita persona.
Savukārt Ministru kabineta noteikumu Nr. 210 Par ieroču un munīcijas apriti 24. punkts nosaka, ka personām, kurām šaujamieroči vai lielas enerģijas pneimatiskie ieroči reģistrēti medībām vai sportam, ir tiesības medību vai šaušanas sporta sacensību laikā glabāt ieroci un munīciju īpaši tam paredzētā telpā slēgtā seifā vai metāla skapī (metāla kastē), nodrošinot tādus glabāšanas apstākļus, kas nepieļauj nejaušu ieroča vai munīcijas nokļūšanu nepiederošas personas rokās.
Pamatojoties uz iepriekš minēto, ja mednieks, īstenojot ar medībām saistītās aktivitātes, spēj nodrošināt tādus glabāšanas apstākļus, ka pie viņa ieroča vai munīcijas nepiekļūst cita persona, viņam ir tiesības īslaicīgi glabāt šaujamieroci, tā maināmās būtiskās sastāvdaļas un munīciju ārpus glabāšanas atļaujā norādītās glabāšanas vietas.
Ieroču aprites likuma 18. panta pirmās daļas 6. punkts nosaka, ka ieroča glabāšanas atļauja dod tiesības ieroča īpašniekam izmantot šaujamieroci atbilstoši tā lietojuma veidam (šajā gadījumā – medībām). Ieroča glabāšanas atļauja tiek izsniegta noteiktai personai par noteikto ieroci. Tās pienākums ir nodrošināt tā pienācīgu uzraudzību un glabāšanu.
Minimālās prasības no drošības viedokļa, kas attiecas uz šaujamieroču un munīcijas glabāšanu, ir noteiktas MK noteikumu Nr. 210 21. punktā.
Šis punkts nosaka, ka šaujamieroču, to maināmo būtisko sastāvdaļu, šaujamieroču sastāvdaļu, munīcijas vai lielas enerģijas pneimatisko ieroču glabāšanai paredzētā metāla seifa vai metāla skapja (metāla kastes) sienu biezums ir vismaz 2,5 mm. Cita materiāla speciāli šaujamieroča glabāšanai paredzētais rūpnieciski ražotais seifs pēc izturības ir ekvivalents šādam metāla seifam vai metāla skapim (metāla kastei). Seifs vai metāla skapis (metāla kaste) ir aizslēdzams ar slēdzeni, kuru atslēgt var tikai ieroča īpašnieks. Ja seifs vai metāla skapis (metāla kaste) ir aprīkots ar mehānisko slēdzeni, tā atslēgas ir pieejamas tikai ieroča īpašniekam. Ja seifs vai metāla skapis (metāla kaste) ir mazāks par 1500x400x300 mm, to stiprina, savienojot ar grīdu vai sienu.
Izvērtējot minēto jautājumu no tāda aspekta puses, ka persona savu ieroci vēlas pastāvīgi glabāt mednieku mājā, paziņojam, ka saskaņā ar Ieroču aprites likuma 18. panta pirmās daļas 1. punktu ieroča glabāšanas atļauja dod tiesības ieroča īpašniekam glabāt atļaujā norādīto šaujamieroci, tā maināmās būtiskās sastāvdaļas, lielas enerģijas pneimatisko ieroci atļaujā norādītajā adresē: savā deklarētajā dzīvesvietā, deklarācijā norādītajā papildu adresē un nekustamajā īpašumā, kā arī kopīpašumā (dzīvoklī, dzīvojamā mājā).
Prasības ieroču atļauju saņemšanai, valsts nodevas apmēru un kārtību, kādā Valsts policija izsniedz ieroču atļaujas, ir noteiktas MK noteikumos Nr. 211 Par ieroču atļaujām un par ieroču izņemšanu un iznīcināšanu.
No Valsts policijas sniegtās atbildes izriet, ka normatīvajos aktos ir paredzēta ieroča īslaicīga glabāšana medību laikā tam paredzētā un normatīvo aktu prasībām atbilstošā vietā – īpaši tam paredzētā telpā un seifā/skapī. Svarīgākais, ka ierocim spēj piekļūt tikai tā īpašnieks. Tas nozīmē, ka atbilstīgi piestiprinātam/novietotam seifam ir tikai viena atslēga un tā ir pie ieroča īpašnieka. Ja mednieki ir vairāki, katram būs vajadzīgs savs atsevišķi slēdzams seifs/skapis. Pastāvīgi glabāt ieroci mednieku mājā nevarēs, to var darīt tikai ieroča glabāšanas atļaujā norādītajā adresē.
Raksts sagatavots sadarbībā ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.

Lūsis šķūnī un sešu metru attālumā, koijots uz sētas, uzbrukumu riski. Meža ziņas #4
Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu
