Pieredze

Izmēģinām Āfrikas cūku mēra un trihinelozes eksprestestus0


Eksprestests ĀCM noteikšanai
Eksprestests ĀCM noteikšanai
Foto: Kate Šterna

Iespēja dažās minūtēs pārliecināties, vai nule nomedītais dzīvnieks ir inficēts ar Āfrikas cūku mēri vai arī tā organismā ir trihinellu kāpuri, šķiet visai vilinoša. Tirdzniecības vietās Latvijā un Lietuvā nopērkami šim mērķim domāti eksprestesti. Uzraksti uz kārbiņām liecina, ka tie domāti attiecīgo antivielu klātbūtnes noteikšanai dzīvnieku asinīs vai asiņu serumā.

Žurnāls Medības nolēma vairāk uzzināt par metodēm, ar kādām Latvijā nosaka, vai dzīvnieks ir vai nav inficēts ar Āfrikas cūku mēri, trihinellām. Pie viena izmēģināt tirdzniecībā pieejamos testus. Pēc skaidrojuma vērsāmies pie Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta Bior Dzīvnieku slimību diagnostikas laboratorijas vadītājas Ievas Rodzes. Žurnāla rīcībā bija tikai divi testu komplekti Āfrikas cūku mēra vīrusa antivielu noteikšanai un divi komplekti antivielu noteikšanai gadījumos, kad dzīvnieka organismā ir trihinellas.

Trihinellas spēlē paslēpes

Skaidro Ieva Rodze: “Runājot par antivielu daudzumu gadījumā, kad dzīvnieks inficēts ar trihinellām, jāņem vērā, ka tas var būt gan liels tajos brīžos, kad trihinellas pārvietojas pa organismu un rada imūnsistēmas kairinājumu kā svešas olbaltumvielas, un mazs tajā laikā, kad kāpuri ir iekapsulējušies muskuļaudos – ap nekustīgo kāpuru ir pašas cūkas audu slānītis un imūnsistēma vairs netiek provocēta. Antivielu daudzums var nokristies līdz tik zemam līmenim, ka testsistēmas uz tām nereaģē. Taču tas nebūt nenozīmē, ka dzīvnieks nav inficēts un bīstams mums, cilvēkiem.

Protams, svarīgi, cik jutīga ir šāda testsistēma. Institūtā Bior un Latvijā kopumā attiecībā uz trihinelozes uzraudzību meža un mājas cūkām lieto pavisam citu – sagremošanas – metodi, kas ir Eiropā atzīta pētīšanas metode. Gaļas gabaliņi (tā saucamās diafragmas kājiņas, kurās, kā liecina ilggadīgi pētījumi, trihinelozes kāpuri koncentrējas visbiežāk) tiek sasmalcināti, un tiem pievieno fermentus, kas sagremo audus noteiktā laikā. Pievieno buferšķīdumus un siltumā maisa, līdz audi sadalās atsevišķās šūnās. Rūpīgi ievēro laiku, lai izšķīstu audi, bet ne trihīnas kāpurs, kas arī sastāv no olbaltumvielām. Masu filtrē, skalo un nogulsnē. Nogulsnes aplūko stereomikroskopā, lai meklētu trihīnu kāpurus. Šī metode ir vienīgā Latvijā oficiāli lietojamā trihinelozes uzraudzības programmā.

Protams, ir situācijas, kad nepieciešams veikt testus dzīviem dzīvniekiem. Pirms vairākiem gadiem Daugavpils pusē bija vairāki desmiti trihinelozes saslimšanas gadījumu pēc tirgū pirktu nezināmas izcelsmes gaļas produktu lietošanas. Mēģinot noskaidrot infekcijas avotu tuvākās apkārtnes mājas cūku novietnēs, testēšanai tika izmantoti laboratorijas tipa ELISA testi. Tika ņemts asiņu serums un pētīta antivielu klātbūtne tajā. Antivielas netika konstatētas, izņemot vienu paraugu.Liela daļa mednieku trihinellu izmeklējumus neveic, uzskatot, ka, ilgāk termiski apstrādājot gaļu, tā ir lietošanai uzturā droša.

Savukārt no tiem paraugiem, kas mums tiek iesūtīti, ar trihinellām inficēts ir mazāk nekā viens procents mežacūku. Antivielu testus, piemēram, varētu izmantot, lai iegūtu priekšstatu par situāciju Latvijā kopumā. Taču arī tad mēs izmantotu ELISA testus. Šiem antivielu testiem ticamības rezultāti ir augstāki. Taču arī tad nevarētu apgalvot, ka izmeklētā dzīvnieka audos nav nevienas trihinellas.

Mednieks, lietojot antivielu eksprestestu, var gūt kādu informāciju, taču pārliecība, ka gaļa nav inficēta, būs daudz lielāka, ja apmācīts speciālists veiks pārbaudi ar sagremošanas testu.

Āfrikas cūku mēris – nepieciešama 100% pārliecība

“Attiecībā uz Āfrikas cūku mēri Latvijā tiek veikti izmeklējumi atbilstoši slimības uzraudzības programmā noteiktajai kārtībai. Teritorijā, kuru slimība ir skārusi, izmeklējumiem pakļauti visu nomedīto mežacūku asiņu paraugi. Lai objektīvi novērtētu kāda testa jutīgumu, būtu jāveic daudzi simti, pat tūkstoši eksperimentu un tikai tad varētu spriest par tā spēju uzrādīt rezultātu. Turklāt jābūt absolūtai pārliecībai, ka tests kopš ražošanas brīža ir derīgs – ievēroti visi glabāšanas un transportēšanas apstākļi. Āfrikas cūku mēra gadījumā jābūt 100 procentu uzticamībai testēšanas metodei gan specifiskuma, gan jutīguma ziņā,” stāsta Ieva Rodze.

“Mūsu laboratorijā veic dubultu testēšanu, paturot iespēju veikt vēl trešo testu ar tehniski atšķirīgu metodi. Vispirms ar molekulāro testu paraugā tiek meklēts paša vīrusa genoms. Starp citu, tieši kaulu smadzenēs vīruss saglabājas visilgāk. Pēc tam tiek meklētas antivielas, jo nav izslēgts, ka to cūku organismā, kam konstatētas antivielas (dzīvnieks slimību ir pārslimojis, un šādi dzīvnieki parādās arvien vairāk), ir saglabājies arī pats vīruss.Antivielas vispirms tiek skrīnētas ar pusautomātisku ELISA testu. Ja tests uzrāda aizdomīgu vai pozitīvu rezultātu, otrajā dienā veic apstiprinošo imūnperoksidāzes testu.

Tas nozīmē, ka tiek audzētas šūnu kultūras, kurās ir vīrusa antigēni. Tie piesaista antivielas no izmeklējamā parauga, ja vien tās tur ir. Šis tests ir specifiskāks un jutīgāks. Un gala izmeklējumu veic speciālists, aplūkojot paraugu mikroskopā. Tieši šī iemesla dēļ testēšanas rezultātus nākas gaidīt ilgāk. Tirdzniecībā nopērkamie Āfrikas cūku mēra antivielu testi var kalpot kā papildu informācijas avots, piemēram, konstatējot, ka reģionā, kurā vēl slimības nav, nomedītajai mežacūkai ir aizdomīgi liela liesa vai kādas citas netipiskas iezīmes. Tur, kur ir spēkā slimības uzraudzības stratēģija un taktika, nepieciešamas valsts oficiāli atzītās testēšanas metodes.”

Izmēģinot testus, tika izmantoti iepriekš pārbaudīti paraugi ar dažādu Āfrikas cūku mēra antivielu daudzumu tajos. Instrukcijā minēts, ka rezultāts jānolasa 5 līdz 10 minūšu laikā. Šajā laika posmā rezultāts neparādījās. Pēc minūtēm 15 bija vērojams krāsojuma izplūdums. Instrukcijā minēts, ka rezultāts pēc šāda laika jau ir nekorekts. Pēc 20 minūtēm testā parādījās viena no svītrām.

Te paveras joma minējumiem. Iespējams, tests bojāts glabāšanas laikā tirdzniecības vietā, piemēram, neievērojot noteikto temperatūru. Tāpat iespējams, ka tas bojāts transportēšanas laikā. Lai iegūtu objektīvu spriedumu, būtu nepieciešami plašāki pētījumi.

Lietuvas Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Ātrās reaģēšanas nodaļas vadītājs Marjus Masjulis sacīja, ka dienests ir informēts par LT Biotech ražotajiem testiem. “Mednieku interese par testu iegādi ir diezgan liela. Sevišķi daudz komentāru un pirkumu ir internetā. PVD veica pārbaudi kontrolētos apstākļos savā laboratorijā un konstatēja, ka abi šie pārbaudes līdzekļi ir absolūti nederīgi. Rezultāti nav ticami,” skaidro M. Masjulis. Par PVD veiktajām testu pārbaudēm un speciālistu secinājumiem ir informēts arī ražotājs.

Ņemot vērā to, ka trihineloze ir ļoti bīstama slimība, kuru izārstēt nav iespējams, Lietuvas PVD savā mājaslapā vairākas reizes publicējis brīdinājumu medniekiem šos testus neizmantot. Ir rīkotas sanāksmes ar mednieku pārstāvjiem no Lietuvas Mednieku un makšķernieku biedrības. Par šo testu esamību un kvalitāti ir informētas vairākas Lietuvas ministrijas, tajā skaitā arī Vides ministrija, kuras pārziņā ir medību saimniecība, taču pagaidām kaut cik nopietna reakcija nav sagaidīta. “Diemžēl neko vairāk par aktīvu informēšanu un brīdināšanu mēs darīt nevaram, jo LT Biotech produkts netiek pozicionēts kā laboratoriskais tests un līdz ar to neietilpst PVD kontroles sfērā. Likumīga pamatojuma aizliegt šo produktu pārdošanu mums nav,” atklāj M. Masjulis.

Lietuvas PVD sabiedrisko attiecību speciāliste Jurgita Savickaite apstiprināja, ka PVD neveic komerciāli ražoto vienreizlietojamo testu sertifikāciju un licences neizsniedz. Līdz ar to LT Biotech testi nav uzskatāmi par drošiem un rezultāti par ticamiem. PVD izplatīja ziņojumu, tajā skaitā nosūtīja oficiālu vēstuli mednieku organizācijām – Lietuvā tādas ir nu jau piecas –, kurā aicināja nelietot LT Biotech ražotos ĀCM un trihinelozes testus, jo tie ir bīstami un netiek uzskatīti par oficiāliem. Kā sacīja M. Masjulis, Lietuvas likumos ir precīzi aprakstīts, kāda ir mežacūku audu un asiņu paraugu pārbaužu kārtība un kur tā veicama. Nekādi citādi testi netiek uzskatīti par likumīgiem. Šādu ātro testu izmantošana ir bīstama cilvēka veselībai, ja runa ir par trihinelozi, un veicina ĀCM izplatību, ja mednieki izvēlas paši pārbaudīt mežacūkas, nenododot paraugus analīzēm PVD. Tas ir nelikumīgi.

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Terorizēsim šo vietu. Vilku teritorijā kopā ar Aivaru Dunduru. 2. daļa. Video bloga #84 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Klausies!
Alkohola pārbaudes visiem medniekiem, ieroči čeholos. “Šauj garām!” #259 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Polijā šautuvē sašauts mednieks. Kas notika patiesībā?
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Lūšus novēro arvien biežāk, bet vai vilki kļūst bezbailīgi? Aculiecinieku video
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Lūši un vilki uz to nabaga stirnu, nabaga aļņa teļu. “Šauj garām!” #258 epizode
Ekskluzīvi 20. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mednieks nofilmē lāci, kas skrien viņam tieši virsū. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 19. novembris, 2024
Indulis Burka
Pieredze
Kad pēdējo reizi tīrījāt gaiseni? Praktiski padomi
Ekskluzīvi 15. novembris, 2024
ME
Medības
Cope
Japāņu Dievs pret franču ēdienu jeb Basara VS Frodigy. Sarunas laivā #16
Ekskluzīvi 14. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Bebru slepenā dzīve. Kas ir izmetis zaru čupu ūdenstilpē? Medījamie dzīvnieki
Ekskluzīvi 14. novembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Odziņa uz kūkas – ballistiskais kalkulators
Ekskluzīvi 13. novembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Trāpīt mērķī 2 km. Mednieks trešajā paaudzē – Dāvis Zaube. “Šauj garām!” #257 epizode
Ekskluzīvi 13. novembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Ieroču siksna ar pievienoto vērtību – šāviena stabilizāciju. Video bloga #84 epizode
Ekskluzīvi 12. novembris, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Jaunais Pulsar Merger LRF XT50 – izrādās, ka var būt VĒL labāk
Ekskluzīvi 12. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Sprūda mēlītes nospiediens! Gailišus neviens nespaida! Praktiskais seminārs #51
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Milzīgs 14 vilku bars Cēsīs? Vilki siro Ropažos? Aculiecinieku video
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Viens termomonoklis – divas lēcas. Tas ir iespējams!
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Paraugdemonstrējumi – kompleksās pārbaudes putnu suņiem (daži pieturpunkti). Praktiskais seminārs #50
Ekskluzīvi 8. novembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kas labs veikalā Huberts? Par godu Svētā Huberta dienai, svētku atlaides – 8. novembrī!
Ekskluzīvi 6. novembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Par dzemdību pieņemšanu pirtiņā, medīgiem suņiem un aļņu samazinājumu. “Šauj garām!” #256 epizode
Ekskluzīvi 6. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Pard Leopard 640 – laikam šoreiz izmēram galīgi nav nozīmes…
Ekskluzīvi 5. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
FOTO un VIDEO. Svētā Huberta svētki Skaistkalnē. Tie saliedē medniekus un aicina pārdomāt mūsu attieksmi pret dabu
Ekskluzīvi 5. novembris, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Taktiskais CZ Scorpion Evo 3 S1 funkcionāls, viegls ierocis – žurnāla Medības loterijas ierocis
Ekskluzīvi 4. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Naktī vilku teritorijā kopā ar vilku vārdotāju Aivaru Dunduru. 1.daļa. Video bloga #83 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 30. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kārtējais mēģinājums nomelnot medniekus? Sašauts staltbriedis bez kājām!
Ekskluzīvi 30. oktobris, 2024
ME
Medības
Virtuve
Mega pīrādziņš ar steiku jeb brieža filejas Velingtons ar baravikām. No dabas līdz galdam #11
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medību suņu galvenās uzvedības problēmas un to iespējamie risinājumi. Praktiskais seminārs #49
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Izmēram ir nozīme? Mazītiņais bet jaudīgais Pixfra Chiron C650
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Notīrīt pulvera pēdas, lodes paliekas un saeļļot. Tīrām ieroci! Video bloga #82 epizode
Ekskluzīvi 25. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Aprīkojuma tests. Četru termoiekārtu tests. Kas patīk, kas nepatīk, kā rāda?
Ekskluzīvi 17. oktobris, 2024

Lasītākie