Pulsar Merger LRF XP50 termobinoklis ar lāzera tālmēru ir jaunais Pulsar produkcijas flagmanis, kas pirmo reizi tika parādīts pavasarī notikušajā izstādē IWA 2022. Tam ir ierastie optiskā binokļa apveidi, ērts redzeslauks un jutīgs 640×480 pikseļu termosensors, kas spēj uztvert temperatūras atšķirības, mazākas par 25 grāda tūkstošdaļām. Īsā atbilde uz klasisko jautājumu – jā, briedim ragus redzēt var, taču ar zināmiem nosacījumiem. Merger izplatītājs ir interneta veikals Ieskaties.lv un cena – 4890 EUR.
Binokļa priekšrocības
Termobinokļa attēlu skatās ar abām acīm, tādēļ acis tik ļoti nenogurst un smadzenēm šāds attēls liekas lielāks, skaidrāks un dabiskāks nekā monoklī redzamais. Turklāt apskatāmo objektu plašajā redzeslaukā iespējams noķert daudz ātrāk. Šīs priekšrocības lielā mērā atsver palielinātos iekārtas gabarītus, kas ir redzami prāvāki nekā monoklim.
Merger termosensors ir tāds pats kā reiz jau izmēģinātajam Pulsar Accolade 2 PRO – 640×480 pikseļi, katrs 17 mikronu izmērā, un spēja uz apkārtējā fona izšķirt temperatūras atšķirības, kas ir mazākas par 25 milikelviniem (tā dēvētais NETD jutīguma parametrs). Pēc ražotāja sacītā, staltbrieža izmēra dzīvnieku iespējams saskatīt 1,8 km attālumā. Taču Merger izmantotais AMOLED ekrāns ir krietni smalkāks (1024×768 pikseļi), kas ievērojami nācis par labu redzamā attēla kvalitātei.
Turam rokās
Ne ko pielikt, ne ko atņemt – pēc izskata, svara un korpusa apveidiem Merger atgādina klasisko, ierasto 12×50 optisko binokli ar tā dēvētajām jumta prizmām (roof prism). Ne miņas no ķieģeliskā futūrisma, kāds bija priekštecim Accolade. Solīdais magnija sakausējuma korpuss ir ūdensdrošs pēc IPX7 standarta, tādēļ aparātam nekaitēs ne mitrums, ne iemērkšana ūdenī.
Merger patieso būtību nodod vienīgi sešas vadības pogas, kas divās rindās izvietotas korpusa augšdaļā taisni pirkstiem pa tvērienam. Pa kreisi – izvēlnes (Menu) poga un divas navigācijas pogas. Labajā pusē esošajām pogām ir lietišķākas funkcijas – ieslēgšana, foto/video ieraksts un tālmēra darbināšana. Aparāta apakšā zem gumijas vāciņa atrodas C tipa USB kontakts, ar ko binokli var pieslēgt pie datora vai ārējā barošanas bloka. Visādi citādi binokli vada gluži tāpat kā ierasto dienas optiku. Okulāru asumu regulē, tos grozot tāpat kā parastajam binoklim. Ja okulāru izvietojums liekas par platu vai šauru, pietiek stingri saņemt tos pirkstos un pabīdīt sāniski. Ļoti iepatīkas termosensora asuma regulējums, viegli un bez piepūles grozot gredzenu uz binokļa objektīva (jo vairāk tādēļ, ka sensora asums termokameras lietošanas gaitā ir jāpieregulē bieži). Jāuzteic arī pārdomātais binokļa barošanas risinājums. Merger ir veseli divi akumulatori – viens no tiem ir iebūvēts, bet otrs ir nomaināms un pēc izskata visai atgādina gludstobra patronu. Vispirms binoklis barojas no nomaināmā akumulatora (siltā laikā ar to pietiek apmēram trim stundām), bet pie iebūvētajām rezervēm ķeras tikai pēc tam. Turklāt akumulatoru iespējams nomainīt, pat neizslēdzot binokli, – atliek nospiest pogu binokļa priekšpusē starp objektīviem, un akumulators izbīdās gluži kā patrona no patrontelpas.
Ieslēdzam
Pogas nospiediens, un pāris sekunžu laikā Merger sāk darboties. Kā jau Pulsar produkcijai parasts, izvēlnes ir divas – mazā un lielā. Mazajā, ātrajā izvēlnē atrodama attēla spilgtuma, kontrasta un digitālā palielinājuma regulēšana. Lielajā izvēlnē ir viss pārējais, ieskaitot attēla krāsu režīmus, paša binokļa regulējumus un Wi-Fi savienojumu. Pa izvēlnēm ceļo ar pogām, nospiežot tās īsi vai gari. Izsakoties īsi, ar īso nospiedienu var kaut ko paņemt, bet ar garo – kaut ko ieslēgt, atslēgt vai pārslēgt. Patīkams sīkums – pieslēdzot Merger datoram ar USB kabeli, tiek uzlādēts arī iebūvētais akumulators (taču ne maināmais).
Gods kam gods, lietošanas ērtības un uztveres ziņā lielo binokļa attēlu un mazo monokļa bildīti pat lāgā salīdzināt nevar. Merger attēls ir nevainojams un labākais, kādu termokamerā līdz šim nācies redzēt. 2,5 x palielinājumā tas ir pietiekami smalks, lai varētu izšķirt atsevišķas smilgas. Lietojot termokameru, acis bieži vien nogurdina objektu kontūras, kas liekas pārāk asas un nedabiskas, taču šeit palīdz attēla mīkstināšanas (smoothing) funkcija, kas padara redzamo dabiskāku. Skatoties tuvākās vai tālākās distancēs, nevajag aizmirst par termosensora asuma regulēšanu – grozāmais objektīva gredzens to ļauj darīt ātri un ērti.
Arī Merger spēj fotografēt un filmēt īsus videorullīšus garumā līdz piecām minūtēm, ko noglabā iebūvētajā 16 GB atmiņā un tālāk nogādā datorā ar USB kabeli. Vienīgi atkal jāsaka, ka dzīvais attēls binokļa ekrānā izskatās ievērojami labāk nekā uzņemtie foto, jo tie ir pavisam zemā izšķirtspējā un tikai pārsimt kilobaitu izmērā. Ja vēlas labāku attēlu bez kameras drebēšanas, tad labāk nostiprināt ierīci uz statīva vai stingri atbalstīt pret nekustīgu pamatni. Ir arī skaņas ieraksta funkcija, vienīgi tā jāieslēdz caur izvēlni. Merger piemīt vēl viena ļoti patīkama iezīme, par kuru nevaru vien beigt priecāties. Tas ir pietuvinājuma sensors (proximity sensor), kas automātiski ieslēdz binokļa ekrānu, pieliekot to pie acīm, un izslēdz ekrānu brītiņu pēc tam, kad binoklis nolikts sānis. Šādi krietni vien mazinās problēma, kad caur iekārtas okulāriem tumsā mirdz ekrāna gaisma, demaskējot lietotāju. Nemaz nerunājot par iespēju ietaupīt enerģiju. Cerams, ka ar šādu sensoru nākotnē tiks apgādāti arī citi Pulsar ražojumi.
Tur ārā
Merger izmēģinājumi norisinās septembra vidū, kad rudens kļūst arvien manāmāks, ir diezgan vēss, ik pa laikam uzlīst un pļavās ceļas neliela migliņa. Ātri vien noskaidrojas, ka praksē binokli visērtāk lietot ar 2,5 x vai 5 x digitālo palielinājumu – vai arī abiem reizē, ja izmanto režīmu attēls attēlā. Uzgriežot lielāku palielinājumu, attēls strauji kļūst pikseļains, kas nekādi nesekmē objekta atpazīšanu. Fizikas likumus neapmānīsi – termokamera, kas strādā ar gariem starojuma viļņiem, vislabāk noder ātrai siltu objektu pamanīšanai (detektēšanai), taču to precīza atpazīšana nav termokameras stiprā puse. Sensora asuma regulēšanas gredzens gan spēj līdzēt, taču necik daudz. Tomēr par Merger attēla kvalitāti nepavisam nevar sūdzēties. Pat attālākās distancēs ainavas detaļas ir izšķiramas gaužām labi, un reizēm pat piemirstas, ka skaties termokamerā, nevis naktsredzes iekārtā. Ne reizi negadās tā, ka dzīvnieku sajauc ar kādu sasilušu akmeni vai celmu. Protams, ja dzīvnieks guļ zālē un neizrāda vēlmi kustēties, tad noprast, vai tā ir stirna vai tomēr staltbriežu teļš, ir nedaudz sarežģītāk. Katrā ziņā staltbriežus 400 m attālumā var vērot bez problēmām. Bet tie mazie, gaišie plankumiņi uz nopļauta labības tīruma paugura aptuveni kilometru tālāk pilnīgi noteikti ir mežacūkas.
Un nu atkal klasiskais jautājums, kādu uzdod potenciālie termokameru pircēji, – vai briedim ar šo te ragus var redzēt? Īsā atbilde – jā, var, taču ne vienmēr. Vajag, lai ragu temperatūra kaut nedaudz atšķirtos no gaisa temperatūras un apkārtējā fona (kaut vai vēsākiem krūmiem). Ap 80 m attālumā stirnu kompānijā stāv staltbriežu bullēns. Ja labi ieskatās, ekrānā var manīt, ka dzīvniekam virs galvas vīd blāvas svītriņas – tātad ragi ir, kaut gan nevar pateikt, kādi tieši. Priekštecis Pulsar Accolade 2 reiz demonstrēja, ka staltbrieža ragu trofejas kontūras ar to var saskatīt līdz 100 m attālumam, taču pēc tam tās strauji saplūst ar krūmu fonu. Sagaidāms, ka līdzīgā situācijā Merger it nemaz nebūtu sliktāks.
Tālmērs
Nenoliedzama Merger priekšrocība ir lāzera tālmērs, kas teorētiski spēj izmērīt kilometru lielu attālumu. Jo vairāk tāpēc, ka termokameras attēls ir diezgan mānīgs un attālumu uz aci tajā noteikt ir visai grūti. Tiesa, tālmēra efektivitāte ir atkarīga gan no laikapstākļiem, gan no mērķa atstarošanas spējas. Piemēram, lietū, miglā vai sniegā tālmērs strādā sliktāk, un pie tam lāzera starojums var atsisties pret tuvāk esošiem smilgu stiebriem vai zariņiem, ko ekrānā neredz. Tādēļ parocīgāks liekas skenēšanas režīms, kad tālmērs strādā nepārtraukti. Runājot īsi, Merger tālmērs strādā kā pulkstenis. Vienīgie daži gadījumi, kad tas atsakās darboties, saistīti ar pamatīgiem attālumiem un manāmu miglu. Katrā ziņā alni, kas nesteidzīgi pārvietojas tīruma otrā malā, tālmērs spēj paņemt 820 m attālumā. Visbeidzot mežacūku medībās no torņa, strādājot tandēmā ar naktsredzes tēmēkli, Merger plašais redzeslauks parāda sevi izcili. Tumsā labības rugājos atskan urkšķi un čāpstināšana. Piemetiens pie acīm, tālmēra pogas nospiediens – seši vepri, visi puslīdz viena lieluma, attālums 132 m. Lai slavēta tālmēra esamība, jo naktsredzes attēlā priekšstats par attālumu ir visai nosacīts. Šāviens. Atkal ātrs Merger piemetiens pie acīm – jā, cūka kā oranžs plankums guļ uz vietas rugājos, bet pārējās saskrējušas turpat nostāk tīruma malā, acīmredzami nesaprotot, kas te īsti notiek. Vēl viens veiksmīgs šāviens.
Secinājumi
Ierastā binokļa forma, plašs redzeslauks, nevainojams attēls, ko var vērot ar abām acīm, – tās ir tikai dažas no Merger priekšrocībām. Piemetināsim vēl ērto termosensora asuma gredzenu, pietuvinājuma sensoru, kas automātiski ieslēdz iekārtas ekrānu, un visbeidzot tālmēru, kas darbojas kā pulkstenis. No trūkumiem var atzīmēt vienīgi optiskā binokļa cienīgus gabarītus un augsto cenu.
Parametri
Objektīva diametrs, gaismas spēja: 50 mm, F/1,0
Digitālais palielinājums: 2,5–20x
Sensora izšķirtspēja: 640×480
Sensora pikseļu izmēri: 17 μm
Sensora termālais jutīgums (NETD): < 25 mK
Iebūvētā atmiņa: 16 GB
Displeja izšķirtspēja: AMOLED, 1024x768
Maksimālais novērošanas attālums
(staltbrieža izmēra dzīvniekam): 1800 m
Redzeslauks, m/100 m: 21,8 m
Akumulators: Li-Ion, APS3, 3200 mAh (maināms) + 4000 mAh (iebūvēts)
Darbības temperatūra: -25...+50 °C
Darbības ilgums: t=22 °C 8,5 h
Foto/video izšķirtspēja, formāts: 1024x768, .jpg/.mp4
Izmēri: 196x143x76 mm
Masa ar akumulatoru: 0,8 kg
Plusi un mīnusi
+ Klasiska binokļa forma ar ērti izvietotām vadības pogām
+ Termosensors ar < 25 milikelvinu jutīgumu un 1024x768 pikseļu ekrāns + Skaidri detalizēts binokulārais attēls ar plašu redzeslauku + Pietuvinājuma sensors (proximity sensor), kas automātiski ieslēdz binokli, pieliekot to pie acīm + Ļoti parocīga termosensora asuma regulēšana, grozot gredzenu uz objektīva + Pārdomāts barošanas risinājums ar iebūvētu akumulatoru un ērti nomaināmu papildu bateriju, kuras pietiek trim darbības stundām + Iebūvēts lāzera tālmērs, kas praksē sekmīgi darbojas pat 800 m attālumā - Lielākā palielinājumā (virs 5 x) attēls kļūst izteikti pikseļots, kas nesekmē objekta atpazīšanu - Paprāvi gabarīti un augsta cena