Aprīkojums

Jaudīgā budžeta klase – Pulsar Axion Compact XG350


Termālais monoklis Pulsar Axion Compact XG35, ko testam piedāvā veikals Ieskaties.lv.
Termālais monoklis Pulsar Axion Compact XG35, ko testam piedāvā veikals Ieskaties.lv.
Foto: Emīlija Mariševa

Raksts sadarbībā ar Pulsar Latvija

Jau kuro reizi pārliecinos, ka tieši Axion visā Pulsar monokļu klāstā ir mana vismīļākā sērija dažu ļoti konkrētu iemeslu dēļ. Šoreiz plašāk aplūkosim šīs sērijas modeli Compact XG35, ko testam piedāvā veikals Ieskaties.lv.

Pirmie iespaidi

Decembrī, kad dienas ir kļuvušas pavisam īsas un lielāko diennakts daļu valda tumsa, termālais monoklis kļūst par mednieka labo roku. Dzīvnieki izcirtumos, pļaviņās un citās atklātās vietās lielākoties parādās pēc tumsas iestāšanās, un tieši monoklis ļauj saprast, cik daudz to ir un kur tie vislabprātāk uzturas. Šoreiz, braucot uz mežu, līdzi ir paņemts Axion Compact XG35. Kā jau liecina nosaukums – mazs, kompakts, viegls. Tieši šie trīs parametri ir monokļa lielākie plusi. Tas ietilpst plaukstā un, uzlikts uz virtuves svariem, kopā ar bateriju sver vien 350 gramus. Nudien būtiski, ja monokli var ērti ielikt kabatā, kad līdzi ņemamo mantu ir daudz, bet rokas tikai divas.
Aplūkojot ierīci, pirmais, ko acis mana, ir lielāka lēca nekā citiem šīs sērijas monokļiem. Līdz šim aplūkotajām Axion ierīcēm tā bijusi 30 milimetru diametrā, toties šim monoklim ir 35 milimetri. Lielāka lēca palīdz uzlabot attēla kvalitāti tālākās distancēs, jo tā spēj uztver vairāk informācijas, kas attiecīgi tiek nodota tālāk apstrādei termālajam sensoram. Pats ražotājs norāda, ka maksimālā silta objekta pamanīšanas distance ir 1750 metri – vairāk nekā citiem Axion modeļiem. Jā, tas tiešām ir vērtīgs uzlabojums, ņemot vērā, ka uz šī uzlabojuma rēķina ierīces svars pieaug pavisam nebūtiski. Tāpat arī, pateicoties lielākai lēcai, rodas iespēja iegūt lielāku maksimālo attēla palielinājumu. Lai būtu saprotams – citām Axion ierīcēm maksimālais palielinājums ir astoņas vai sešpadsmit reizes, bet šai – divdesmit reizes. Vai šim parametram ir izšķiroša nozīme, izvēloties sev monokli? Domājams, nav, manā pieredzē teju praktiski nekad nav gadījusies situācija, kad vajadzētu šo maksimālo palielinājumu tiešām lietot.

Attēla kvalitāte

Gada beigās rudens tā vien nespēj pāriet baltā ziemā. Ejot gar ziemāju lauku, vienu dienu kājas stieg dubļos, citu dienu zem zābakiem skrapst sasalusi zeme. Mantu kā vienmēr vairāk nekā saprašanas – ja tornī jāsēž vairākas stundas, papildus visām pārējām lietām jāpaņem biezāka jaka, lielais tējas termoss. Beigu beigās izrādās, ka iekāpt tronī ir viens, bet kā ar visām parpalām ietūcīties šaurākā durvju ailā – lūk, tas ir pavisam cits jautājums. Vakars šoreiz skaidrs, temperatūra solās kristies zem nulles, bet mēness debesīs spīd kā lampiņa, padarot lauku pārskatāmu gluži vai kā dienā. Līdzpaņemto Axion laikapstākļi gan šoreiz lutina – lietus nelīst, līdz ar to attēla kontrasts ir lielisks. Ierīcei ir 640×480 pikseļu termālais sensors, 12 mikrometrus lieli pikseļi un termālās jutības rādītājs (NETD) zem 40 milikelviniem. Gana labi var izšķirt apkārtējo objektu aprises, koku, krūmu stumbrus un zarus. Arī dzīvniekiem nav redzamas vien kontūras, samērīgā distancē var izšķirt arī ķermeņa siltākās un vēsākās vietas. Apmēram 200 metru attālumā no krūmiem izveļas divi jenotsuņi, kam acīmredzot šī gada laikapstākļi ir mazliet par siltu, lai līdz pat pavasarim tupētu migā. Abi divi uzaudzējuši tik biezu un kuplu kažoku, ka termālajā bildē tie izceļas daudz mazāk nekā netālu esošais zaķis. Garaušu šeit nudien netrūkst. Paraugoties riņķī tuvākā un tālākā apkārtnē, vienubrīd var saskaitīt pat desmit.
Kopumā monoklim ir astoņi dažādi attēla krāsu režīmi. Katrs var izvēlēties sev piemērotāko, taču līdz šim vislabākais šķiet White Hot, kur siltie objekti ir baltā krāsā. Šķiet, ka tieši šis režīms dod visvairāk informācijas par temperatūras atšķirībām un objekta detaļām, taču tas drīzāk ir personīgs vērtējums.

Pulsar Axion Compact XG35

Uzlāde un akumulatora darbība

Drošs paliek nedrošs, aukstā laikā ir vērts neaizmirst ielikt somā portatīvo lādētāju ar vadu. Lai arī monokļa baterija ir gana izturīga, var just, ka, iestājoties mīnus grādiem, tā izlādējas nedaudz ātrāk nekā siltajos vasaras vakaros. Taču vairāku stundu ilgām medībām un aktīvai lietošanai pilnībā pietiek ar vienu uzlādes reizi, bet, ja nu pasākums ieilgst, monokli var piespraust lādēties pie portatīvā lādētāja un vienlaikus turpināt to lietot. Vēl viena laba nianse monoklim ir mazā zaļā lampiņa pie pogām. Patiesībā jau tās pamatfunkcija ir rādīt baterijas uzlādes līmeni, taču, kad šādi sēžu tornī pustumsā, tā spīd un ļauj bez liekas taustīšanās saprast, kur monoklis ir nolikts. Tā nav pārāk spilgta, taču savu uzdevumu pilda. Protams, precīzu uzlādes līmeni procentos var redzēt ekrānā, taču lampiņa drīzāk brīdina gadījumos, kad uzlādes līmenis ir pavisam zems, tad tā no zaļas pārvēršas sarkanā. Pati APS3 baterija ir arī izņemama, nospiežot pogu zem priekšējās lēcas. To var lādēt gan kopā ar ierīci, gan arī atsevišķi – tam gan ir nepieciešams cits lādētājs.

Izturība un foto, videofunkcija

Iepriekšēja pieredze ar citiem Axion modeļiem liecina, ka no magnija sakausējuma veidotais korpuss tiešām ir izturīgs. Tas pārliecinoši pasargā no triecieniem, ja monoklis nokrīt zemē. Droši vien, gluži no piektā stāva to zemē mest nevajadzētu, bet kritienu no medību torņa tas pārdzīvo bez raizēm. Regulācijai un iestatījumu maiņai ir paredzētas četras pogas monokļa virspusē. Tās ir pietiekami lielas, labi sataustāmas arī ar cimdiem rokās. Pati pirmā poga ļauj filmēt un fotografēt. Ja gribas iegūt pavisam kvalitatīvus kadrus, vispirms monokli vajag kaut kur stabili atbalstīt, lai kadru nesabojātu rokas kustība vai automašīnas motora vibrācija. Pavisam ideāli, ja ir atsevišķs statīvs, jo monoklim ir vieta, kur šo statīvu var pieskrūvēt.
Uzņemtie faili uzglabājas 64 gigabaitu iebūvētajā atmiņā, un tiem var piekļūt caur lietotni Stream Vision 2. Var arī pieslēgt ierīci ar vadu datoram, taču kaut kāda iemesla dēļ ne vienmēr šādā veidā izdodas izveidot savienojumu, bet lietotne gan darbojas vienmēr. Eksportējot fotogrāfijas un videoklipus, tie tiek saglabāti 960×600 pikseļu izšķirtspējā.
Kamēr ar termiķi skaitu zaķus uz lauka, aiz muguras netālu esošajā privātmājā sācies kaut kāds jampadracis. Kaut kas skaļi gāžas, kaut kas klaudz un tam visam pa vidu laiku pa laikam sasaucas cilvēku balsis. Nepaiet ne desmit minūtes, kad pagalmā, skaļi švirkstēdams, sāk degt milzu ugunskurs. Kā Līgo vakars decembrī! Termālajā attēlā tas izskatās kā karsts, spilgti balts plankums, kas laiku pa laikam maina savu formu. Tikmēr stirnas, kas līdz šim mežmalā ganījušās, nu jau nozūd krūmos, nemēģinot ilgāk noskaidrot, kas tas par spožu veidojumu.

Palīgs, vērojot platībās notiekošo

Vēlāk, kad medības jau beigušās, ir interesanti izbraukt loku pa platībām un ar monokli paskatīties, kas staigā pa izcirtumiem, laucēm. Šim monoklim lāzera tālmēra gan nav. Šajā sakarā labā ziņa ir tā, ka tas nepalielina ierīces svaru un izmēru, bet sliktā – mazāk zināmās vietās ir grūtāk saprast, cik tālu atrodas dzīvnieks. Kā zināms, viens no termālā attēla lielākajiem ieguvumiem ir iespēja pamanīt dzīvniekus, kas slēpjas krūmos un, iespējams, pat gaišā laikā nebūtu saskatāmi ar neapbruņotu aci. Kādu citu dienu tieši šādā veidā izdevās nofilmēt briežu bariņu, kas ilgi mīņājās krūmos un nevarēja vien sadūšoties iznākt laukmalā. Iznākuši, tie pēc īsa brīža satrūkās, iebēga atpakaļ krūmos, taču nekur prom nedevās – vēl ilgi termiķī varēja vērot, kā gaiši plankumi zib turpat mežmalas krūmos.

Secinājumi

Katram no Axion modeļiem ir sava specifikācija un, protams, arī cenas atšķirība, kas ir ļoti vērā ņemams aspekts. Šis iespēju ziņā ir visjaudīgākais modelis, taču arī cena tam ir visaugstākā, lai gan tā joprojām iekļaujas budžeta klasē. Pozitīvi ir tas, ka ražotājs arī šādām budžeta klases ierīcēm ir parūpējies par ērtām detaļām, piemēram, plaukstas siksniņu, ko var pēc vajadzības pielikt vienā vai otrā pusē. Tāpat arī lēcas aizsargvāciņš, kas ar magnētu piestiprināms pie plaukstas siksniņas un lieki netirinās riņķī. Ja šobrīd būtu jāiegādājas termokamera, droši var teikt, ka Axion Compact XG35 noteikti būtu viens no variantiem, ko apsvērtu.

Specifikācijas

Termālais sensors: 640×480 px @ 12 µm
Objektīva lēca: F35 / 1.0
Redzeslauka platums 100 metros: 21,9 m
Displejs: AMOLED 640×480 px
NETD: < 40 mK Aizsardzības līmenis: IPХ7 (ūdensizturīgs) Attēla palielinājums: 2,5–20 x Plusi:
– Izmērs, svars
– Cena
– Ir pieejami iestatījumi latviešu valodā
– Korpusa izturība

Mīnusi:
– Nav lāzera tālmēra
– Mazāks redzeslauks nekā citām Axion ierīcēm

Abonē uz 11 mēnešiem kopā ar pielikumiem, spiežot šeit!

Žurnāla Medības janvāra numurā lasi par briežu izšaušanu!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Nelikumīgas medības – kas tas ir? Vai ar cirvi var? ‘”Šauj garām!” dalībniekiem #45
Ekskluzīvi 19 stundas
ME
Medības
Klausies!
Kad pirksti pa gaisu, kolektīvā netiksi! “Šauj garām!” #265 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Neparasta tikšanās! Lūši nāca arvien tuvāk un tuvāk, līdz palika neomulīgi. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 3 stundas
ME
Medības
Pieredze
Lapsu medības ar svilpīti. Piedzīvojums, padomi. Mednieka dienasgrāmata #10
Ekskluzīvi 4. janvāris, 2022
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Trīs termomonokļi. Kuru izvēlēties?
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Pieredze
Arvien biežāk vilki uzbrūk suņiem. Cik ļoti jābaidās?
Ekskluzīvi 6 dienas
Linda Dombrovska
Pieredze
No eglēm izskrēja lācis! Alojā meklē medību suņus pēc masta un atrod tos kopā ar lāci!
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Viss ir slikti? Postījumu tolerance, aļņu medību kļūdas un vilku limits
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Kā nomest liekos kilogramus un sadzīvot ar brūno lāci? “Šauj garām!” #264 epizode
Ekskluzīvi 1. janvāris, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Ieteikumi termālo tēmēkļu un uzliku piešaušanai un izmantošanai. Daži praktiski ieteikumi
Ekskluzīvi 31. decembris, 2024
Lielais Loms
Cope
Surströmming festivāls Sarķenē! Kad kombinezons smird vairāk nekā zviedru siļķe
Ekskluzīvi 30. decembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Kas iztrūkst mednieku, lauksaimnieku un mežinieku sadarbībā?
Ekskluzīvi 30. decembris, 2024
Sintija Dozberga
Pieredze
TOP 7 padomi medniekiem, kā parūpēties par medību suni. Iesaka veterinārārste Silva Grīblate
Ekskluzīvi 29. decembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Pašam savs spiegs mežā! Tas nav joks! Meža kamera Spypoint Flex E-36
Ekskluzīvi 29. decembris, 2024
ME
Medības
Virtuve
Kas garšīgāks: strogonovs indiešu vai latviešu gaumē? No dabas līdz galdam #13
Ekskluzīvi 28. decembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
500 aļņu, lai suga varētu pastāvēt! Fragmenti no sarunas ar Gunti Ščepaniku!
Ekskluzīvi 28. decembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medījam tikai buļļus, bet arī teļus! Kad “M” nenozīmē “malacis”. Video bloga #87 epizode
Ekskluzīvi 27. decembris, 2024
Linda Dombrovska
Pieredze
SKATIES! Vai mērķi sabalansēti ar iespējamajiem riskiem? Vai LVM sekos Zemkopības ministrijas norādījumiem?
Ekskluzīvi 26. decembris, 2024
Indulis Burka
Pieredze
VIDEO! Ar katru solīti esi tuvāk Dievam. Mēneša personība Intars Rešetins–Pētersons
Intervija 26. decembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Postījumi pieaug, mednieki netiek galā, staltbriežu skaits jāsamazina! “Šauj garām!” #263 epizode
Ekskluzīvi 25. decembris, 2024
Sintija Dozberga
Aprīkojums
Pēdējais laiks atrast īsto dāvanu medniekam! Iesaka Ieskaties.lv un GPSPRO
Ekskluzīvi 23. decembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Klope nebūs, bet sadarbība tik un tā prasās pēc pilnveidošanas
Ekskluzīvi 23. decembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kad brieži apēdīs rapsi, būs par vēlu, jeb lauksaimniekiem jāiesaistās vairāk
Ekskluzīvi 20. decembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Staltbriežu likvidācija? Kādi būtu problēmu risinājumi un kādas tad galu galā ir problēmas?
Ekskluzīvi 20. decembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Veidojas priekšnosacījumi stirnu limita atjaunošanai. Valters Lūsis par situāciju ar stirnām
Ekskluzīvi 19. decembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Vilku limitu nepalielinās un vai tik vispār medības neatcels…
Ekskluzīvi 18. decembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Vai mednieka pienākums ir visu izmedīt? “Šauj garām!” #262 epizede
Ekskluzīvi 18. decembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Mednieki un lauksaimnieki izkausies vai izkaus briežus? Otrā tikšanās par postījumiem
Ekskluzīvi 17. decembris, 2024
Lielais Loms
Cope
Malu zvejniekiem pa aci! Jānis Stikuts un leģendārie copes stāsti. “Ķeram lielo!” #45 epizode
Ekskluzīvi 11. decembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad mednieku grib izdzīt no meža vai padarīt par vergu? “Šauj garām!” #261 epizode
Ekskluzīvi 11. decembris, 2024

Lasītākie