Ikdnedēļas ziņojumā par Āfrikas cūku mēra uzliesmojumiem, ko nosūta Pārtikas un veterinārais dienests, redzams, ka pieaudzis slimo mežacūku skaits. Kopā visā Latvijā no 13. līdz 17. martam konstatētas 6 slimas mežacūkas. Kopā 2023. gadā konstatētas 139 ar mēri slimas mežacūkas. Kopā skarti 22 novadi un 54 pagasti.
Līdzšinējā pieredze Baltijas valstīs un Polijā liecina, ka meža cūkas ir Āfrikas cūku mēra (ĀCM) rezervuārs un izplatītājs. Būtiskākie slimības izplatīšanās ceļi ir dzīvniekiem kontaktējoties ar inficētiem ķermeņa šķidrumiem, kā arī būtiska loma vīrusa saglabāšanā un izplatīšanā dabā ir meža cūku līķiem. ĀCM vīruss ir ārkārtīgi izturīgs. Atšķirībā no Klasiskā cūku mēra (KCM), izveidojušās antivielas dzīvniekiem imunitāti neveido un nepasargā no atkārtotas saslimšanas. Šī iemesla dēļ līdz šim vakcīna pret ĀCM nav izstrādātā, kas padara ĀCM apkarošanu meža cūku populācijā ārkārtīgi sarežģītu. Šī iemesla dēļ vienīgais efektīvais veids kā ierobežot ĀCM izplatību, ir radikāli samazināt meža cūku populāciju. Jo īpaši būtiski tas ir teritorijā, kur slimība vēl nav konstatēta.
Par PVD ārštata palīgiem, smirdīgām cūkām un kaiju jūrā. “Šauj garām!” #165 epizode
Medības ĀCM 1. riska zonā
Mainās laboratoriskā izmeklēšanas kārtība. Medniekiem, kuri medī meža cūkas ĀCM 1. riska zonā, obligāti jāveic meža cūku laboratoriskā izmeklēšana uz ĀCM – jānodod asins paraugs un astes gals no visām nomedītajām meža cūkām.
Medības ĀCM 2. un 3. riska zonā
Medniekiem, kuri medī meža cūkas ĀCM 2. un 3. riska teritorijā, obligāti* jānodod asins paraugu un astes galu no visām nomedītajām meža cūkām.
Par veterināro noteikumu pārkāpšanu, kas rada epizootiju izplatīšanu vai to draudus, iestājas atbildība saskaņā ar Latvijas Republikas Veterinārmedicīnas likuma 65. pantu un Krimināllikumu 222. pantu.
Nomedītās meža cūkas jāuzglabā līdz laboratorisko izmeklējumu rezultātu saņemšanai, nodrošinot identifikāciju. Identifikācijai var izmantot nenoņemtu, Valsts meža dienesta izsniegtu, meža cūku marķieri, vai PVD izsniegtu marķieri. No paraugu nodošanas līdz atbildes saņemšanai jārēķinās ar apmēram trīs līdz četrām dienām. ĀCM konstatēšanas gadījumā inficētais liemenis tiks iznīcināts!
Lai samazinātu Āfrikas cūku mēra izplatību dabā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina ikvienu, kurš ogojot, sēņojot, medījot, strādājot, sportojot vai vienkārši staigājot, atrod beigtu meža cūku, ziņot par to PVD teritoriālajai struktūrvienībai vai vietējai pašvaldībai, kuras teritorijā meža cūka atrasta un saņemt samaksu.