Ikdnedēļas ziņojumā par Āfrikas cūku mēra uzliesmojumiem, ko nosūta Pārtikas un veterinārais dienests, redzams, ka pieaudzis slimo mežacūku skaits. Kopā visā Latvijā no 2. līdz 6. janvārim konstatētas 21 slima mežacūka. Kopā 2023. gadā konstatētas 21 ar mēri slimas mežacūkas. Kopā skarti 12 novadi un 14 pagasti.
Jaunākie Āfrikas cūku mēra uzliesmojumi no 2022. gada 2. līdz 6. janvārim
Lai samazinātu Āfrikas cūku mēra izplatību dabā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina ikvienu, kurš ogojot, sēņojot, medījot, strādājot, sportojot vai vienkārši staigājot, atrod beigtu meža cūku, ziņot par to PVD teritoriālajai struktūrvienībai vai vietējai pašvaldībai, kuras teritorijā meža cūka atrasta un saņemt samaksu.
Mežacūku nebūs! Āfrikas cūku mēris ir atpakaļ. “Šauj garām!” #141 epizode
Par mežacūku populācijas ierobežošanu Valsts meža dienestā (VMD) prognozē, ka šajā medību sezonā visdrīzāk tiks nomedīts minimālais mežacūku skaits. Šogad nomedīti 19,5 tūkstoši šo dzīvnieku. VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis norāda: “Esam pieņēmuši lēmumu par minimālo nomedījamo apjomu šajā sezonā 22./23. gadā – 26,5 tūkstoši. Medniekiem tas ir minimums, kas ir jānomedī. Tad šai populācijai nevajadzētu pieaugt. Ja nomedīs vairāk, tad ir pamats tam, ka meža cūku populācija samazināsies.”
ReTV: Valmieras un Smiltenes pusē uzliesmojis Āfrikas cūku mēris
Par nomedītas mežacūkas asins parauga nodošanu testēšanai mednieki saņem arī atlīdzību – viens paraugs 30 eiro, ja rezultāts ir pozitīvs – 50 eiro. PVD šogad kopumā izmaksājis teju vienu miljonu. Secināts, ka medījumi ir vairāk. Tikmēr Mednieku savienībā pārstāvis Jānis Grīnbergs stāsta, ka ir kolektīvi, kuri izvēlas mežacūkas nemedīt. “Bieži vien ir tā, ka mednieki dodas medībās piektdien, analīzes var nodot tikai pirmdien. Trīs dienas tās ir jāuzglabā. Otra lieta – bieži vien ir tālu jāved; degviela arī šobrīd nemaksā maz. Tā kompensācija knapi nosedz tās degvielas izmaksas. Plus ķermeņa uzturēšanas noteiktā temperatūrā, lai nesabojājas, arī ir enerģijas uzturēšanas izmaksas.”